TÜRKİYE’NİN EN GÜZEL ŞELALELERİ

Şelaleler doğa yürüyüşleri olsun, kamp yapma planlarınız olsun yada günübirlik piknik planlarınız olsun aklımıza ilk gelen yerlerden birisi. Özellikle yazları sıcak havadan kaçarak hem serinleyip hemde doğanın tertemiz havasını soluyarak huzur bulmak için önemli bir alternatif. Biz size Türkiye’nin en güzel şelalelerini sıraladık.

Düden Şelalesi:

Düden Şelalesi Antalya

Dünyanın dört bir yanından turistleri çeken Düden Şelalesi, suyunun geçtiği her yere adeta hayat veren ve içinde birde mağara barındıran bir doğa harikasıdır. Düden Şelalesi, mağaradan 10 km ileride Lara’dan Akdeniz’e dökülerek bir kez daha insanlara güzelliğini göstermektedir. Antalya’nın önemli doğal güzellikleri arasında yer alan ve her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Düden Şelalesi, özellikle sonbaharda adeta görsel şölen sunmaktadır. Antalya kent merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunan ve kaynağını Kepez Hidroelektrik Santrali’nden alan Düden Şelalesi’ne, sadece Türkiye’den değil yurt dışından gelen turistlerinde ilgi odağıdır. Günün stresinden kurtulmak, piknik yapmak, doğada güzel zaman geçirmek isteyenlerin ilk tercih ettiği yerler arasındaki Düden Şelalesi’ne gelenler, güzelliğiyle görsel şölen sunan şelalenin keyfini sürerken bir yandan da yürüyüş yapıp bolca fotoğraf çektiriyor. Türkiye’de, bir çağlayanın gürül gürül akışını izleyip seyrine doyamayacağınız başka bir yer muhtemelen çok azdır. Düden Şelalesi Hakkında Detaylı Bilgi İçin Buraya Tıklayın.

Yerköprü Şelalesi:

Yerköprü Şelalesi
Yerköprü Şelalesi

Yerköprü Şelalesi, Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce Türkiye’de koruma altına alınan ve tabiat olaylarının meydana getirdiği özelliklere sahip 2011 tarihinde Tabiat Anıtı olarak tescillenen bir doğa harikasıdır. Ermenek çayı üzerinde bulunan Yerköprü Şelalesi’ni görenler bu muhteşem şelaleyi bir doğa harikası olarak nitelendirmektedir. Mersin’in Mut İlçesine 35 kilometre uzaklıktaki şelale yaklaşık 30 metre yükseklikten akmaktadır. 10 metre genişliğinde tabanı ile 10-15 metre derinliğinde göl olan su tünelinin içerisinde doğallığı bozulmamış sarkıt ve zengin bitki örtüsü yer almakta. En güzel yerlerinden biri olan ve köprü görevi gören mağarasının Gezende Barajı’ndan gelen suyla beslenmesi ile beraberinde serinliği getiriyor. Suyun kimi yerden damlalar halinde bazı yerlerden çok akması çok farklı görüntüler ortaya çıkararak şaşırtıyor insanı. Suyun düştüğü yerdeki maviliği, şelalenin yeşilliği, dik yamaçlardaki çam ağaçları sudaki balıkların oradan oraya hiç durmadan gezinmeleri farklı bir dünyadaymışsınız gibi sizi mutlu ediyor. Bütün olumsuz düşüncelerinizi bir kenara bırakıp sadece ve sadece yerköprü şelalesinde olmanın ve seyretmenin tadını çıkartıyorsunuz.

Tortum Şelalesi:

Tortum Şelalesi
Tortum Şelalesi

Erzurum’un Balıklı Köyünde bulunan Tortum Şelalesi dünyanın en yüksekten akan 3. şelalesidir. Dünyanın en yüksek şelalesi ise 120 metre ile Afrika’da bulunan Zambezi Nehri üzerindeki Vietorio Şelalesi, en yüksek ikinci şelale ise 51 metre yükseklik ile Amerika’da bulunan Niagara Şelalesi’dir. Tortum Şelalesi ise 48 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek üçüncü şelalesi olma özelliğine sahiptir. Buraya gelen ziyaretçiler için piknik yapabilecekleri alanlar bulunmakla birlikte şelaleyi izlemek için bir de balkon bulunmaktadır. Eğer şelalenin altına inmek isterseniz, merdivenleri takip ederek şelalenin alt bölümüne iniş yapabilirsiniz. Gezinizi bahar aylarına denk getirip balkona çıkarsanız, şelalenin serin suları sizi ıslatarak farklı bir deneyim yaşatacağına emin olabilirsiniz.

Girlevik Şelalesi:

Girlevik Şelalesi
Girlevik Şelalesi

Erzincan’ın güneydoğusunda Çağlayan Beldesi’nde bulunan Girlevik Şelalesi, doğal serinliği ve güzelliği ile ünlü bir mesire yeridir. Suyun kışın donmasıyla oluşan sarkıtlarda tırmanıcılık, yazın soğuk sularında serinleme imkanı sunan Girlevik (Çağlayan) Şelalesi, birçok yerli ve yabancı turisti bölgeye çekmektedir. Çağlayan Beldesi sınırları içinde yer alan Girlevik Şelalesi Erzincan merkeze 33. km uzaklıktadır. Her mevsim farklı güzelliklere bürünen Erzincan Girlevik Şelalesi, özellikle günü birlik tatiller için tercih edilen önemli turizm merkezidir. Erzincan’a gelen çok sayıda yerli ve yabancı turistlerin ilk uğrak yeridir Girlevik Şelalesi. Eşsiz doğası ve bol oksijenli tertemiz havası adeta insanın ruhunu dinlendiriyor. Şelalenin hemen alt tarafında yer alan restoranda kendi yetiştikleri alabalıkların tadına bakabilirsiniz. Şelalenin yazın ayrı kışın ayrı bir güzelliği var. Yazın suların çağıldayarak akışını izleyebilir, kışın donduğu zaman da ortaya çıkan muhteşem güzelliğin tadını çıkarabilirsiniz. Akan suyun donarak buzdan bir şelale meydana getirmesi, harika bir görüntü oluşturuyor. Özellikle yazın su sesi eşliğinde kendinizi dinlendirebilirsiniz ve adeta doğal klima ile serinleyebilirsiniz.

Saklıkent Şelalesi:

Saklıkent Şelalesi
Saklıkent Şelalesi

Saklıkent Şelalesi, Düzce’nin Yığılca ilçesi sınırları içerisinde Yedigöller güzerhahında Düzceye 40km, Yığılca İlçesine ise 5km uzaklıktadır. Düzce’nin yeni keşfedilen doğal güzelliklerinden olan Saklıkent Şelalesi, trekking ve foto-safari için oldukça uygundur. Ayrıca şelale yakınında piknik alanı ve alabalık tesisi de bulunmaktadır.

Suuçtu Şelalesi:

Suuçtu Şelalesi
Suuçtu Şelalesi

Suuçtu Şelalesi Bursa ilinin Mustafakemalpaşa ilçesine 18 km. uzaklıkta bulunan ve ilçenin içme suyu ihtiyacını karşılayan, 38 metre yükseklikten dökülen şelaledir. Kayın, meşe, çam ağaçlarının gölgesinde serin bir dinlenme alanı olan bu alan, etrafındaki ahşap piknik masaları ve ocakları sayesinde piknikçilerin çok rağbet ettiği bir mesire yeridir. Yaz aylarında suyunun azalmasına rağmen kış aylarında doldurduğu göleti ile eşsiz bir manzara sunan Suuçtu Şelalesi, etrafını saran ağaçların arasında, serin havası ile tam bir temiz hava deposu. Ayrıca aracınız müsaitse tepede alabalık lokantasına gidebilir, temiz havada artmış olan iştahınızı biraz olsun dindirebilirsiniz.

Palovit Şelalesi:

Palovit Şelalesi
Palovit Şelalesi

Rize, Çamlıhemşin’de bulunan Palovit Şelalesi, Kaçkar dağları milli parkı içinde tabiat güzelliklerinden biridir. Zilkale harabesini geçtikten sonra başlayan şelale 15 m. yüksekliğindedir. Karadeniz’in en yüksek şelalesi ünvanına sahip bu muhteşem yerin gürül gürü akışını izlemek ve sesini dinlemek için kayalık mevkiinde yüksek bir noktaya çıkıp manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Son yıllarda başlatılan baraj çalışmaları ve her yaylaya yol yapma projesi, ne yazık ki Palovit Yaylası’nı da olumsuz etkiliyor. Yeni açılan ve Amlakit Yaylası’na kadar devam etmesi planlanan orman yolu, şelaleye bir kilometre kala iyice bozulduğundan arabalardan inerek yürümek gerekiyor.

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir