Medusa Kim?

Yunan Mitolojisinde Medusa Efsanesi

Kategori: Yunan Mitolojisi | 0

Seyahat etmeyi seviyorsanız ve tarihe biraz merakınız varsa, Türkiye’de pek çok müze ve ören yerinde Yunan Mitolojisine ait eserlere sıklıkla rastlıyorsunuz demektir. Benim Yunan Mitolojosi merakım böyle başladı. Kendi aradığım bilgilere sizin de ihtiyaç duyabileceğinizi düşünerek, Yunan Mitolojisinde sıklıkla rastladığımız bazı tanrı, tanrıça ve efsanelerle ilgili bir bölüm açmak istedim. Medusa Efsanesini anlatacağım fakat, Athena Ve Poseidon Efsanesi ile Perseus Ve Medusa Efsanesi de konuyla bağlantılı olduğu için bunları da anlatacağım, biraz uzun bir yazı olacak bilginiz olsun. Korkmayın sıkıcı olmayacak. 🙂 Medusa’yı pek çok yerde görmüş olabilirsiniz. Örneğin Yerebatan Sarnıcı en ünlü Medusa heykellerinden birine ev sahipliği yapıyor. İşte bu yazıda Medusa Kimdir? Medusa Hikayesi Nedir? gibi sorulara cevap bulacaksınız.

Medusa Kimdir?

Herkes tarafından kötü ve karanlık olarak bilinse de aslında Yunan Mitolojisinin en şanssız ve en hüzünlü hikayeye sahip karakteri Medusa’dır. Phorkus ve Keto’nun 3 kızından biri olan Medusa, aynı zamanda kardeşler arasında tek ölümlü olanıdır. Dillere destan bir güzelliğe sahip olan Medusa, herkes tarafından kıskanılmaktadır. Medusa ise güzelliğiyle övünmeden Tanrıça Athena’nın tapınağında yaşamaktadır. Athena kendini çok beğendiği ve güzel bulduğu için Medusa’yı bir tehdit olarak görmemiştir.

Gorgon Medusa Efsanesi,
Medusa Efsanesi,

Medusa Efsanesi,

Medusa’nın talihsizlikleri Tanrı Poseidon’nın, Medusa’nın güzelliğini fark etmesi ile başlamıştır. Athena ile birlikte olan Poseidon, içten içe ölümlü Medusa’ya ilgi duymaktadır. Fakat kudretli bir tanrı olan Poseidon, ölümlü bir kız ile adının anılmasını kendine yakıştıramadığı için Medusa’ya olan duygularını her zaman bastırmaya çalışmıştır. Poseidon’un Medusa’ya olan ilgisini fark eden Tanrıça Athena ise, kendine çok güvendiği için bunu çok fazla önemsememiştir. Bu arada Yunan Mitolojisinde, Athena’nın da en güzel Tanrıçalardan birisi olduğu sıklıkla söylenir.

Medusa Hikayesini anlatmadan önce Athena ve Poseidon arasında geçen bir başka efsaneyi anlatacağım çünkü iki efsane bir birine bağlantılı.

Athena Ve Poseidon Efsanesi,

Athena ve Poseidon, Antik Atina Kenti kurulurken şehrin tanrısının kim olacağına karar vermek için kendi aralarında bir yarışma düzenlemişler. Bu kentte yaşayacak olanlara en faydalı hediyeyi kim verirse yarışmanın kazananı dolayısıyla kentin tanrısı o olacakmış. Yarışmanın jürisi ise Olimpos Tanrıları olmuş. Poseidon kentte yaşayanlara At, Athena ise Zeytin hediye etmiş. Yarışmayı kazanan Athena’nın hediyesi olan Zeytin seçilmiş. O günden sonra kent Athena adını almış ve tanrısı da Athena olmuş. Yunan Mitolojisinin en güçlü Tanrılarından biri olan Poseidon, Athena’nın kazanmasını hiç bir zaman içine sindirememiştir. İşte tam bu sırada bahtsız Medusa olaya dahil oluyor.

Athena’dan intikam almak isteyen Poseidon, Medusa’yı kullanarak intikamını almaya çalışmıştır. Athena’nın Tapınağına gizlice giren Poseidon, tapınakta Medusa’ya zorla sahip olmuştur. Bunu öğrenen Athena ise kendi tapınağında böyle bir şeyin yaşanmış olmasına çok sinirlenmiştir. Aynı zamanda amcası olan Posedion’a bir şey yapamayan Athena tüm öfkesini Medusa ve kardeşlerinden çıkartmıştır. Bu 3 kardeşi birer canavara dönüştüren Athena, Medusa’nın saçının her telini yılana çevirmiştir. Bununla da yetinmemiş kimsenin ona bir daha bakmaması için, Medusa’nın gözlerine bakanın taş olması için lanetlemiştir. Daha sonra ise Medusa’yı Hyperborea’a sürmüştür. Yunan Mitolojisinde Gorgonlar olarak geçen 3 canavar kardeş bu şekilde oluşmuştur. Stheno, Euryale ve Medusa 3 Gorgon olarak bilinen kız kardeşlerin adlarıdır.

Aradan geçen zaman Athena’nın öfkesini azaltmamıştır. Medusa’nın ölmesini isteyen Athena, üvey kardeşi olan  Perseus‘u, Medusa’yı öldürmekle görevlendirmiştir. İşte tam burada bir başka hikaye başlıyor.

Perseus Ve Medusa Efsanesi,
Perseus Ve Medusa Efsanesi,

Perseus Ve Medusa Efsanesi,

Perseus Kimdir ?

Argos Krallarından Akrisios, kahinlerden ölümünün torunun elinden olacağını öğrenince kızı Danae’yi yer altında, tunçla kaplanmış bir odaya kapatarak kızının hamile kalmasını engellemeye çalışmıştır. Altın yağmuru olarak odaya sızmayı başaran Tanrı Zeus, Danae’yi hamile bırakmıştır. Yani Perseus, Danae ve Zeus’un oğludur. Athena’nın da üvey kardeşidir.

Perseus Efsanesi,

Kızının Tanrı Zeus’dan hamile olduğunu öğrenen Akrisios, kızını ve torununu öldürmeye cesaret edemez. Onları bir sandığın içine koyarak denize bırakır. Sandık bir süre sonra Zeus’un yardımıyla Seriphos Adası’na ulaşır. Kral Polydektes, Danae ve Perseus’u sarayına kabul eder. Bir süre sonra Kral, Danae’ye aşık olur fakat aşkına karşılık bulamaz. Bu durumdan rahatsız olan Perseus, Kralın annesi ile evlenmesini istemediği için annesinin yanından ayrılmaz. Kral Polydektes ise Peseus’dan kurtulmak için bir plan yapar. Kral Perseus’a aslında, Pelops’un kızı Hippodameia ile evlenmek istediğini ve kızla evlenebilmek için babasına büyük bir hediye vermesi gerektiğini söyler. Kral Polydektes’in annesi ile evlenmesini istemediği için bu habere çok mutlu olan Perseus, sana istediğin hediyeyi sunacağıma söz veriyorum. Bu, Gorgon Medusa’nın kesik başı olsa bile der. Bunu fırsat bilen Kral Polydektes, Perseus’dan hediye olarak Medusa’nın başını ister.

Bazı kaynaklar Medusa’yı öldürmesini  Perseus’dan, Athena’nın istediğini anlatır. Fakat her iki anlatımda da ortak nokta, Perseus’a bu macerada Medusa’nın ölmesini isteyen Athena yardım eder. Aşağıda ki resimde Side Müzesinde fotoğrafını çektiğim Medusa Kabartmasını görebilirsiniz.

Side Müzesi
Side Müzesinde Bulunan Medusa Kabartması

Tanrılardan aldığı hediyelerle yola çıkan Perseus, Medusa’nın yaşadığı mağaraya gelir. Diğer iki kız kardeş ölümsüz olduğu için sadece Medusa’yı öldürüp görevi tamamlayacaktır. Perseus yanına Athena’nın kalkanını, Hades’in görünmezlik miğferini, Hermes’in orak biçimli kılıcını ve akşam perilerinden Medusa’nın kafasını içine koymak için Kibisis (sırt çantası) almıştır.

Perseus, Medusa’nın Gözlerine bakmamak için Athenan’nın kalkanını, başını kesmek için Hermes’in kılıcını ve saklamak için perilerden aldığı torbayı kullanır. Medusa’nın kafasını kestiği an Medusa’nın Poseidon’dan olma çocukları Kanatlı At Pegasus ile dev Khrysaor doğar. İntikam almak isteyen iki Gorgon, Perseus’un peşine düşer. Perseus ise Gorgonlar’dan Hades’in görünmezlik miğferi sayesinde kaçar. Kanatlı At Pegasus daha sonraları Zeus’un hizmetkarı, silahlarını taşıyan at olarak karşımıza çıkacaktır.

Perseus kestiği Medusa Başını Athena’ya sunar. Athena ise Medusa Başını düşmanlarına korku salmak ve kendini korumak için kalkanına yerleştirir. Günümüzde bazı yerlerde Medusa Başı nazar boncuğu gibi kullanılmaktadır. Ülkemizde pek çok yerde Medusa hikayesine rastlanmaktadır. Hatta bazı söylentiler Medusa’nın mezarının Yerebatan Sarnıcında olduğunu söyler. Bununla ilgili haber ve videoları İnternet de bulabilirsiniz.

Sonuç olarak Medusa en masumlardan birisi olmasına rağmen, tanrı ve tanrıçaların gazabına uğramıştır. Aslında bilinenin aksine kötü biri değildir. Çok güzel bir kadın olması lanetlenmesine sebep olmuştur. Güzellik başa bela.
Soru ve görüşlerinizi yorum kısmında benimle paylaşırsanız sevinirim. 🙂

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir