Yurtdışı Çıkış Harcı

Yurtdışı Çıkış Harcı Ne Kadar?

Yurtdışı Çıkış Harc Pulu, 23.03.2007 tarih ve 26471 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5597 sayılı kanunun 1. maddesine göre “Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile yurtdışına çıkış yapanlardan çıkış başına 15 TL harç alınacaktır.” hükmü getirilmiştir.

Yurtdışı Çıkış Harcı 2018
Yurtdışı Çıkış Harcı 2018

 

Yurtdışı Çıkış Harcı Ne Kadar ?

2019 Yurtdışı Çıkış Harc Pulu Ücreti 15 TL olarak alınmaktadır.

Yurtdışı Çıkış Harc Pulu Nereye Yapıştırılır ?

Harç pullarının Pasaport kontrolünden önce alınmış olması ve pasaport kontrolünden geçerken pasaporta iliştirilerek mühür vurulması için görevli memura verilmesi gerekmektedir. Aksi halde gümrükten geçişlere izin verilmemektedir. Harç Pulunu her hangi bir yere yapıştırmanız gerekmiyor.

Yurtdışı Çıkış Harc Pulu Nereden Alınır ?

Havaalanlarındaki veznelerden veya dileyen yolcular, yurtdışı çıkış harcı pullarını havaalanına gitmeden önce bankalardan satın alarak -her ne kadar harç pulu veznelerinde çok sıra olmasa da havaalanında zaman kaybının önüne geçebilmektedir. Yurtdışı çıkış harcınızı yatıra bileceğiniz bankaların listesi aşağıda belirtilmiştir.

  • Ziraat Bankası
  • Halk Bankası
  • T. İş Bankası
  • Yapı ve Kredi Bankası
  • Akbank
  • T. Vakıflar Bankası
  • T. Garanti Bankası
  • Şekerbank
  • Finansbank
  • Denizbank
  • Albaraka Türk Katılım Bankası
  • Türkiye Finans Katılım Bankası

Kimler Yurtdışı Harç Pulu Ödemez,

  • Çıkış tarihi itibariyle yurtdışında oturma izni bulunanlar
  • 7 yaşını doldurmamış olanlar
  • Yurtdışına ticari amaçla sefer yapan kara, deniz, hava ve demiryolu toplu taşıma ve yük taşıma araçlarının mürettebatı.

Yurtdışında oturma izni bulunan vatandaşlarımız Türkiye’den çıkışlarında oturma izin belgelerini ibraz ettikleri takdirde başkaca bir işleme gerek kalmadan harçtan muaf tutulacaklardır.

Pasaportlarında aşağıdaki kaşelerden biri bulunan vatandaşlarımızdan, oturma izin belgelerini çıkış kapısında ibraz etmeseler de harç tahsil edilmeyecektir.

  • Yurt Dışında Çalışan İşçi.
  • Yurt Dışında Çalışan İşçi Ailesi.
  • Yurt Dışında Çalışan İşçi Çocuğu.
  • Süresiz Yurtdışında oturum İzni Bulunanlar.

Çifte vatandaşlar yabancı ülke pasaportu ile seyahat edebildiklerinden harç ödemek zorunda değildirler.

Resmi görevle yurtdışına çıkan kamu görevlileri harç muafiyetinden faydalanamazlar.

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

  1. Cem

    10 yaşındaki oğlum Çifte vatandaş, Antalya havalimanı çıkışında oğlum için yurtdışı çıkış harcı almamız gerektiği söylendi ve Annesi gitmiş almış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir