Yunan Mitolojisinde Hermes Kimdir?

Kategori: Yunan Mitolojisi | 0
Yunan Mitolojisinde Hermes
Yunan Mitolojisinde Hermes

Yunan Mitolojisi yazı serisine Haberci Tanrı Hermes’le devam ediyoruz. Yunan Mitolojisinde Tanrı Hermes İle İlgili Hikayelerin sayısı oldukça fazladır. Mitolojide Hermes ele avuca sığmaz, kurnaz bir tanrı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tanrı Hermes Kimdir?

Hermes, Zeus ve Maia’nın oğludur. Doğar doğmaz yürümeye başlayan Hermes, ilk gün kaplumbağa kabuğundan yaptığı lir ile şarkılar söyleyerek eğlenmesi ile meşhurdur. Yunana Mitolojisinde Haberci Tanrı olarak karşımıza çıkan Hermes, her zaman kanatlı ayakkabı ve kanatlı başlık kullanır. Uçmasına yardımcı olan bu ayakkabı ve başlığı nasıl aldığına kısaca değinelim.

Hermes daha önceki yazılarımızda paylaştığımız Tanrı Apollon’a ait inekleri çalar. Çok sinirlenen Apollon, Hermes’i yanına alıp baş tanrı Zeus’un yanına gider. Apollon, Zeus’dan ona bir ceza vermesini ister fakat Hermes elinde ki Liri o kadar güzel çalar ki hem Apollon hemde Zeus’u büyüler. Ceza vermesi için Baş Tanrı Zeus’un huzuruna çıkarılan Hermes, onun daha hızlı olmasını sağlayan bir çift kanatlı ayakkabı ve kanatlı başlığı hediye olarak alarak tanrıların habercisi olur.

Hermes’in Özellikleri,

Tanrıların Habercisi olan Hermes aynı zamanda, ölülerin ruhlarını yeraltı dünyasına taşır, yolunu şaşırmış çobanlara ve yolculara kılavuzluk eder. İlyada Destanında anlatıldığı üzere Hermes, Argos’u öldüren tanrı dır. Troya Savaşı’nda Akhilleus tarafından öldürülen Hektor’un ruhunu ölüler ülkesine taşıyan da Hermes dir.

Hermes İle İlgili Hikayeler,

Apollon Ve Hermes’in Hikayesini sizlerle paylaşmıştım. Şimdi ise en bilindik Hermes Hikayelerinden biri ile devam edelim. Zeus nehir kenarında gezerken Nehir Perisi İnakhos’un kızı İo yu görür ve aşık olur. Bu sırada Zeus’un kıskanç eşi Hera gelir. Hera’nın İo’ya zarar vermesinden korkan Zeus, İo’yu bir ineğe çevirir. Olayı fark eden Hera, Zeus’dan kendisine hediye olarak ineği vermesini ister. Zeus mecburen inek kılığında ki İo’yu Hera’ya verir. Hera, İo’yu Zeus’tan uzak tutmak için onu bir mağaraya kapatır ve başına da yüz gözlü Argo’su diker.

Yüz gözlü Argos’u öldürüp İo’yu kurtarması için Zeus, Hermes’i görevlendirir. Uyuduğunda bile 100 gözünden 50 si açık kalan Argos’u Lirini çalarak tüm gözleri kapalı olarak uyutan Hermes, Argos’un başını keser ve İo’yu kurtarır. Hizmetkârı Argos’un, Hermes  tarafından öldürüldüğünü öğrenen Hera, Argos’un gözlerini kutsal hayvanı olan tavus kuşuna verir. Zeus bir süre sonra İo’yu insana çevirir. İo bundan sonra ki yaşamına insan olarak devam eder.

Hermes hem yeryüzüne hem de yer altına (ölüler diyarına) girebilen tek tanrıdır. Zeus’un Habercisi olan Hermes ile ilgili sizinle paylaşacaklarım şimdilik bunlar. Gezileriniz sırasında Hermes Heykeli görürseniz bu hikayeleri hatırlarsınız umarım.

Hepinize Mutlu Tatiller.

 

 

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir