Western Union ile Para Transferi ve Masrafları

Kategori: İp Uçları | 1
Western Union
Western Union

Yurtdışından para almanın ve aynı zamanda da göndermenin en hızlı yöntemlerinin başında gelen Western Union, tüm dünya çapında en çok bilinen markadır. Ebay, Etsy vb. sitelerden satış yapan bir çok kişi için PayPal’ın hizmet durdurması sonucu alternatif halini almıştır. İnsanların en çok Western Union tercih etmelerinden ilk sebep ağının geniş ve çok hızlı olmasıdır. Bu sebeple Western Union en kolay yöntem olarak bilinmektedir. Şirket 1871 yılından bu yana dünya çapında 200’den fazla ülkede 500bine yakın hizmet noktasıyla hizmet veren uluslararası bir firmadır.

Western Union’da para transferini gerçekleştirmek için yada gelen parayı almak için herhangi bir banka hesabının tanımlı olmasına ihtiyacı yoktur. Dünya üzerinde Western Union hizmet noktasından bir yerden başka bir yere hesaptan bağımsız para gönderebilirsiniz ve çekebilirsiniz. Para transferi ortalama 15-20dk gibi kısa sürede tamamlandığından en çok tercih edilendir. Ülkeden ülkeye değişmekle birlikte Türkiye’de USD, EUR ve TL para birimlerinde gönderei yapabilirsiniz. Fakat hemen hemen her ülke USD ve EUR’u kabul etmektedir.

Etsy, ebay vb. internet sitelerinde ürün satışı yapan ülkemizde çok sayıda girişimci mevcut. Özellikle PayPal’ın çıkışı sonrası daha uygun maliyeti sebebiyle satıcılar alıcılara mail order ve alıcılarda satıcılara çek ile ödemeyi önermeye başlamıştır. Her ikisininde uluslararası olarak risk olması sebebiyle son dönemde Western Union tercih edilmeye başlanmıştır.

Western Union Formu
Western Union Formu

PTT’den para çekebilen bir kişi Western Union’dan da para çekmesini kolayca yapabilir. Transfer gönderici tarafta başlatılınca “MTCN” olarak isimlendirilen referans numarası oluşur. Bu referans numarası ve geçerli bir kimlik ile tüm hizmet noktalarında kolayca çekebilirsiniz. Yurt dışında Western Union sadece bankalar ile değil market vb. güvenilir yerlerde çalışabilmekte, yani yurtdışından paranızı markettten dahi çekebilirsiniz. Ülkemizde şimdilik sadece banka ve PTT bu konuda hizmet sağlamaktadır.

Western Union ile en fazla ne kadar para gönderilebilir?

Para gönderme ve para alma ülkelerin kanun ve yönetmeliklerine göre değişmektedir ama genel olarak uygulanan ortalama 5,000 USD para birimine eşdeğer olmaktadır. Özellikle bazı Avrupa ülkelerinde mevzuat ve güvenlik sebebiyle 999 EUR’a kadar düşebilmektedir. Bu yüzden sabit bir kural yoktur.

Western Union’da kişi kendine para gönderebilir mi?

Tatile ya da iş amaçlı yurt dışına çıkış yapacaksınız ve yanınızda yolculuk sırasında para ve kredi kartı taşımak istemiyorsunuz. Bu sık karşılaşılan bir durumdur ve komisyon ödemeyi sigorta gibi görebilirim derseniz. Western Union işleminde bir şahış kendinden yine kendine para gönderimi yapabilir. Yani işlemin alıcısı ve göndereni aynı kişi olabilir. Tabi ki parayı alırken tüm kimlik ibrazını yapmak durumundasınız.

Western Union Masrafları
Western Union Masrafları

Western Union neden pahalı?

Western Union genel algı olarak pahalıdır, ama kalite ve hızı düşünce böyle bir hizmetin operasyonel maliyetleri artmakta olup alınan komisyon normal olarak görülmelidir. Farklı sektörden örnek verebiliriz; Türkiye’de olmayan yabancı bir kitabı internetten aldığınızı varsayalım; o kitabı 3 günde kitap parası verip 3-4 günde de getirebilirsiniz aynı zamanda 1 ayda gemi yolu ile ücretsizde getirebilirsiniz. Tamamen alınacak hizmetin kalitesi ile doğru orantılıdır.

Western Union en büyük rakibi MoneyGram

Western Union pahalı geliyor ilaki bir alternatif olsun diyorsanız, yine dünya çapında en büyük alternatifi MoneyGram’dır (MG). MG işleyiş olarak Western Union’a yakındır, ama daha çok Amerika’da kullanıldığı için diğer ülkelerde çok fazla yaygın değildir. Daha ucuza gönderir ama daha kuralcıdır ve daha uzun sürebilir (1-2 gün). Ülkemizde sadece bir kaç banka ile çalışmaktadır.

Sonuç olarak Western Union para gönderme konusunda açık ara tüm diğer hizmet sağlayanlardan daha kaliteli ve yaygındır.

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

  1. Ömer Ömürlü

    peki amerika’lı bir arkadaşım 200 dolar yollayacak.ne kadar kesinti olur? elime ne kadar para geçer?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir