• Yedigöller, Bolu
  • Tuz Gölü
  • Salda Lake, Burdur

TÜRKİYE’NİN EN GÜZEL 5 GÖLÜ

Sunduğu manzaralarla hepimizi büyüleyen, Türkiye’nin en güzel 5 gölünü sizin için araştırdım. Üzülerek söylüyorum aralarında benimde gidemediğim yerler var. Gittiğim bazı gölleri listeye almama sebebim ise, son yıllarda yapılaşmayla doğallığını tamamen yitirmeleridir. Bunlara en güzel örnek, Trabzon Uzungöl’dür. Bana göre artık bu tip listelerde yer almayı hak etmiyor.

Yedigöller, Bolu :

Yedigöller, Bolu
Yedigöller, Bolu

Nisan ile Kasım ayları Yedigöller’e gitmek için en uygun zamandır. Adında anlaşıldığı üzere içinde 7 tane göl bulunan bu doğa parkı eşsiz manzaralara sahiptir. İçinde kamp alanı da bulunan tabiat parkı, doğayla baş başa huzurlu bir gün geçirmek için idealdir. Kamp merakınız varsa 1 gece konaklayıp oksijen depolayabilirsiniz.

Tuz Gölü, İç Anadolu :

Tuz Gölü
Tuz Gölü

Bembeyaz manzarasıyla gözleri kamaştıran Tuz gölü, İç Anadolu’nun ortasında bulunuyor. Yanlış hatırlamıyorsam Beyaz Melek filminin bir kısmı da burada çekilmişti. Eğer yolunuzun üzerindeyse uğramadan geçmeyin.

Salda Gölü, Burdur :

Salda Lake, Burdur
Salda Gölü

Türkiye’nin Maldivler’i diye anılan Salda gölü, son yılların en popüler yerlerinden biri olmayı başardı. Manzarası Maldivler’i aratmayan Salda gölü, bembeyaz kumlarıyla muhteşem manzaraya sahiptir. Yolunun biraz sapa olması sebebiyle, hak ettiği ilgiyi şimdiye dek görememiştir. Burdur’a yolunuzun üstündeyse mutlaka uğramalısınız.

Abant Gölü, Bolu :

Abant Gölü, Bolu

Abant Gölü yaz kış sunduğu eşsiz manzaralarla listelerde her zaman yer bulmuştur. İstanbul’a yakın olması sebebiyle oldukça popülerdir. Şehir hayatından sıkılıp doğaya kaçanların ilk tercihlerinden biridir. Aynı zamanda göl ve çevresi tabiat parkı olduğu için, koruma altına alınmıştır.

Karagöl, Artvin :

Karagöl, Artvin

Artvin’de bulunan Karagöl listemizdeki son göldür. Kamp yapabileceğiniz gölde, çadırda kalmak istemeyenler için tesis de bulunuyor. Doğasıyla herkesi kendine hayran bırakan Artvin, benimde gezi planlarımda yer alıyor.

 

 

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

4 Responses

  1. Mehmet GUNTEKIN

    Eğirdir gölünün yazılmamış olmasi kampcilar icin büyük eksiklik.

    • pintigezgin

      Mehmet bey oncelikle ilginiz için teşekkürler. Bizim de yazarken çok kararsız kaldığımız konulardan biri en güzel göller oldu. Daha geniş bir liste yapıp hepsini alacak bir yazı yazacağız. 😊😊😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir