Krubera Mağarası

Türkiye’nin En Güzel Mağaraları

Kategori: Türkiye | 0

Ülkemiz Mağaralar bakımından okadar zengin bir ülke ki, sırf mağaraları gezip görmek için bile tatil planı yapılabilir. Sizde bizim gibi bu Doğal Güzelliklerin meraklısıysanız sizin için en beğendiklerimizi sıraladık.

Karaca Mağarası

Karaca Mağarası
Karaca Mağarası

Gümüşhane’nin Torul İlçesine bağlı Cebeci Köyünde bulunan Karaca Mağarası, Gümüşhane’nin Turizm açısından en önemli ve bilinen yeridir. Gümüşhane’den Maçka’ya giden yol üzerinden ulaşılan ve ana yoldan 4km içeride bulunan bu muhteşem mağara, Damlataşı oluşumu açısından da oldukça zengindir.  Mağara içerisinde sarkıtlar, dikitler, sütunlar, org desenli duvarlar, bayrak şekilleri ve perde damlataşları, mağara çiçekleri, mağara incileri, traverten havuzları ve traverten basamakları bulunur. Mağarada damlataşı havuzları büyük boyutlara ulaşmıştır. Özellikle mağaranın son bölümlerinde bu havuzların derinliği 1 metreyi bulmaktadır.
Mağara içerisinde çok yoğun ve zengin olarak bulunan bu çeşitli damlataşı şekilleri ve oluşumların seyri adeta insanları büyülemektedir. Samsun’a gittiğimde bu kadar yaklaşmışken gezmeden dönmek istemediğim mağarayı sizde mutlaka görmelisiniz.

Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası
Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası; Alanya ilçesinde yer alan ve bir patlama sonucu bulunan bir mağaradır. Birçoğumuz tarafından oldukça popüler olan Mağara, Antalya için yüksek ölçüde turistik önem taşımanın yanı sıra aynı zamanda astım hastalığının da tedavisi sayılabilecek bir konuma ulaşmıştır.

Antalya’nın Alanya ilçesine 1 kilometre uzaklıkta yer alan ve oluşum süreci çok eskilere dayanan bir mağara olan Damlataş Mağarası, birçok astım hastasının iyileştiğine inanılmış hatta bu neredeyse kanıtlanmış bir gerçek olarak kabul edilmiştir. Mağara 1948 senesinde, Alanya İskelesi yapılırken işçilerin kayaları dinamit yerleştirerek patlatmalarının sonucunda bulunmuştur. İşçiler mağaranın içerisine girdiklerinde çok sayıda sarkıt ve dikitler ile karşılaşmışlardır. Aynı zamanda yaklaşık olarak 200 metrekarelik bir alanı kaplayan mağaranın derinliğinin 15 metre olduğu da bilinmektedir.

İç ısısının yaz kış 22 derece kaldığı mağarayı mutlaka görmelisiniz.

 

Karain Mağarası

Karain mağarası
Karain mağarası

Antalya’nın görülmesi gereken bir diğer mağarası olan Karain Mağarası, Türkiye’nin En Büyük Mağaralarından birisidir. Denizden yaklaşık 450 m yüksekte ve Antalya’nın Yağca Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda mağara içerisindeki hayat, günümüzden 500.000 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Ayrıca Karain Mağarası, ülkemizdeki mağaralar arasında içerisinde insan yaşamış olan en büyük mağaramızdır. Kazılar sonrası ele geçirilen birçok hayvan kalıntısı vardır.

Tapınağı andıran ve yaşam alanı olarak kullanıldığından Anadolu’nun tarihine ışık tutan bu muhteşem mağaraya girdiğinizde karşınıza çıkan tarihi doku sizi hemen etkisi altına alıyor. Mağaranın içerisindeki gittikçe derinleşen odalarda dolaşmak ve oralarda 500.000 yıl önce de yaşam olduğunu bilmek insana birçok farklı duygu hissettiriyor. Okul hayatımız boyunca her yerde bize anlatılan tarihi hissetmek isteyenler için Karain Mağarası kesinlikle doğru adres.

 

Ballıca Mağarası

Ballıca Mağarası
Ballıca Mağarası

Ballıca Mağarası Tokat ilinin Pazar ilçesinde Ballıca Köyünde bulunan harika bir mağara ve Dünya’nın En Büyük Mağaraları arasında yer almakta. Ballıca Mağarasının tamamı ziyarete açılmamış. Bu yüzden insanda gezemediği yerler merak uyandırıyor. Mağaranın oluşumu 4 milyon yıl önce başladığı tahmin ediliyor. Mağara 5 kat ve 8 salondan oluşmakta ve bazı bölümlerde oluşum devam ediyor. Bu arada mağara’ya Fotoğraf Makinesi ile girmek yasak. Bunun nedeni ise mağarada bulunan sarkıtların ve dikitlerin milyonlarca yılda oluşmuş olması ve Fotoğraf Makinasının flaşının bunlara zarar vermesidir.

 

Dupnisa Mağarası

Dupnisa Mağarası
Dupnisa Mağarası

Kırklareli’nin Demirköy İlçesi’ne bağlı Sarpdere Köyü’nde bulunan Dupnisa Mağarası, İğneada gezimiz sırasında uğradığımız bir diğer mağaradır. Bu arada İğneada gezi yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Öncelikle şunu belirtelim bu mağarayı ziyaret etmek istiyorsanız mutlaka Mayıs ayından sonra gidin. Kasım-Mayıs ayları arasında mağaranın sadece çok küçük bir bölümü ziyarete açık. Doğal ekosistemi korumak adına büyük bir bölümü ziyarete kapatılıyormuş.

3200 metre uzunluğundaki mağaranın tavan boyu ilerledikçe daralıyor ve su seviyeside gittikçe yükselmekte. Mağarayı baştan sona yürüyerek gezebilirsiniz fakat ıslanmayı ve üşümeyi de göze alın mutlaka. Onbinlerce yarasaya ev sahipliği yapan mağarayı 2,7km boyunca bir ucundan girip muhteşem manzaralara tanıklık ederek diğer ucundan çıkabilirsiniz. Dupnisa Mağarasını görmeye gitmişken Longoz Ormanları’nı da görmeden dönmeyin.

 

Kızılelma Mağarası

Kızılelma Mağarası
Kızılelma Mağarası

Zonguldak İlinin Gelik Bölgesindeki Ayiçi Köyüne bağlı Kızılelma semtinde bulunan ve adını buradan alan Kızılelma Mağarası, çok sayıda kapalı havzalardan gelen sular ile beslenen ve her türlü Damlataş oluşumları bulunan bir mağaradır. Sarkıt, Dikit ve Perde Damlataşları oldukça büyük boyutlara ulaşmaktadır. Mağarada dikkat edilmesi gereken bir konu su baskınıdır. Bu yüzden yağış almayan zamanlarda, özellikle yaz aylarında ziyaret edilmelidir.

Mağaraya oldukça geniş olan girişinden girildikten 100 m sonra suya rastlanmakta ve mağara, su ile birlikte yatay olarak ilerlemektedir. İlk 100 m den sonra ancak 400 m boyunca sürünerek ilerlenebiliyor. 400 m’nin sonunda  ise 10 m’lik bir genişlik var. Burası yağış dönemlerinde su ile dolduğundan sonbahar aylarında geçilebiliyor. İlerleyince karşımıza gelen galeri çok büyük boyutlara ulaşmakta. Temelde tek bir aktif galeri olarak devam eden mağarada 3200 metre içeriye girildiğinde, 80 metre yüksekliğinde olan ve dibinde bulunan gölü aydınlatacak derece büyük bir baca bulunmaktadır.

Kızılelma Mağarası son zamanlarda güzelliğinden çok kirliliği ile gündeme gelse de, hem İstanbul’a yakınlığı, hem de güzelliği ile görülesi yerlerden birisi.

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir