Ulubey Kanyonu

ULUBEY, DÜNYANIN EN BÜYÜK İKİNCİ KANYONU

Kategori: Ege Bölgesi, Türkiye, Uşak | 3

Yaklaşık 30 yıldır her sene Uşağa giderim ama adını ilk defa bir kaç sene önce duyduğum Uubey kanyonunun, Amerika’da ki Büyük Kanyondan sonra Dünyanın En Büyük ikinci Kanyonu olduğunu bende yeni öğrendim. Hakkında bu kadar az şey bilinmesi gerçekten ilginç. Ayrıca Uşakla İlgili bir başka az bilinen konu ise Dünyanın En Yaşlı Karaağacı da Uşak’da ve onunla ilgilide bir yazı yazacağım.

Ulubey Kanyonu
Ulubey Kanyonu

Evet gelelim bu devasa kanyona; Uşak ilinin Ulubey ilçesinde yer alan, genişliği 100 metreyi bulan, derinliği 170 metreyi bulan, 45 km uzunluğundaki ve adını ilçesinin adından alan Ulubey kanyonunu sanki yeni keşfetmişler gibi, bir kaç sene önce etrafında çalışmalara başlanmıştı ve geçen hafta gittiğimde ziyarete açılmış olarak buldum.. Bir de insanların ziyaret edebileceği, kanyona yukarıdan bakabileceği ama bu sefer ikincilikle yetinilmeyip dünyanın en büyük cam balkonunu bile yapmışlar. Yükseklik korkunuz yoksa güzel bir deneyim.

Dünyanın En Büyük Cam Balkonu
Dünyanın En Büyük Cam Balkonu

Ulubey Kanyonu, Ulubey Çayı ve Banaz Çayı boyunca devam eden bir ana kanyon ile buna bağlanan onlarca büyük yan kanyonlardan oluşur. Ulubey çayı, bütün kanyonu adeta saklı bir cennete çevirmiştir ama kanyondan geçen Dokuzsele Deresi’ndeki kirlilikten dolayı, planlanan yamaç paraşütü ve doğa sporları etkinlikleri bir türlü başlatılamıyor. Temizleme çalışmaları biter bitmez yerli ve yabancı turistlerin hizmetine tam anlamıyla açılması bekleniyor.

Blandus Antik Kenti
Blandus Antik Kenti

Kanyonun içinde üç tarafı dik uçurumlarla çevrili ve dar bir geçitten girişi olan Antik Kent var. Blandus Antik Kenti. Gerçi Kentten geriye ayakta kalan bir kaç yapı resimde gördükleriniz. Heryer yıkılmış ve harap olmuş durumda.

Blandus Antik Kenti Girişi
Blandus Antik Kenti Girişi

Blaundus; Büyük İskender’in Anadolu Seferleri’nden sonra Makedonya’dan gelenler tarafından kurulmuş, şehir halkı kendilerine Makedonyalı Blaundus adının vermiş. Büyük İskender’den sonra Bergama Krallığına ardından da Roma İmparatorluğuna bağlanan bir kent, içinde gördüğüm tabelalara göre sinema, tiyatro gibi sanatsal yapılarda inşa etmişler. Tabi tabelalar olmasa öyle bir şeyin olduğunu anlamam imkansız çünkü dediğim gibi her yer taş yığını durumunda.

Ulubey Kanyonu

Ulubey’e vardığınızda tabelaların sizi yönlendirdiği ve girişim bedava olduğu Ulubey Kanyonu’nda sadece cam balkona çıkabilmek için galoş zorunluluğu getirmişler. Balkonun girişinde galoş temin edebilir ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca bizim gibi çadır tutkunu iseniz çadır kurabileceğiniz alanlar, bisiklet ve yürüyüş yapabileceğiniz yollar bulunmakta. Eğer bir gün yolunuz Uşağa düşerse, Kanyon diyince herkesin aklına ilk gelen Amerika’da ki Büyük Kanyonun ardından en büyük ikinci kanyon neresiymiş demek için bile gidip görülebilir.

 

 

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

3 Responses

  1. Kilzon

    cam balkondan çekilmiş foto yok mu? düşünmesi bile ürpertici 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir