Yunan Mitolojisinde Demeter Kimdir?

Kategori: Yunan Mitolojisi | 0

Yunan Mitolojisine Medusa ve Artemis yazıları ile giriş yapmıştık. Şimdi ise Yunan Mitolojisi yazı serisine Tanrıça Demeter ile devam ediyorum. Yunan Mitolojisinde Demeter, toprak, bereket ve mevsimlerin tanrıçasıdır.

Yunan Mitolojisinde Demeter Kimdir?

Yunan Mitolojisinde Demeter, Rheia ile Kronos’un kızıdır. Aynı zamanda Baş Tanrı Zeus’un kız kardeşidir. Zeus’la Demeter ilişkisi sonucu doğan çocuklarının adı İakkhos ve Persephone olmuştur. Diğer kardeşi Posedion ile ilişkisinden doğan çocuklarının adları ise  Arion ve Despoina dır.

Tanrıça Demeter’in adını en çok duymamıza sebep olan hikaye ise, Tanrı Hades tarafından kaçırılan güzeller güzeli kızı Persephone ile ilgilidir. Bu hikaye ile Yunan Mitolojisinde Mevsimlerin Oluşmasını da öğrenmiş olacağız.

Tanrıça Demeter ve Persephone

Demeter, Hades ve Persephone Efsanesi

Zeus ile Demeter’in kızı olan Persephone, güzelliği ile Yeraltı Tanrısı Hades’in dikkatini çekmiştir. Persephone bir gün arkadaşları ile kırlarda gezerken bir anda yer yarılır ve Hades atları ile bir anda yer altından çıkarak, güzeler güzeli Persephone’yi kaçırır.

Kızına oldukça düşkün olan Demeter tüm dünyada kızı Persephone’yi arar fakat bulamaz. Son çare olarak ise Persephone’nin babası olan baş tanrı Zeus’dan yardım ister. Persephone’nin Hades tarafından kaçırıldığını bilen Zeus, Hades ile arasını bozmamak için Demeter’e yardım etmek istemez. Fakat Demeter kızının kaçırılmasına duyduğu üzüntüden tüm görevlerini ihmal eder. Artık dünyada ne meyve yetişir, ne de tarlada mahsul biter. Tam anlamı ile bir kıtlık ve yoksulluk başlar. İnsanların artık tanrılara dua etmediğini gören Zeus, olaya el atmaya karar verir. Persephone geri dönene kadar Demeter’in hiç bir şey yapmayacağını bilen Zeus, elçisi Hermes’i yeraltı dünyasına Hades’le konuşmaya gönderir.

Hermes sonunda Hades’i, güzel Persephone’yi annesi Demeter’in yanına göndermeye ikna eder. Bu arada yeraltı dünyasında uzun süre kalan Persephone, zamanla Hades’e yakınlık hisseder.

Yeraltı dünyasında kaldığı günlerde zamanla çok acıkan Persephone, masanın üstünde bulunan bir narın üç de birini yer. Yeraltı dünyası kurallarına göre, yeraltı dünyasında yiyip içen birisi, bir daha asla yeryüzüne çıkamaz. Kızının bir şeyler yediğini duyan Demeter adeta yıkılır ve dünyada kıtlık artarak devam eder.

Taraflar en sonunda bir anlaşma yapmaya karar verirler. Anlaşmaya göre Persephone yılın 3 de 2 sini annesi Demeter ile 3 de 1 ini ise Hades’le birlikte yeraltı dünyasında geçirecektir. Bu sebeple de Persephone’nin annesi Demeter’in yanında olduğu zamanlarda, her yer çiçek açar, bolluk ve bereket gelir. Yani bahar ve yaz mevsimi gelir. Hades’in yanında olduğu zamanlarda ise doğa adeta uykuya dalar ve kış mevsimi başlar.

Yunan Mitolojisi Efsaneleri ile ilgili yazılara, Tanrı ve Tanrıçaları tanıtmaya devam edeceğim. Başka bir hikayede görüşmek üzere hoşça kalın.

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir