Yurtdışına Seyahat İçin Gerekli Evraklar

Bu yazıda sadece Yurtdışına Çıkmak İçin Gerekli Evraklar ve yapmanız gereken işlemleri yazıp geçmek istemiyorum. Özellikle ilk defa yurtdışına seyahat edecekler veya seyahat etmeyi düşünüp de harekete geçemeyenler için bir rehber olması amacıyla yazıyorum. Bir çok insan yurtdışında tatil yapmak için para, zaman ve bazı prosedürleri yerine getirmenin yeterli olacağını düşünür ama ilk defa yurtdışına çıkacaklar için bunlar daha sonraki aşamalardır.

Şimdi size kendi deneyimlerimden yola çıkarak bir kaç bilgi paylaşmak istiyorum.

Cesaret ,

Yurtdışına ilk defa çıkacaksanız yada böyle bir düşünceniz, planınız varsa ihtiyacınız olan ilk şey biraz cesaret. Her detayı düşünmenin size bir faydası olmaz. Bu sadece sizi hayallerinizden uzaklaştırır. Mutlaka bir planınız olmalı ama detaylarda da boğulmayın. Bir arkadaşınızla beraber gitme imkanınız varsa, ilk yurtdışı seyahatinizi arkadaşınızla birlikte yapın. Bu sizin için işleri biraz daha kolaylaştırır.

Biraz İngilizce,

Herkesin mükemmel İngilizce konuşması beklenseydi, yurtdışına tatile giden insanların sayısı %90 azalırdı. Ana dili İngilizce olan bir ülkeye ilk tatil planınızı yaptıysanız, biraz İngilizce bilmek sıkıntı olabilir. Ama diğer ülkelerde özelikle Uzak Doğuda, biraz İngilizce size yeterde artar. Biraz İngilizceden kastım, en çok kullanılan kalıp cümlelerden 10-20 tanesini ve en çok kullanılan kelimelerden 100-200 tanesini biliyorsanız, biraz İngilizce biliyorsunuz demektir 😉

İlk Defa Yurtdışına Çıkacaklara Öneri,

İlk yurtdışı seyahatiniz, biraz İngilizce konuşabiliyorsunuz, peki hangi ülke sizin ilk yurtdışı deneyiminiz için ideal seçim olur? Bana göre bu sorunun cevabı Tayland. Biliyorum, Ülkemizden binlerce kilometre uzakta, çok uzun uçuş süresi var, kültür çok farklı, biletler daha pahalı gibi bir çok soru aklınıza geliyor. Gelelim cevaplara,

Neden Tayland’a Gitmeli?

Pattaya Gezi Notları
Pattaya Gezi Notları

İnsanları cana yakın ve yardımsever, doğası harika, gezilecek görülecek bir çok yeri var, her yıl  milyonlarca turist gittiği için biraz İngilizce çoğu insan biliyor, (bizim için ideal) vücut dilini kullanarak bir çok şeyi anlatabiliyorlar, (örneğin pazarlık için hesap makinesi kullanıyorlar) son derece güvenli, turist en büyük geçim kaynakları olduğu için turiste saygı duyuyorlar. İşte size ilk yutdışı deneyiminize Tayland’dan başlamanız için bir sürü sebep.

Tayland Hakkında Aradığınız Tüm Bilgilere Buradan Ulaşabilirsiniz.

Yakın bir yerler seçmek ve bilet için çok para ödemek istemiyorsanız Makedonya, Sırbistan ve Bosna Hersek’de sizin için ideal seçimler olabilir.

Yurtdışına Çıkmak İçin Gerekli Belgeler,

İlk Defa Yutdışına Çıkmak İçin Gerekli Evraklar

1- Pasaport,

Pasaport
Pasaport

İlk olarak bir pasaporta sahip olmalısınız. 6 ay, 1 yıl, 2 yıl, 3 yıl ve 10 yıllık seçenekleri mevcut. Bütçenize uygun olanı seçebilirsiniz. Benim tavsiyem 10 yıllık almanız. Çünkü yıl bazında hesaplarsanız fiyat olarak çok daha uyguna gelecektir.

Pasaport Hakkında Aradığınız Tüm Bilgilere Buradan Ulaşabilirsiniz.

2- Yurtdışı Çıkış Pulu,

Yurtdışı Çıkış Harcı
Yurtdışı Çıkış Harcı

En son yapılan işlemdir. Havaalanından pasaport kontrolüne girmeden de temin edebilirsiniz. Dilerseniz bankadan da alabilirsiniz.

Yurtdışı Çıkış Pulu Hakkında Aradığınız Tüm Bilgilere Buradan Ulaşabilirsiniz.

3- Seyahat Sigortası,

Eğer vizesiz seyahat edilen ülkelere gidiyor iseniz Seyahat sigortası yaptırmak zorunda değilsiniz. Ben genelikle seyahat sigortası yaptırmıyorum. Gittiğiniz ülkeye ve sizin tercihinize kalmış.

4- Vize,

 

Ben genelikle vizesiz gidilen ülkeleri tercih ediyorum. Avrupa ve Amerika gibi bizden vize isteyen ülkelere gitmek için istenen evrakları toplamak, hem oldukça zor hemde maliyetli oluyor. Size tavsiyem Ülkemizden vize istemeyen yüzden fazla, bir birinden güzel ülkeden birini seçerek bir sürü angarya işten kurtulmanız.

Vizesiz Gidilen Ülkeler Listesine Buradan Ulaşabilirsiniz.

5- Diğer Önemli Hususlar,

1- Dolar yada Euro cinsinden dövizi yanınıza almayı unutmayın.

2- Kredi ve banka kartlarınızı yanınıza almayı, yurdışı alışverişe açtırmayı ve limitlerini makul seviyelere çekmeyi unutmayın. (kaybolma veya hırsızlık gibi durumlara karşı kart limitlerinizi düşürün)

3- Kendi telefon hattınızı kullanmak yerine gittiğiniz yerden bir hat almak çok çok daha uyguna gelecektir.

4- Seyahatiniz sırasında gerekli olacak uygulamaları telefonunuza indirin. Yurtdışında İşinize yarayacak Uygulamalar  Listesine Buradan Ulaşabilirsiniz.

5- Mutlaka yanınıza almanız gereken eşyaların listesine Buradan ulaşabilirsiniz.

Yurtdışı seyahatinizde ihtiyacınız olan tüm bilgileri sizinle paylaşmaya çalıştım. Eğer sorularınızı yorumlar kısmına yazarsanız yardımcı almaya çalışacağım.

Tüm Seyahat İp Uçlarına Buradan Ulaşabilirsiniz.

 

 

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir