Yabancı İle Evlilik İçin Gereken Evraklar

Yabancı İle Evlilik İçin Gereken Evraklar

Kategori: İp Uçları | 0

Kendi başıma geldiğinde anladım, pek çok insan yabancı uyruklu birisi ile evlilik aşamalarını bilmiyor ve bu konuda yeterli bilgiye ulaşmakta zorlanıyor. Bu yüzden Yabancı İle Evlilik İçin Gereken Evraklar Listesi hazırlayıp bu evrakları nasıl ve nereden alacağınızı kısa kısa yazacağım. Aranızda İnstagram veya Facebookdan takip edenler varsa eşimin Tayland’lı olduğunu ve çok yakın zamanda bu aşamaları  tek tek geçtiğimi bilir.  Şimdi bu tecrübeleri sizinle paylaşarak işinizi kolayca halletmenize yardımcı olmak istiyorum. Bazı önemli noktaları bilirseniz, işlemlerinizi hızlıca tamamlayabilirsiniz.

Her ilçe belediyesi yaklaşık aynı evrakları istiyor. Önemli olan yabancı uyruklu kişiden istenen evraklar. Çünkü bazı evrakları ülkesinden resmi onaylı olarak getirmesi gerekiyor yada Türkiye’de bulunan konsolosluğa giderek konsolosluk aracılığıyla ülkesinden getirtmesi gerekiyor.

Şimdi gelelim Yabancı Uyruklu İle Evlenecek Türk Vatandaşlarından İstenen Evraklara

Evlilik İçin Türk Vatandaşından İstenen Evraklar

1- 6 Adet Fotoğraf (20-25 TL)

2- Evlilik Beyannamesi (Bunu başvuru sırasında doldurup teslim edebilirsiniz)

3-  Nüfus Cüzdanı Aslı ve Önlü Arkalı Fotokopisi

4- Sağlık Raporu (Aile Hekiminden Alınmış Olması Gerekiyor)

5- İkametgah Belgesi

6- Nüfus Kayıt Örneği

7- Başvuruların Şahsen Yapılması Gerekiyor.

Yabancı Uyruklu Eşden Evlilik İçin İstenen Evraklar,

1- Evlenme Ehliyet Belgesi Noter Tasdikli Tercümesi

2- Doğum Belgesi Noter Tasdikli Tercümesi

3- Pasaportun Noter Tasdikli Tercümesi

Çok Önemli,

a-) Bu belgeleri bağlı bulunan konsolosluktan alabilirsiniz. Konsoloslukları İstanbul’da olanların İstanbul Hukuk İsleri Müdürlüğüne, Konsoloslukları Ankara’da olanların Ankara’da Dış İşleri Bakanlığı’na onaylatmaları gerekiyor.

b-) Yabancı uyruklu kişi Evlenme Ehliyet Belgesini ve Doğum Belgesini kendi ülkesinden getirecek ise mutlaka kendi ülkelerindeki Türk Konsolosluğu veya Türk Büyük Elçiliğinden onaylatmaları gerekmektedir. Eğer Bu belgeler Apostilli ise işiniz çok daha kolay olacaktır. Apostilin açıklamasını en altta bulabilirsiniz.

Noter onayı yaptırırken tercümenizin yeminli tercümandan olması istenebiliyor. Size tavsiyem tercüme yaptırdığınız yerin sizin yerinize noter tasdiki de yaptırmasına dikkat edin. Mutlaka hem tercüme hem de noter tasdiki yapan büroları tercih edin.

Tüm belgelerin tercüme ve onayı 400-500 TL arasında tutuyor.

Yabancı uyruklu eşin getirdiği Evlenme Ehliyet Belgesinde, Evliliğe Engel Yasal Bir Durumu Yoktur yazısının mutlaka yazması gerekiyor. Bunu özellikle belirtin.

4- Evlenecek olan eş Türkçe bilmiyor ise nikah sırasında yeminli bir tercüman isteyebilirler. (Bunu nikah evraklarını teslim ederken memura sorabilirsiniz. Çoğu belediye buna gerek duymuyor ama hiç birimiz nikah sırasında aksilik çıksın istemeyiz. ) Bunu benden istemediler fiyat konusunda bilgim yok.

5- Aile Hekiminizden Alınmış Sağlık Raporu ( Bu raporu alırken ben çok zorlandım. Çünkü benim Aile hekimim işlemin nasıl yapılacağını bilmiyordu. Beni bir kaç devlet dairesi gezdirdikten sonra kendisi bir kaç kişiye sorarak nasıl yapılacağını öğrendi ve sağlık raporunu nihayet verdi. Kısacası Aile Hekiminiz Ne Derse Desin İnanmayın, Sağlık Raporunu Verebiliyor ve Vermek Zorunda)

6- 6 Adet Fotoğraf

Apostil Nedir?

Apostil kelime anlamı olarak, anlaşmaya taraf olan ülkeler arasında resmi olarak onaylanan evrakın diğer ülkede de geçerli olması durumudur. Türkiye’nin apostil anlaşması olduğu ülkeler arasında eğer evleneceği kişinin ülkesi de varsa, apostil onayı almış belgelerin Türkiye’de tekrar onaylatılması gerekmiyor. Evlenme ehliyet belgesi, medeni durum belgesi ve doğum belgesi apostil onaylı ise sadece noterden yeminli tercümesi yapılarak Türkiye’de geçerli hale geliyor. Böylece yabancı biriyle evlilik prosedürü arasında önemli bir zaman kaybı olan onaylatma işlemleri de apostil ile kısalmış oluyor. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey, apostil onayı almış tüm belgelerin başında Fransızca olarak “Apostille ” yazısının olması gerektiğidir.

Nikah İşlemleri için sizden başvuru  sırasında toplam 200 TL civarında bir para isteniyor. Şimdilik Yabancı Uyruklu Kişi İle Evlilik İçin Gereken Evraklar konusunda sizlerle paylaşacaklarım bunlar. Bir kaç gün sonra Evlilik sebebiyle ikamet başvurusu yapacaklara yol gösteren bir yazı yazacağım.

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir