Yunan Mitolojisinde Tanrı Apollon

Kategori: Yunan Mitolojisi | 0

Yunan Mitolojisinde Tanrı Apollon, müzik, şiir, güneş, ışık, ateş, okçuluk ve tıp tanrısı olarak görülmektedir. Tasvir edildiği tüm resim ve heykellerde elinde bir Ok veya Lir tutmuş olarak görülmektedir. Kardeşi Artemis ile birlikte Anadolu tanrısı olarak benimsenmiştir. Bu yüzden Homeros’un İlyada Destanında Turuvalıların tarafını tutarak Akhalılara salgın hastalık gönderdiğinden bahsedilmiştir.

Apollon Kimdir?

Baş Tanrı Zeus ve Leto’nun oğlu olan Apollon’un, ikiz kardeşi ise Tanrıça Artemis dir. Yunan Mitolojisinde Apollon olarak, Roma Mitolojisinde ise Apollo olarak karşımıza çıkmaktadır. Apollon’un kutsal ağacı Defne, kutsal hayvanı ise yunus, karga, kuğu ve atmaca dır.

Yunan Mitolojisinde Tanrı Apollon
Yunan Mitolojisinde Tanrı Apollon ve Daphne

 

Tanrı Apollon Ve Daphne Efsanesi,

Zeus’un oğlu Apollon bir gün nehir kenarında çok güzel bir kız görür. Hayranlıkla kızı izleyen Apollon’u gören ve yaptığı kötü şakalardan dolayı ondan pek haz almayan Eros, elinde bulunan iki oktan aşk okunu Apollan’a nefret okunu ise Daphne’ye atar. Bir anda Daphne’ye duyduğu hayranlık aşka dönüşen Apollon her fırsatta kızın kalbini çalmak için çabalar fakat Daphne, Apollon’dan hiç haz etmez. Uzun bir süre Apollon tarafından kovalanan Daphne sonunda dayanamaz ve babası olan Nehir Persinden yardım ister. Bir gün Apollon yine Daphne’yi yakalamış ilanı aşk ederken Nehir perisi kızı Daphne’ye büyü yapar ve onu bir ağaca dönüştürür. O günden sonra Daphne, Defne Ağacı olmuştur.

Aşık olduğu kadını kaybettiğine çok üzülen Apollon, Defne yapraklarından başına tac yapar. O günden sonra Apollon başındaki Defne yapraklarından yapılma tac ile anılır ve bütün krallar ve komutanlar kazandıkları zaferlerden sonra Defne yaprağından yapılma tac takar. Günümüzde bile halen defne yapraklı tacları askeri ünüformalarda görmek mümkündür.

Apollon Ve Midas’ın Kulakları,

Apollon ile ilgili en çok bilinen bir diğer efsanede, Kır Tanrısı Pan ile aralarında yaptıkları müzik yarışmasında hakem olarak Kral Midas seçilir. Yarışma sonunda Kral Midas oyunu Pan’a verir. Buna çok sinirlenen Tanrı Apollon Midas’a, müzikten hiç anlamayan birine ancak eşek kulakları yakışır der ve Midas’ın kulaklarını eşek kulaklarına çevirir. İşte hepimizin az çok bildiği Midas’ın Kulakları Hikayesi böyle başlamıştır.

Bir başka Yunan Mitolojisi Efsanesinde görüşmek üzere 🙂

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir