Afrodit

Yunan Mitolojisinde Afrodit Kimdir?

Kategori: Yunan Mitolojisi | 0

Yunan Mitolojisinde Afrodit, ”Aşk ve Güzellik Tanrıçası” olarak karşımıza çıkmaktadır. Yunan Tanrı ve Tanrıçaları arasında adı en çok duyulan ve en ilgi çekici Tanrıça olan Afrodit’in şanına yakışır bir güzelliğe sahip olduğu söylenir. Afrodit’i tarif eden kitaplar genellikle etine dolgun, iri dudaklı, kızıl saçlı, güzel burunlu bir kadın olarak tasvir etmişler. Tarihte yapılan ilk güzellik yarışmasının galibi de Afrodit olmuştur. Bu konuyu yazının devamında detaylı şekilde anlatacağım.

Venüs'ün Doğuşu Resmi
Afrodit’in Doğumu Resmi

Afrodit Kimdir?

Afrodit hakkında 2 farklı doğum hikayesi var. Birinci ve en bilindik olanı Afrodit’in Zeus ve Dione’nin kızı olması, ikinci hikaye ise Afrodit’in Kıbrıs yakınlarında denizin köpüklerinden doğduğu hikayedir. Hatta bu konuda ressam Botticelli’nin yaptığı (yukarıda gördüğünüz) bir resim var. Afrodit, Roma Mitolojisinde Venüs olarak karşımıza çıkıyor.

Yunan Mitolojisinde En Güzel Tanrıça olan Afrodit, Yunan Mitolojisinin en çirkin tanrısı olan Hepaistos ile evlidir. Bu evliliğin Zeus’un zorlaması ile yapıldığı ve Afrodit’in Hepaistos’u hiç sevmediği söylenir. Hatta pek çok kez farklı kişilerle Hepaistos’u aldattığı söylenir. Afrodit’in, Ares, Hermes, Dionisos,  Phaeton, Adonis, Truva’lı prens Anehise gibi tanrı ve ölümlü pek çok kişi ile aşk yaşadığı söylenir. Afrodit’in çocukları arasında en bilinen ise Aşk Tanrısı Eros dur.

Afrodit’in Doğumu Resmi

Afrodit Efsanesi,

Afrodit, Paris ve İlk Güzellik Yarışması,

Afrodit, tarih de yapılan ilk güzellik yarışmasının birincisi olarak, farkında olmadan Troya savaşının da başlamasına sebep olmuştur. Tanrıların dağı Olimpos’da yapılan ilk güzellik yarışmasına, Tanrıça Hera, Athena ve Afrodit katılmışlar. Bu 3 güzel tanrıça arasında ki yarışmaya hakemlik yapan ise tanıdık bir isim olan Truva Prensi Paris olmuş.

Paris’e, en güzel  kadın olarak kendini seçmesi karşılığında dünyanın en güzel kadını olan Helen’in aşkını vaat eden Afrodit, yarışmayı kazanmıştır. Böylece filmlere konu olmuş Truva savaşı başlamıştır. Savaş boyunca Afrodit, Truvaların tarafını tutmuş Akhiles’i topuğundan vuran Paris ve Turuvalıların İtalya’ya yerleşmesine önderlik eden Aeneas’ı korumuştur.

Eğer aranızda henüz izlemeyen varsa baş rollerini Brad Pitt, Eric Bana, Orlando Bloom’un oynadığı 2004 yapımı Truva (Troy) filimini izlemenizi tavsiye ederim.

Ares ve Afrodit Efsanesi, 

Aslında Hepaistos  ile evli olan Afrodit, savaş Tanrısı Ares ile aşk yaşamaktadır. Bir gün kendi yatağında Ares ile Afrodit’i sevişirken yakalayan Hepaistos, üzerlerine ağ atarak onları yakalamış ve Olimpos Tanrılarına şikayet etmiştir. Tanrı Posedion tarafından kaldırılan ağdan kaçan aşıklardan Ares Trakya’ya Afrodit ise Kıbrıs’a kaçar. Tanrıça Paphos’da ki tapınak da Kharitlerce yıkanıp temizlenip tekrar bakireliğini kazanmıştır.

Ares ve Afrodit’in aşkından  Phobos, Deimos ve Harmonia adında 3 çocukları olur.

Aşağıda gördüğünüz Afrodit Heykeli fotoğrafını Antalya Müzesinde çekmiştim. Yunan Mitolojisinde Afrodit hakkında sizlerle paylaşacaklarım şimdilik bunlar. Hepinize mutlu tatiller.

Afrodit Heykeli
Antalya Müzesi Afrodit Heykeli
Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir