• Likya Yolu, Kabak Koyu
 • Ayazma Beach. Bozcada
 • Fethiye
 • Kaputaş beach, Kaş
 • Patara Plajı
 • Phaselis Beach
 • en iyi plajlar

TÜRKİYE’NİN EN GÜZEL PLAJLARI

Şimdiye kadar Türkiye’nin bir çok plajında denize girmiş birisi olarak, bana göre en iyi plajlar listesi yapmak istedim. Tabi plaj konusunda herkesin kriteri farklı olabiliyor. Bazıları soğuk denizleri, bazıları beyaz kumları, bazısı dalgalı denizleri seviyor. En iyi plajlar listemiz belki bu yıl yapacağınız tatil planında size bir fikir verebilir. Listeye sadece 6 favori plajı aldım.

6- Kabak Koyu : 

Likya Yolu, Kabak Koyu
Kabak Koyu

Likya yolu yürüyüşü yaptığım zaman keşfettiğim Kabak Koyu ulaşımın biraz zor olması sebebiyle çok kalabalık olmuyor. Bu plaja  Fethiye’den ulaşım sağlayabilirsiniz. Mayıs ayında gittiğim için neredeyse özel plaj gibi hissettim. 😉 Likya Yolu yazısına göz atabilirsiniz. Doğanın içinde huzur dolu bir yer. Eğer Dünyanın en güzel yürüyüş rotalarından biri olan Likya Yolu sizinde planlarınız içinde varsa, 2 gün kalıp bu güzel plajın keyfini çıkartabilirsiniz.

5- Ayazma Plajı :

Ayazma Beach. Bozcada
Ayazma Plajı

Bozcada da bulunan Ayazma Plajı adanın en popüler plajıdır. Denizin buz gibi olduğu Ayazma Plajı yaz sıcağında sizi ferahlatacaktır. Bana göre adanın en kötü yanı oldukça pahalı olması. Haziran, Ağustos ayları arasında çok yoğun olan Bozcada’da kalacak yer bulmak oldukça zor.

4- Kelebekler Vadisi : 

Fethiye
Kelebekler Vadisi

Bu plajada Likya yolu rotası üzerinden ulaşabilirsiniz. Fakat baştan söylemeliyim plaja iniş oldukça maceralı ve tehlikeli olacak. Fethiye’den tekneyle yada kara yoluyla da ulaşmak mümkün. Faralya köyünde bulunan plaj yukarıdan kartpostal gibi bir manzaraya sahip. Kamp da yapılabilen Kelebekler Vadisine günü birlik de gidebilirsiniz. Fethiye tatili planlıyorsanız mutlaka bir gününüzü ayırın.

3- Kaputaş Plajı :

Kaputaş beach, Kaş
Kaputaş Plajı

Kaş’da buluna Kaputaş plajı muhteşem bir manzarayla sizi karşılıyor. Oldukça dik ve uzun bir merdivenle inilen plaj, size bu yola değecek güzellikler sunuyor. Denizi soğuk, plajı mükemmeldir. Kaş Kalkan arası yol üstünde bulunan plaja ulaşımı çok kolaydır.

2- Patara Plajı :

Patara Plajı
Patara Plajı

Bu plajı nesli tükenmekte olan Caretta Carettalarla beraber kullanıyoruz. Akşam 7’den, sabah 8’e kadar kaplumbağlara ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin en uzun plajı olması ise bir diğer özelliğidir. Plaja ulaşmak için antik kalıntılar arasından yürümeniz gerekiyor. Bana göre bir çok farklı özelliği bulunan bu plaj, en iyi plajlar listesine her daim kendine yer bulmalı. Mutlaka listenize ekleyin. Ulaşım için Kaş Fethiye Karayolunun Ova Beldesi bölgesinde sapağı vardır. Gelemiş Köyü içinden geçerek gidilir. Gelemiş Köyü plaja giderken alışveriş yapabileceğiniz son yerdir. Patara Plajı detaylı yazı için tıklayın.

1- Phaselis Plajı :

Phaselis Beach
Phaselis Plajı

Bana göre en etkileyici atmosfere sahip plaj, Phaselis plajıdır. Orman içinden yürüyüş yolu ile ulaşılan Phaselis, aynı zamanda  dağ manzarasına sahip. Çevresi antik kalıntılarla dolu bu plajda yüzerken insan kendini özel hissediyor. Sadece yüzmek için değil tarihi kalıntıları görmek içinde zaman ayırmalısınız. Müze kart ile ücretsiz girebilirsiniz. Normal giriş ücreti ise 20 TL dir. Phaselis plajı Kemer-Tekirova arasında bulunuyor.

Pheaselis Koyu Yazımız İçin Buraya Tıklayın.

Eğer sizde yorumlara en sevdiğiniz plajları yazarsanız, bir listede onlardan yapabiliriz.

Hepinize bol yüzmeli tatiller. 😉

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

4 Responses

 1. eirport

  Sayın meto nicke bende resim koymak istiyorum o ne öyle resmim piyano taşı gibi görünüyor 🙂

 2. eirport

  Bu resimden bir şey anlamadım ben ne resmi bu kendim koyamıyormuyum acep sayın Adminim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir