Artemis

Yunan Mitolojisinde Artemis (Diana) Ve Efsaneleri

Kategori: Yunan Mitolojisi | 0

Yunan Mitolojisinde Artemis, avcılık, vahşi doğa, doğurganlık ve doğum tanrıçasıdır. Yunan Mitolojisinde, doğumlara yardım ettiği söylenir. Artemis’in bilinen diğer adı ise Diana dır. Artemis’in Doğum Yerinin Efes  olduğuna inanılmaktadır. Özellikle ülkemizde, Artemis adına yapılmış çok sayıda tapınak bulunmaktadır. Bunların en ünlüsü Efes’de bulanan Artemis Tapınağı dır.

Artemis’in Annesi Kimdir? Artemis’in Babası Kimdir?

Artemis, Baş Tanrı Zeus ve Leto’nun kızıdır.

Artemis’in Kardeşi Kimdir?

Artemis, Yunan Mitolojisinde Güneşin, Şiirin, Sanatın tanrısı olarak bilinen Apollon’un ikiz kardeşidir.

Tanrıça Artemis Efsaneleri,

Yunan Mitolojisinde Artemis adına oldukça fazla efsane vardır. Bunlar arasında en çok bilinen, kendi ikiz kardeşinin doğumuna yardım ettiği Artemis Efsanesi dir. Artemis’in bakirelik ve doğum tanrıçası olma sebebi de budur. Annesi Leto’nun, ikiz kardeşler Apollon ve Artemis’i doğurduğu sırada, ilk doğan Artemis, daha sonra doğan kardeşi Apollon’un doğuşuna yardım etmiştir. Bu sırada Artemis, Annesi Leto’nun çektiği acılara şahit olmuş ve sonsuza dek bakire kalmaya kendi kendine söz vermiştir. Bazı kaynaklar Artemis’in Büyük İskender’in doğumuna yardım ettiğini de söyler.

Bir diğer Artemis Efsanesi,

Bir gün gölde perileri ile birlikte çırılçıplak yüzen Artemis, arkadaşları ile birlikte ava çıkan Actaeon tarafından çıplak görülür. Bakireliği ile nam salmış bir tanrıça olan Artemis, ölümlü biri tarafından vücudunun görülmesini kendine yediremez. Actaeon’u bir geyiğe çeviren Artemis, onun kendisini çıplak gördüğünü diğer insanlara anlatmasının önüne geçmiştir. Actaeon ile birlikte ava çıkan arkadaşları ise gördükleri geyiğin arkadaşları Actaeon olduğunu bilmeden onu öldürürler. Bir başka sonu acıklı Yunan Mitolojisi Efsanesi daha. Ne gelirse gariban insanoğlunun başına geliyor. Daha önce paylaştığım Medusa Efsanesine göz atmak isterseniz bağlantıya tıklayabilirsiniz. Yunana Mitolojisi ile ilgili yazılara devam edeceğim. Hatta bunun için ayrı bir başlık açmayı düşünüyorum. Sizi sıkmadan kısa kısa bilgiler vermeye çalışacağım.

Soru ve görüşlerinizi yorum kısmında benimle paylaşabilirsiniz. Hepinize Mutlu Tatiller.

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir