Pasaport

Ücretsiz Pasaport Sahibi Olmak

Kategori: İp Uçları, Pasaport İp Uçları | 0

2016 yılının Şubat ayında çıkan yeni bir yasaya göre, hayatımıza artık “Öğrenci Pasaportu” terimi girmiş oldu. Yapılan bu değişiklikle birlikte, 25 yaşının altındaki tüm öğrencilerden pasaport harcı alınması tamamen kaldırılmış oldu.

Standart (Bordo) yani Umuma Mahsus Pasaport almak isteyen 25 yaş altındaki öğrenciler, 6663 sayılı Kanunun 4. maddesine göre bundan böyle harç bedeli ödemeden pasaport alabilecekler.

Öğrenci Pasaportu Alma Şartları
Öğrenci Pasaportu Alma Şartları

Ücretsiz Öğrenci Pasaportu Başvurusu

Öğrenci pasaportu; dil okulu, yaz okulu ve diğer benzeri programlara katılmak için yurtdışına çıkan öğrencilerin harç ücreti ödemeden, yalnızca pasaportun defter bedelini ödeyerek alabilecekleri pasaport çeşididir. Ayrıca, Türkiye üniversitelerinde görev alan öğretim üyeleri de aynı pasaport şeklinden yararlanabilmektedir.

Öğrenci Pasaportu alabilmek için kimler başvuru yapabilir;

​ Üniversite (2 – 4 Yıllık), Yüksek Lisans, Doktora veya AÖF öğrencileri,

​ Öğrenci ve Kültürel değişim Programlarına katılacak öğrenciler,

​ Internship (Staj) programlarına ve gezilere katılacak öğrenciler,

​ Konferans, sunum ve seminer etkinliklerine katılacak öğrenciler,

​ Kültürel ve Sanatsal etkinliklere ve yarışmalara katılacak öğrenciler,

​ Spor müsabakalarına katılacak öğrenciler.

Peki kimler “Öğrenci Pasaportu” başvurusu yapamaz?

​ Work & Travel programına katılacak öğrenciler,

​ Turistik amaçlı gezilere katılacak olanlar (Interrail dahil),

​ Mezun olmuş kişiler.

Önemli Not

“Öğrenci Pasaportu” yurtdışında yapılacak faaliyet yada katılınacak program süresi kadar verilmektedir. Bu sebeple size ait öğrenci pasaportu’nun 1 yıllık süresi tamamlandığında harç ücreti ödemeden (Öğrenci işleri daire başkanlığına dilekçe yazarak) yeniden 1 yıl süreyle daha uzatılmaktadır!

Öğrenci Pasaportu alabilmek için, her şeyden önce yurtdışında yapacak olduğunuz faaliyete ait davet yazısına sahip olmanız şarttır. Alınan bu belge ile okulunuzun öğrenci işlerine giderek “Harçsız Pasaport Talep Yazısı” istemelisiniz. Bundan sonra ise mevcut “Harçsız Pasaport Talep Yazısı” ile herhangi bir Vergi Dairesine onaylatmanız gereklidir.

Vergi Dairesinden alacağınız onayla, Emniyetteki Pasaport Şubesine gitmeli ve başvuru evraklarını teslim etmelisiniz.

Emniyet Pasaport şubesine gitmeden önce www.epasaport.gov.tr internet sitesi üzerinden randevunuzu almalısınız. Ayrıca unutulmamalı ki; pasaport şubeye giderken yanınıza varsa eski pasaport yada pasaportlarınızı ve 2 adet biyometrik fotoğrafınızı almalısınız!

Son olarak da, Pasaport Şubesindeki vezneye giderek güncel pasaport cüzdan bedelini ödemeniz gerekmektedir. Bu işlemler sonrasında ise, yaklaşık 1 hafta sonunda pasaportunuz tarafınıza kargo yoluyla ulaşacaktır.

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir