YEREBATAN SARNICI

İstanbul’un en görkemli tarihi yapılarından birisi de Ayasofya’nın güneybatısında bulunan Yerebatan Sarnıcı’dır. Bizans imparatorluğu tarafından yaptırılan bu büyük yeraltı sarnıcı, suyun içinden yükselen ve sayısız gibi görülen mermer sütunlar sebebiyle halk arasında “Yerebatan Sarayı” olarak isimlendirilmiştir. Sarnıcın bulunduğu yerde daha önce bir Bazilika bulunduğundan, Bazilika Sarnıcı olarak da anılır.

Uzunluğu 140 metre, genişliği 70 metre olan dikdörtgen biçiminde bir alanı kaplayan bu dev sarnıç, yaklaşık 100.000 ton su depolama kapasitesine sahiptir. Bizans döneminde imparatorların ikamet ettiği büyük sarayın ve bölgedeki diğer sakinlerin su ihtiyacını karşılayan Yerebatan Sarnıcı, İstanbul’un Osmanlılar tarafından 1453 yılında fethinden sonra bir müddet daha kullanılmış ve padişahların oturduğu Topkapı Sarayı’nın bahçelerine buradan su verilmiştir.

Medusa Başı

Sarnıcın kuzeybatı köşesindeki iki sütunun altında ayak olarak kullanılan iki Medusa Başı, Roma Dönemi heykel sanatının şaheserlerindendir. Sarnıcı ziyaret eden insanların en çok ilgisini çeken Medusa başlarıdır ve hem  hangi yapılardan alınıp buraya getirildiği bilinmemektedir, hem de hakkında pek çok efsaneler mevcuttur. Efsaneye göre Medusa Yunan mitolojisinde yeraltı dünyasının dişi canavarıdır. Yılan başlı Medusa, kendisine bakanları taşa çevirme gücüne sahiptir. Siyah gözleri, uzun saçları ve güzel vücudu ile övünen bir kız olan Medusa, Zeus’ un oğlu Perseus’u seviyordur. Bu arada Athena da Perseus’u seviyor ve Medusa’yı kıskanıyordur. Bu yüzden Athena, Medusa’nın saçlarını yılana çevirir ve artık Medusa’nın baktığı herkes, taşa dönüştüren bir canavara dönüşür. Daha sonra Perseus, Medusa’nın başını keser ve onun bu gücünden yararlanarak pek çok düşmanını yener. Bu yüzden Medusa başları bakanları taşa çevirmemesi için ters olarak yerleştirilmiştir.

İstanbul gezi programlarının ayrılmaz bir parçası olan bu gizemli mekânı, bugüne kadar ABD eski Başkanı Bill Clinton’dan Hollanda Başbakanına İtalyan eski Dışişleri Bakanından İsveç eski Başbakanına kadar birçok kişi ziyaret etmiştir. Yerebatan Sarnıcı hergün 09.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır ve Müze Kart ile giriş yapılabilmektedir.

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir