Düden Şelalesi Kepez

Türkiye Şelaleler Listesi

Doğal Güzellikler ile dolu olan ülkemiz Türkiye’nin hepsi birbirinden güzel olan tüm şelalelerini sizler için listeledik. Türkiye’de Bulunan Tüm Şelalelerin Listesi şu şekilde.

Düden Şelalesi

Düden Şelalesi Kepez
Düden Şelalesi Antalya
Düden Şelalesi Antalya şehir merkezine yaklaşık 10 km uzaklıktadır. Kaynağını Kepez Hidroelektrik Santrali’nden alır ve Düdenbaşı denilen noktada yer yüzüne çıkar. Düden Çayı boyunca iki kola ayrılır. Düden Şelalesi Gezisi detaylı yazı için Buraya tıklayınız.
Adres: Çağlayan Mahallesi, Lara Cd. No:457, 07230 Muratpaşa/Antalya

Kurşunlu Şelalesi

Kurşunlu Şelalesi Gezi Notları

Kurşunlu Şelalesi, Antalya-Isparta kara yolunun 24. km’nden sola dönülerek 7 km devam edildiğinde ulaşılan bir şelaledir. Kurşunlu Şelalesi’ne su 18 metre yükseklikten dökülmekte ve küçük şelaleciklerle 7 adet küçük gölet birbirine bağlanmaktadır.

Adres: Kursunlu Şelalesi, 07119 Fettahlı /Aksu/Aksu/Antalya

Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi
Manavgat Şelalesi, Antalya

Manavgat Şelalesi, Antalya’nın Manavgat ilçesinde, Manavgat Nehri üzerinde bulunan ünlü bir şelaledir. Antalya’ya 72 km mesafededir.

Adres: Y. Hisar Mahallesi, 07330 Manavgat/Antalya

Manavgat Şelalesi detaylı bilgi için Buraya tıklayın.

Uçansu Şelalesi

Uçansu Şelalesi
Uçansu Şelalesi

Uçansu şelalesi, Antalya ili, Serik ilçesi, Gebiz Beldesine bağlı Akçapınar köyü sınırlarında yer alır. Antalya’ya 57 km, Serik’e 54 km mesafededir. Denizden kuş uçumu uzaklığı 38 km, deniz seviyesinden yüksekliği 400 m’dir.

Adres: Kozan Mahallesi, 07541 Serik/Antalya

Mençuna Şelalesi

Mencuna Şelalesi
Mencuna Şelalesi

Mençuna Şelalesi Artvin ilinin Arhavi ilçesinde bulunan bir şelaledir.

Adres: Kamilet Vadisi – Mençuna Konakları Karşısı /Arhavi, 08290 Arhavi/Artvin

Samandere Şelalesi

Samandere Şelalesi
Samandere Şelalesi

Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı, Düzce ilinin merkez ilçesine bağlı Samandere köyünde bulunan Samandere Şelalesinin bulunduğu alan. Düzce’nin 26 km güneydoğusundadır.

Adres: Yanık Mahallesi, Samandere Köyü İç Yolu, 81100 Derdin Köyü/Düzce Merkez/Düzce Merkez/Düzce

Tortum Şelalesi

Tortum Şelalesi
Tortum Şelalesi

Tortum Şelalesi; Tortum Gölü’nün Tev Vadisi’ndeki heyelan kütlesini aşarak dökülmesiyle oluşmuştur. 21 metre genişlik ve 48 metre yüksekliğe sahip şelale, üstte gökkuşağı, altta koca bir dev kazanı meydana getirmektedir.

 Tortum Şelalesi – Uzundere/ ERZURUM. Uzundere ilçesi kuzey yönü çıkışında şehir merkezine yaklaşık 95 km. uzaklıkta olup, Şükrü Paşa mahallesi batı semt garajından hareket eden, Uzundere İlçesi toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanmaktadır.

Kapuzbaşı Şelalesi

Kapuzbaşı Şelaleleri Kayseri
Kapuzbaşı Şelaleleri

Kapuzbaşı Şelaleleri Yahyalı ilçesine bağlı Kapuzbaşı köyü sınırları içerisinde yer alan kaynak şelalelerdir. Şelalelerden birisi Türkiye’nin en yüksek ve dünyanın ikinci en yüksek şelalesi olma özelliğini taşımaktadır.

Detaylı Yazımız İçin Buraya Tıklayınız.

Adres: Kapuzbaşı/, 38500 Yahyalı/Kayseri

Ilıca Şelalesi

Ilıca Şelalesi
Ilıca Şelalesi

Pınarbaşı’na 12 km. uzaklıkta Ilıca Köyü içinde yer alan şelale, 15 metre yükseklikten aşağıya dökülmektedir. Suyun döküldüğü yerde oluşan doğal havuzun çevresi oldukça çeşitli bitki örtüsü ile kaplanmış egzotik bir görünüme sahiptir.

Adres: 37770 Ilıca Köyü/Pınarbaşı/Kastamonu

Marmaros Şelalesi

Marmaros Şelalesi
Marmaros Şelalesi

Marmaros Şelalesi için Dereköy`ün Uğurlu istikametindeki çıkışından sağa ayrılan yoldan gitmeniz gerekiyor. Asfalt yolda yaklaşık 7 km. gittikten sonra aracınızı burada bırakmanız gerekiyor. Çünkü şelaleye kadar araçla gidilmesi mümkün değildir. Yolun sağ tarafında, ormanın içerisinde yer alan ve ancak patika bir yoldan yaya olarak gidilebilen şelalede, kış aylarında coşkun bir şekilde su akmasına rağmen, yaz aylarında su miktarı iyice azalmaktadır.

Adres: Dereköy – Gökçeada / Çanakkale

Azdavay (Başdeğirmen) Şelalesi

Azdavay Şelalesi
Azdavay Şelalesi

Kastamonu’nun Daday ve Azdavay ilçelerini yüksek bir bariyer gibi birbirinden ayıran Ballıdağ, gür su kaynakları, ormanları ve envai çeşit bitki türüyle yöreye hayat verir. Akşamları güneşin batışıyla birlikte Azdavay ilçesine gölgesini yansıtan 1700 metrelik Ballıdağ, eteklerinde sayısız doğal güzellikler saklar. Bunlardan biri de, sınırları içinde olduğu ilçenin adını alan Azdavay Şelalesi. Etrafındaki asırlık değirmenler nedeniyle “Başdeğirmen” olarak da anılan şelale, ilçeye 13 kilometre mesafede yer alıyor. Saray köyü yakınlarındaki bu küçük çağlayana, Daday-Azdavay karayolunun 5. kilometresindeki ayrımdan Gümürtler köyü yoluna sapılarak ulaşılıyor.

Adres: Gümrütler Köyü – Azdavay / Kastamonu

Sudüşen Şelalesi

Sudüşen Şelalesi
Sudüşen Şelalesi

Yalova’nın değerli parçalarından biri olan Sudüşen Şelalesi, Termal ilçesinin sınırları içinde bulunmaktadır. Sudüşen Şelalesi Yalova ili, Termal ilçesine bağlı Üvezpınar Köyü’ nden 6 km uzaklıkta yer alıyor. İstanbul’ dan günü birlik araba ile gidilecekse, Eskihisar’ dan kalkan arabalı vapur, Pendik’ ten kalkan hızlı feribot veya körfez dolaşılırsa 2 saatte şelaleye varılabilir. Aynı zamanda yeni yapılan Osmangazi Köprüsü ile Yalova’ ya 5 dk da geçebilirsiniz. Yalova Termal arası yaklaşık 11 km, Termal’ in hemen yukarısında yer alan Üvezpınar Köyü’ nden dağlara dogru devam edilirse 6 km sonra şelalenin bulunduğu yere ulaşılmaktadır. Asfalt olan bu 6 km.lik yol şelalenin bulunduğu yerden sonra da devam etmektedir ancak stabilizedir. Ayrıca dışarıya göre oldukça serin olan bölgede saatlerce rahat rahat oturabilir ve dere boyunca yürüyüş yapabilirsiniz.

Adres: Üvezpınar Köyü – Termal / Yalova

Erfelek (Tatlıca) Şelaleleri

Erfelek Şelalesi
Erfelek Şelalesi

Tatlıca Şelaleleri, Erfelek Şelaleleri veya Tatlıca takım şelaleleri, Sinop’un Erfelek ilçesine bağlı Tatlıca köyü yakınlarındaki sıra şelalelerdir. Tatlıca irili ufaklı 28 ayrı şelale barındırmaktadır. Belediye’nin bünyesinde girişin ücretli olduğu Erfelek Tatlıca Şelaleleri ilçenin en büyük turizm kaynaklarından bir tanesidir. Şelale çevresinde mesire alanları ve kampa uygun bir konumu bulunmaktadır.

Adres: 57500, Erfelek Yolu, 57000 Sinop Merkez/Sinop

Erikli Şelalesi

Erikli Şelalesi
Erikli Şelalesi

Çınarcık İlçesi Teşvikiye Beldesinden Delmece Yaylasına çıkılan yol üzerinde bulunmaktadır. Erikli Şelaleleri eşsiz doğa güzellikleri ile kamp kurmak ve Trekking yapmak isteyenler için harika bir mekândır.

Adres: Karşıyaka Mahallesi, 77330 Teşvikiye Belediyesi/Çınarcık/Yalova

Tomara Şelalesi

Tomara Şelalesi
Tomara Şelalesi

Tomara Şelalesi, Gümüşhane ili, Şiran ilçesi sınırlarında bulunan şelaledir. Kelkit Çayının kolu olan Tomara Çayının vadisinde yer alır. Adını çevrede yetişen tek yıllık Tomara bitkisinden alır. Su kaynağının tamamı Şelalenin olduğu kısımdan yer altından çıkmaktadır.Suyun çıkış yeriyle dere yatağına ulaştığı zemin arasında yaklaşık 10-15 m yükseklik farkı vardır.Bu yükseklikten dolayı ve farklı yerlerden çıkan sular ilginç bir görünüm oluşturur.
Kaynağında oluşan Şelale olması ve yoğun bir su çıkışının olması açısından oldukça ilginç bir örnek niteliğindedir.Şelale etrafına öncül tesisler yapılmış olup, yolu iyileştirilmiştir.

Adres: Şiran / Gümüşhane

Saitabat Şelalesi

Saitabat Şelalesi
Saitabat Şelalesi

Bursa’dan 12 km uzaklıkta yer alan Saitabat yemyeşil çimenler ve çınar ağaçlarıyla çevrili bir alan. Uludağ eteklerindeki şelalenin aktığı kanyon, doğa sporları ile uğraşanların buluşma noktası. Odun ateşinde, kiremitte tereyağı ile pişirilen alabalıklarıyla meşhur olan şelalenin çevresinde piknik alanları bulunuyor.

Adres: Saitabat Mahallesi, 16450 Kestel/Bursa

Bulut Şelalesi

Bulut Şelalesi
Bulut Şelalesi

Bulut Şelalesi’ne Kaplıca köyü Tolikçu Mahallesi’nden 3 kilometrelik bir patikayla ulaşılıyor. Köy Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine 9, Ayder Yaylası’na ise 5 kilometre mesafede yer alıyor. Şelalenin altına gelindiğinde ise neden bu adı aldığını anlıyorsunuz. Yaklaşık 280 metrelik bir yükseklikten üç kademe halinde düşen şelalenin tamamını görmek neredeyse imkânsız. Sis olmadığı günlerde bile bulutlarla yarışıyor gibi görünüyor.

Adres: Bulut Şelalesi, Çamlıhemşin, RİZE

Oylat Şelalesi

Oylat Şelalesi
Oylat Şelalesi

Bursa’nın İnegöl ilçesine 26 kilometre uzaklıktaki Oylat kanyon, mağara, kaplıca ve şelaleden oluşan doğal güzellikleriyle karşılıyor konuklarını. Anayoldan kavak ağaçları arasındaki Oylat yoluna girdiğinizde, Sivrikaya Tepesi’nin oluşturduğu derin kanyonla karşılaşıyorsunuz. Merdivenlerle inilen kanyon ağzında üç galerili bir mağara yer alıyor. Birçok hastalığın tedavisinde yararlanılan Oylat Kaplıca Tesisleri, Uludağ’ın eteklerindeki ormanlık alanda konumlanıyor. İsviçre’den sonra özellikleri açısından dünyada ikinci sırada yer aldığı iddia edilen kaplıcanın çevresinde, Roma dönemine tarihlenen kalıntılar göze çarpıyor.

Adres: Oylat Şelalesi, İnegöl / BURSA

Palovit Şelalesi

Palovit Şelalesi
Palovit Şelalesi

Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisindeki Palovit Şelalesi, Karadeniz’in debisi en yüksek şelalesi unvanına sahip. Gür bir orman içindeki bu ünlü şelale dere yatağına doğru, yaklaşık 15 metre yükseklikten köpük köpük çağıldıyor. Şelale, kayalık mevkideki yüksek bir noktadan seyredilebiliyor ancak.

Adres: Şenköy Köyü/Çamlıhemşin/Rize

Softaboğan Şelalesi

Softaboğan Şelalesi
Softaboğan Şelalesi

Bursa-Uludağ’ın yarattığı bir başka şelale de Softaboğan. Uludağ oteller bölgesindeki telesiyej istasyonuna yaklaşık iki kilometre mesafede, Kırkpınarlar Deresi üzerindeki şelale, bu noktadan itibaren Deliçay ile birleşene kadar yarattığı akarsuyun adını Balıklı Deresi olarak değiştirir. Bakacak mevkiinde, tüm Bursa ovasının seyredilebildiği manzara noktasının yakınlarındaki dere yatağından aşağılara inilerek ulaşılıyor Softaboğan’a. Dere içindeki iri taşlar, ıslanmadan patikadan yürüyüş yapma olanağı sağlıyor. Yaklaşık 1800’lü metrelerden aşağılara indikçe suyun yarattığı taraça ve göletlerle karşılaşılıyor.

Adres: Softaboğan Şelalesi – Uludağ / BURSA

Gelintülü Şelalesi

Gelintülü Şelalesi
Gelintülü Şelalesi

Rize’ye 85 kilometre uzaklıktaki Ayder Yaylası’nda yer alan şelale Kaçkar zirvesinden beslenen Kavran (Kavrun) Deresi’ne müthiş bir ivmeyle düşer. Ayder ile Samistal Hazindak yaylalarını birbirinden ayıran kuzey güney doğrultusundaki dağların sırtından doğan şelalenin ana kaynağı yükseklerde eriyen kar kümeleri. Doğu Karadeniz’in olağan görüntüsü sayılan sislerin ardında şelalenin ancak dereye katılan son bölümü görülebilir. Türkiye’nin en uzun şelalelerinden Gelintülü Şelalesi’nin tümünü seyredebileceğiniz en iyi nokta Ayder’in üstündeki Huser Yaylası. Ağaç örtüsünün bittiği Huser sadece şelalenin değil Altıparmak Dağları’na kadar tüm Kaçkar dağ silsilesinin ve Pazar ilçesinden Batum’a kadar uzanan Karadeniz kıyılarının izlenebileceği bir seyir terası.

Adres: Şht. Binbaşı Ömer Aktuğ Cd., 53780 Yukarışimşirli Köyü/Çamlıhemşin/Rize

Sutüven Şelalesi

Sutüven Şelalesi
Sutüven Şelalesi

İzmir Çanakkale karayolunun Altınoluk Edremit bölümünün 20. kilometresinde, Zeytinli köyü levhası takip edilerek ulaşılıyor şelaleye. Beyoba köyünden iki kilometrelik toprak yolla gelinen şelale alanı, bir piknik ve mesire yeri olarak düzenlenmiş. Yükseklerdeki Sarıkız Yaylası’ndan doğan Kızılkeçili Çayı üzerindeki Sutüven Şelalesi’nin adı, “tüven” yani “sıçrayan” su anlamına geliyor. Dağların denize bakan yamacındaki şelale, isminin hakkını verircesine kayaların üzerinden sıçrayarak düşüyor küçük göletinin yüzeyine. Köpürerek, 17 metre yüksekten dökülen sular, çam ormanlarıyla kaplı vadiyi serinletiyor.

Adres: Beyoba Mahallesi, 10300 Edremit/Balıkesir

Ağaran Şelalesi

Ağaran Şelalesi
Ağaran Şelalesi

Rize ilinin Çayeli ilçesine 12 kilometre mesafedeki Ağaran Şelalesi, Sırtköy sınırları içerisinde. İlçe merkezinden Şairler Deresi yoluyla ulaşılıyor. Şelaleye giden yolun son üç kilometresi çay bahçeleri arasından devam ediyor. Çok uzaklardan bile görülebilen şelale yüksek ve sarp bir kayadan etrafa bembeyaz köpükler saçarak düşmesinden dolayı bu isimle anılıyor. Bir gölet de oluşturan Ağaran Şelalesi’nin en güzel fotoğraflarını karşısındaki küçük tepecikten çekebilirsiniz. Ancak kendine güvenenlerin izleyebileceği şelale yatağından yukarılara doğru giden yürüyüş rotası dört kilometre sonra Orta Şelale’ye, altıncı kilometrede ise Beyazsu Şelalesi’ne ulaşıyor. Ağaran Şelalesi aşağılarda Isırlık ve Çadavur çaylarını da bünyesine katarak Şairler Deresi’ni oluşturup tarihi bir kemer köprünün altından geçerek Karadeniz’e dökülüyor.

Adres: 53260 Yeşilırmak Köyü/Çayeli/Çayeli/Rize

Güney Şelalesi

Güney Şelalesi
Güney Şelalesi

Denizli merkeze 70, Güney ilçesine 5 kilometre mesafedeki şelale, yeşillikler içinde beyaz kıyafetiyle uzaklardan görülebiliyor. Birinci dereceden sit alanı ilan edilen Güney Şelalesi, Türkiye’nin önemli doğa hazinelerinden biri olarak nitelendiriliyor. Afyon Dinar dağlarından doğan Büyük Menderes Nehri, Çivril ve Çal yerleşimlerini geçtikten sonra Güney ilçesi yakınlarında derin vadilere giriyor. Bu noktadaki Cindere köyüyle aynı adı taşıyan tepeden doğan kaynak suları, yirmi metrelik bir şelale oluşturarak Büyük Menderes’e dökülüyor. Kireçli suyun yatağındaki kalkerli tabakayı beyaza boyamasından dolayı, yöre yemyeşil orman dokusuyla birlikte bir renk cümbüşü yaratıyor. Şelalenin gücü, yüzyıllardır altındaki kayaçları oyarak bir mağara haline getirmiş. Sarkıt ve dikitlerin yanı sıra içinde bir de göl bulunan mağaranın, biri büyük diğeri küçük olmak üzere iki ağzı var. Şelalenin serinlettiği ortamda, Damlataş Mağarası içindeki soğuk sularda yüzülebiliyor. Denizli’den gelirken yaklaşık bin metrelik bir irtifa kaybederek aşağı inen asfalt yol, vadinin dibindeki Güney ilçesine kadar uzanıyor. Güney Şelalesi etrafında yer alan dinlenme tesisleri ve alabalık lokantaları, gelen turistlere hizmet veriyor.

Adres: Cindere Köyü – Güney / DENİZLİ

Vandri Şelalesi

Vandri Şelalesi
Vandri Şelalesi

Rize’nin Kalkandere ilçesi yakınlarındaki Vandri Şelalesi. Pek az kimsenin bildiği, çoğu yerde adına bile rastlanmayan doğanın bu saklı hazinesi, yüzyıllardan beri aynı ritimle akmakta. Doğu Karadeniz Dağları’nın denize yaklaştıkça alçalan tepelerinden biri olan Haremi Dağı’nın (1750 metre) eteklerinden doğan Karadere’nin üzerinde çağıldıyor bu yüksek şelale. Kestane, gürgen, ıhlamur ve kayın ağaçlarıyla çevrili alabildiğine nemli bir ortamda köpürerek akan Vandri Şelalesi, yağmur ormanı olarak nitelendirilen ılıman bir bölgede yer alıyor. Karadere’nin buz gibi sularında çoğalan yöreye özgü denizalaları, serpme yöntemiyle avlanıyor Kalkandereli balıkçılar tarafından. Şelalenin sularını içine alan Karadere, kısa koşusunun ardından İyidere’ye karışarak Karadeniz’e dökülüyor.

Adres: Vandri Şelalesi, Kalkandere, RİZE

Turgut Şelalesi

Turgut Şelalesi
Turgut Şelalesi

Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı Turgut köyünde bulunan şelale, çok büyük olmamasına karşın ilgi çeken bir yer. Dev sığla ağaçlarının bulunduğu bir alanda en büyüğü yaklaşık 10 metreden dökülen, peş peşe sıralanmış beş şelale var. Suları geçen yıllarda bir parça azalan şelale, yöre turizmine önemli bir katkı sağlıyor. Akdeniz ikliminin yaz sıcaklarında ortalığı kavurduğu günlerde, şelalenin göletinde serinlemek isteyenlerle dolup taşıyor yöre. Cip safari veya trekking etkinliğiyle gelen gruplar, şelale ziyaretinin ardından civardaki gözlemecilere veya alabalık lokantalarına akın ediyor.

Adres: Orhaniye Mahallesi, 48700 Marmaris/Muğla

Akırgel Şelalesi

Akırger Şelalesi
Akırgel Şelalesi

Rize iline 40 kilometre uzaklıktaki İkizdere ilçesinin yer aldığı vadi, farklı dünyalara açılan bir kapı gibi. Rize-İkizdere asfaltından düz devam ederseniz 2 bin 600 metreyle Rize’yi Erzurum’a bağlayan Türkiye’nin ikinci en yüksek geçidi Ovit’e, sağa dönerseniz Kabahor Deresi eşliğinde balıyla ünlü Anzer Yaylası’na, sola dönerseniz bulutlarla dost olmuş Cimil Vadisi’ne ulaşırsınız.

Soğanlı Dağları’yla Kaçkar Dağları arasında yer alan Çapans Tepeleri’nin keskin yamaçlarındaki Cimil Vadisi’nin yolu, artık kullanılmayan eski bir kemer köprünün yanından başlıyor. Yaklaşık 40 kilometrelik toprak yol Başköy, Ortaköy ve Yetimhoca köylerinden oluşan Cimil Yaylası’na kadar devam ediyor. Tarihi İpek Yolu üzerindeki Çağırankaya ayrımında ormanla kayalar arasına saklanmış bir şelaleyle karşılaşıyorsunuz. Eğvane (Avvane) Şelalesi, ormanı ikiye bölen dar bir yarıktan olanca gücüyle akıyor. Asıl sürpriz ise Yetimhoca’ya varmadan güleç yüzüyle karşılıyor konuklarını. Çam ağaçları arasından setler yaparak dökülen Akırgel Şelalesi, vadinin en büyüğü. Bahar aylarından itibaren etrafı sarı ve mora boyayan ormangülleriyle düşsel bir görüntü yaratıyor Akırgel. Buluntu Dağı ile Demir Dağı arasında kalan Cimil Deresi, şelalelerden geçtikten sonra İkizdere ilçesinde Köhçer Deresi’yle buluşarak Karadeniz’e dökülmeden önce, Şimşirli yakınlarında 15 metreden düşen Manle Şelalesi’ni oluşturuyor.

Adres: Cimil vadisi – Akırgel şelalesi – İkizdere / RİZE.

Uçarsu Şelalesi

Uçarsu Şelalesi
Uçarsu Şelalesi

Uçarsu Şelalesi’ne Antalya ili Kaş ilçesine 70 kilometre mesafedeki Gömbe Yaylası’ndan 8 kilometrelik toprak bir yolla ulaşılıyor. Gömbe’nin üzerinde, Yeşilgöl’ün güneybatısına konumlanan Aygır Gölü’nden doğan suların 60 metreden dökülmesiyle oluşuyor şelale. Bulunduğu alanın bitki örtüsünden yoksun olması nedeniyle kilometrelerce uzaklardan bile seçilebiliyor Uçarsu. Şelale, kış aylarında donan ve buz sarkıtlarıyla kaplanan siluetiyle oldukça ilginç bir görünüme bürünüyor. Toprak yolun bittiği yerden, şelalenin aşağı döküldüğü noktayı seyretmek mümkün. Çok dik bir uçurumdan patlarcasına dökülen şelalenin zerrecikleri, havaya yayılarak bir bulut gibi ortalığı kaplıyor. Şelale sularının oluşturduğu Subaşı Deresi yeni kurulan Akçay Baraj Gölü’ne kavuşuyor sonrasında.

Adres: Gömbe Yaylası – Kaş / ANTALYA

Maselevat (Ketekalivi) Şelalesi

Maselevat Şelalesi
Maselevat Şelalesi

Çamlıhemşin merkezindeki Fırtına Deresi üzerinde yer alan köprü, şelalelere ulaşmak için ilk çıkış noktası. Bu yol Topluca köyü ve Maselevat mezrasını geçerek 48. kilometredeki Komatti Yaylası’na kadar uzanıyor. Yöreye özgü evleri ve serenderleri ile Topluca köyü şirin bir yerleşim. Şelalelerin ilki 32. kilometredeki Maselevat mezrasının sonundaki evlerin arkasına konumlanıyor. Yaklaşık 25 metreden dökülen ilk şelale Maselevat’ın ardından, yaklaşık üç kilometrelik bir yürüyüşle en az onun kadar görkemli Eğrisu ve Çopuni çağlayanlarına ulaşılıyor. Arıcılığın yaygın olduğu Komatti Yaylası’nda konaklama olanağı sağlayan bir de pansiyon bulunuyor.

Adres: Maselevat Şelalesi – Çamlıhemşin / RİZE

Ciro Şelalesi

Ciro Şelalesi
Ciro Şelalesi

Türkiye’deki en yüksek rakımlı şelalelerden biri olma özelliğini taşıyan Ciro Çağlayanı, bu trekking rotalarından birinin üzerinde yer alıyor. Şelale, Yusufeli ilçesine yaklaşık 41 kilometre mesafede bulunuyor. Ulaşım için önce Yusufeli-Sarıgöl (Taşkıran)-Barhal istikametindeki asfalt yolun Balhıbar köyü kavşağından sağdaki stabilize yol takip edilerek Özgüven köyüne geliniyor. Yaklaşık iki kilometre daha devam eden yol İntkor Yaylası’nda sona eriyor. Bu noktadan rahatlıkla görülebilen şelale, keskin bir sırtın üzerinden, tam 166 metre yükseklikten dökülüyor. Altıparmak Dağları’nın güneydoğu tarafına konumlanan Karataş 2 (3 bin 253 metre) zirvesiyle Gudashevsivrisi (3 bin 406 metre) arasında çağıldayan Ciro’nun denizden yüksekliği 2 bin 348 metre. İntkor Yaylası’ndan oldukça sert bir eğimle yükselen patika, yaklaşık 25 dakikalık bir yürüyüşün ardından şelaleye ulaşıyor. Temmuz-ağustos arası şelaleyi görmek için en uygun zaman. Yine de yola çıkarken Doğu Karadeniz yaylalarının özelliği olan yağmur ve aniden bastıran yoğun sis akılda bulundurulmalı.

Adres: Ciro Şelalesi – Yusufeli / ARTVİN

Mulona Şelalesi

Mulona Şelalesi
Mulona Şelalesi

Fırtına Deresi’nin Karadeniz’e döküldüğü noktada bulunan Rize’nin Ardeşen ilçesi, atmaca yetiştiriciliği ve Türkiye’nin en uzun şelalelerinden biri olarak anılan Mulona Şelalesi’yle tanınıyor. Yaz aylarında sahilin nem ve sıcaklığından kaçan Ardeşenliler, Tunca Vadisi’ndeki yaylaları şenlendiriyor. Yaklaşık 48 kilometrelik Tunca Turgut Tarhan yolundan sırasıyla Seslikaya köyü, Çirihinci, Tunca beldesi, Deremezra, Neknari ve ardından Mulona Yaylası’na kadar araçla gidilebiliyor.

Anzer ile yarışacak kalitede bal üreten yaylalar, yöreye özgü ahşap evlerle süslü. Araç yolunun bittiği Mulona Yaylası’ndaki son evin 200 metre ilerisinde yaylayla aynı ismi taşıyan şelale dökülüyor. Yaklaşık 350 metre yükseklikten altındaki kayaları yıkayarak süzülen Mulona Şelalesi’nin tamamını görebilmek için karşısına konumlanmak gerekiyor. Dik bir uçurumdan aşağı değil de kademeli olarak ve kayalarla seksek oynayarak akıyor şelalenin suları. Orman dokusuyla kayalar arasında kalan kısımdan yukarı tırmanarak şelalenin üst bölümlerini de fotoğraflamak mümkün. Mulona’nın hemen yakınında cilt hastalıklarına iyi gelen bir maden suyu kaynağı bulunuyor.

Yukarıdaki yaylalara doğru çıktıkça Mulona’dan başka irili ufaklı ona yakın şelale daha görebilmek mümkün. Bu şelalelere ancak yürüyerek ulaşılıyor. Movri, Dereyayla, Kayadibi, Intkor, Şorah ve Büyük Yayla olarak sıralanan yerleşimlerin her birinin ayrıca kendi isimleriyle anılan gölleri de bulunuyor. Altıparmak ile Marsis Dağı’nın doğusuna konumlanan vadi, bakir ormanları, gölleri ve şelaleleriyle keşfedilmeyi bekliyor.

Adres: Mulona Şelalesi – Ardeşen / RİZE

Uçan 1 ve Uçan 2 Şelaleleri

Uçan Şelalesi
Uçan Şelalesi

Antalya Kaş’taki Uçarsu ve yine Antalya Gündoğmuş’taki Alara Şelalesi’yle karıştırdığı Uçan Şelaleleri, çok yükseklerden düşmeleri nedeniyle almışlar bu adı. Antalya şelaleleri denilince hepimizin aklına Manavgat, Düden ve Kurşunlu gelir öncelikle. Oysa Antalya’nın en yüksek şelaleleri unvanını, Serik ilçesi Gebiz beldesine bağlı Kozan köyünde bulunan ve 62 metreden dökülen Uçan 1 ile, 78 metreden dökülen Uçan 2 taşır.

Türkiye’nin ikinci işaretlenmiş en uzun yürüyüş rotası Aziz Paulus (St. Paul) Yolu üzerindeki bu şelalelere kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Gebiz yakınlarındaki Akçapınar köyüne 9 kilometre mesafede yer alan şelalelere, Kozan köyünün içinden de ulaşmak mümkün. Akçapınar’dan kırmızı beyaz çizgilerle işaretli orman yolunu yürüyenler biraz sonra, uzaklarda köpük köpük dökülen Uçan 2 Şelalesi’ni görecekler. Çam ağaçları arasından geçerek bu yüksek şelaleye varmak isterken, içinde yüzülebilecek kadar derin göletiyle Uçan 1 çıkar karşınıza. Kıyısında alabalık tesisi bulunan şelaleden ayrılıp bir patika vasıtasıyla 15 dakikalık bir yürüyüşün ardından Uçan 2’nin yanına gelirsiniz. Daha gür bir şekilde akan bu şelaleyi fotoğraflamak sık ağaçlar nedeniyle birincisi kadar kolay değil.

Adres: Uçan 1 ve Uçan 2 Şelaleleri – Serik / ANTALYA

Maral Şelalesi

Maral Şelalesi
Maral Şelalesi

Karçal Dağları’nın (3 bin 415 metre) üç koldan kuşattığı Maçahel Vadisi’ni süsleyen Maral Şelalesi, 65 metreye yakın yükseklikten düşüyor. Ladin ve kayın ağaçları arasından rengârenk kelebekler eşliğinde dik bir yamaçtan aşağı doğru inen şelale yolu oldukça zorlu. Bazen ağaçların iri kökleri, bazen de köylülerin yaptığı ahşap merdivenler yardımcı oluyor yürüyüşe. Düz bir alana gelindiğinde, olanca zarafetiyle bir tablo gibi karşınızda duran Maral Şelalesi bütün yorgunluğunuzu unutturuyor. Metrelerce yüksekten dökülen su, yüzülebilecek büyüklükte bir göl oluşturuyor.

Kültürel ve biyolojik zenginlikleriyle dikkati çeken Maçahel, Artvin ilinin Borçka ilçesi sınırlarında yer alıyor. İlçe merkezine yaklaşık 55 kilometre uzaklıktaki bu cennet köşe, UNESCO’nun “İnsan ve Biyoküre Programı” çerçevesinde Türkiye’nin ilk biyosfer rezervi ilan edildi 2005 yılında. Maral Deresi üzerinde oluşan şelaleye gidebilmek için iki alternatif güzergâh var. Bunlardan ilki Borçka-Camili yolu. Camili’den sonra Maral köyüne kadar olan kısım oldukça bozuk. Diğer alternatif ise Artvin-Şavşat karayolunun Meydancık yol ayrımından kuzeye dönmek. Ancak hava koşullarına göre kapanma riski olduğundan bu seçenek pek tercih edilmiyor.

Adres: Maral Şelalesi – Borçka / ARTVİN

Yerköprü Şelalesi

Yerköprü Şelalesi
Yerköprü Şelalesi

Toroslar’ın bağrından doğan Göksu Nehri, Akdeniz’e uzanan yolculuğu boyunca iki kez yeraltına batıp çıkıyor. Göksu’nun batış çıkışlarından ilki Bozkır ilçesi yakınlarında, ikincisi ise Konya’nın 116 kilometre güneybatısında Hadim’in Bademli köyü yakınlarında Çiftepınar mevkii. Burada yeraltında yaklaşık 500 metre uzunluğundaki karanlık bir dehlizin içinden geçerek gökyüzüyle yeniden buluşuyor. Tam bu noktada, kollarından biri olan Karasu, kavak ağaçları arasından kıvrılıp 20 metrelik uçurumdan düşerek Göksu’ya karışıyor. İki akarsuyun birleştiği noktada, şelale ve mağara ağzı oluşumlarıyla bir doğa harikası ortaya çıkıyor.

Buz gibi berrak suların çağıldadığı Yerköprü Şelalesi’nin sol tarafından mağaranın içine geçmek ve kayalara tırmanmak mümkün. Ancak yanınızda gerekli malzemeleri bulundurmak, yağmurluk veya dalgıç elbisesi kullanmak gerek. Sarkıt ve dikitlerden oluşan mağara duvarları, suyun yüzyıllardır sabırla yarattığı ilginç detaylar olarak karşımıza çıkıyor. Şelalenin arkasındaki vadinin tıkanması sonucu oluşan doğal bir baraj göleti de var. Küçük bir elektrik santralının kurulduğu bu alanda şifalı olduğuna inanılan Karasu kaynağı yeryüzüne çıkıyor. Yerköprü Şelalesi, yılın her günü gürül gürül akıyor.

Konya ili Hadim ilçesi sınırlarında bulunan Yerköprü Şelalesi’ne üç farklı rotadan ulaşılıyor. Birinci alternatif Konya Karaman istikametinde sağa dönülüp Güneysınır Gürağaç kasabası üzerinden ulaşan 110 kilometrelik yol. İkinci yol ise Konya Hadim asfaltı takip edilerek Aladağ Bademli köyü üzerinden giden 150 kilometrelik yol. Son alternatif ise Karaman-Pınarbaşı-Kızılyaka- Alanözü-Hadim-Bademli güzergâhı izlenerek Yerköprü’ye varıyor.

Adres: Yerköprü Şelalesi – Hadim / KONYA

Tarsus Şelalesi

Tarsus Şelalesi
Tarsus Şelalesi

Tarsus ilçe merkezinin üç kilometre kuzeyinde yer alan şelale, aslında Berdan Irmağı’nın yatağının değiştirilmesiyle oluşmuş. Tarsus Çayı antikçağda Tarsus kentinin ortasından geçiyordu ve sık sık sellere neden oluyordu. Bizans İmparatoru Iustinianus zamanında (527- 563) bir sel felaketi kenti mahvetti. İmparator da çayın yatağını değiştirip kentin dışına yönlendirdi; çay bugün de o yataktan akıyor. Çay antik bir mezarlığın bulunduğu yükseltiden düşerek çağlayan oluşturuyor. Şelale debisinin azaldığı yaz aylarında, suyun çekilmesiyle sığ derinliklerde kaya mezarlarını görebilirsiniz.

Adres: Tarsus Şelalesi – Tarsus / MERSİN

Papazın Bahçesi

Papazın Bahçesi
Papazın Bahçesi

Toroslar’ın gür çam ormanlarından adını alan Çamlıyayla ilçesi, yüksek tepelerdeki bol oksijenli havasıyla, Mersin ve Adanalıların kullandığı bir yayla. Bir zamanlar Tarsus ilçesine bağlı olan Çamlıyayla, daha sonra ayrılarak ilçe oldu. Bölge, yükseklerdeki bin yıllık anıt ardıç ağacı, Papazın Bahçesi, Cehennemderesi, Çini Göl ve Yazı Göl gibi doğal güzellikleriyle dikkat çekiyor.

Berdan Çayı’nın kaynağını oluşturan ve cennetten bir köşeyi anımsatan Papazın Bahçesi ve şelaleleri, Çamlıyayla’nın en çok ziyaret edilen mesire yeri. İlçe merkezine 13 kilometre uzaklıktaki şelalelere, Çakırlı Boğazı’ndan Fakılar köyüne devam eden stabilize bir yolla ulaşılıyor. Tam 27 sert dönemecin ardından inilen saklı vadi, dev çınar ağaçlarından çıkan gözeler ve oluşturdukları şelalelerle bir düş bahçesini anımsatıyor. Geniş bir alana yayılan pınarlar, onlarca gözeden çıkarak yemyeşil yosunların içinden aşağılara doğru süzülüyor. Çınar ağaçlarının engellediği güneş, dallar arasından yol bulduğunda ışık huzmeleriyle aydınlatıyor şelaleleri. Erguvan ağaçlarının renklendirdiği alan, dere şırıltılarının eşliğinde huzur bulacağınız bir ortam.

Yöreyi ziyaret edenleri ağırlamak için birkaç alabalık tesisinin de bulunduğu Papazın Bahçesi’nden çıkan sular, Kadıncık Vadisi’ni geçerek aynı isimli barajın ardından Berdan Irmağı’na karışıyor. Çukurova’da Tarsus Şelalesi’ni oluşturan bu kaynak, Tarsus, Yenice ve Mersin yerleşimlerinin su ihtiyacını da karşılıyor.

Adres: Papazın Bahçesi – Çamlıyayla / MERSİN

Dipsizgöl Şelalesi

Dipsiz Göl Şelalesi
Dipsiz Göl Şelalesi

Sivas-Hafik-Doğanşar yolu üzerindeki Dipsizgöl, Sivas’a 82, Doğanşar ilçesine 20 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Derinliği tam olarak bilinemediği için bu adı alan göl ve aynı isimle anılan şelale, anayoldan ayrılarak Tikenli ve Göğseki yaylalarına giden stabilize yolun üzerinde.

Giderek kuruyan ve sınırları daralan Dipsizgöl’ün yakınında çok sayıda göze ve dört adet çeşme bulunuyor. Şelalenin konumu oldukça ilginç. Kaynağı olan göl anayolun bir tarafında, gölün sularıyla oluşan Dipsizgöl Şelalesi ise diğer tarafında yer alıyor. Göl milyonlarca yıl önce meydana gelmiş. Yer hareketleri sonucu çöken ve sularının fazlasını doğal bir kanalla yeraltına gönderen gölün suyu, karayolunun altından geçerek üç yüz metre ileride yeniden yeryüzüne çıkıyor ve şelaleyi oluşturuyor. Etrafı yeşil bir orman dokusuyla kaplanan şelale, yaklaşık 40 metre yükseklikten dökülüyor. Düştüğü yerde suyun özelliklerinden dolayı traverten oluşumlar yaratan şelalenin altında, sarkıtlarıyla dikkat çeken küçük mağaralar var.

Yörenin bir turizm bölgesi olabilmesi için çalışmalar başlatılmış durumda. Çevresi mesire yeri olarak da kullanılan Dipsizgöl’ü ziyarete gelenler, Sivas’ın en fazla yaylaya sahip olan ilçesi unvanını taşıyan Doğanşar’ın yaylalarını gezebilir.

Adres: Dipsizgöl Şelalesi – Doğanşar / SİVAS

Saklıkent Şelalesi

Saklıkent Şelalesi
Saklıkent Şelalesi

Düzce ilinin yedi önemli şelalesinden biri olan Saklıkent, Yedigöller Milli Parkı güzergâhı üzerinde yer alıyor. Zengin bitki örtüsünün su sesiyle çevrelendiği tabiat alanında, yeşillikler içinde yürürken, sık ağaçların dallarından gökyüzü mavi mavi göz kırpıyor. Suyun sesinden şelaleye yaklaştığınızı hissettiğiniz anda, ağaçlar arasından bembeyaz siluetiyle birden karşınıza çıkıyor Saklıkent. Sarı yeşil kayalıklar içinden gelen şelale coşkun bir akışla dökülüyor.

Ormanın derinliklerine gizlenen Saklıkent Şelalesi, yeni keşfedilerek İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından turizme kazandırıldı. Düzce il merkezine 40, Yığılca ilçesine 5 kilometre mesafedeki şelale, özellikle sonbahar mevsiminin kendini göstermeye başladığı günlerde doğanın sunduğu görsel bir şölene dönüşüyor.

Adres: Saklıkent Şelalesi – Yığılca / DÜZCE

Güzeldere Şelalesi

Güzeldere Şelalesi
Güzeldere Şelalesi

Güzeldere Şelalesi’ne ulaşmak için Gölyaka’dan çıkıp Bıçkı Deresi Vadisi manzarası eşliğinde yükselen yol, dev kayın ve gürgen ağaçları arasından geçiyor. Vadinin sonunda karşı tarafa geçerek Efteni Gölü’ne dönen yol kıvrımında, yukarılardan gelen küçük bir dereciği geçiyorsunuz. Ardından vardığınız piknik alanında ise, üstünden geçtiğiniz derenin nasıl heybetli bir şelaleye dönüştüğünü hayranlıkla seyrediyorsunuz.

Düzce’ye 28, Gölyaka’ya 16 kilometre uzaklıktaki Güzeldere Şelalesi, bir mesire yeri olarak düzenlenmiş aynı zamanda. Ulaşım için Gölyaka-Hacıyakup-Hamamüstü veya DüzceÇınarlı- Gölormanı-Hamamüstü güzergâhları izlenebilir. Güzeldere’nin döküldüğü Efteni Gölü, Gölyaka ilçesinin 4 kilometre doğusunda yer alıyor. Göl, sukuşlarının göç yolu üzerinde bulunduğu için Orman Bakanlığı tarafından 2005’te “yaban hayatı koruma alanı” ilan edildi.

Adres: Güzeldere Şelalesi – Gölyaka / DÜZCE

Girlevik Şelalesi

Girlevik Şelalesi
Girlevik Şelalesi

Girlevik Şelalesi, Erzincan il merkezine 26 kilometre uzaklıktaki Çağlayan beldesinin Girlevik köyünde yer alıyor. Gür suları ve yeşil dokusuyla insanı etkileyen bu doğa harikasına, Munzur Dağları’nın eteklerindeki Çağlayan beldesinden üç kilometrelik bir yolla ulaşılıyor. Kalecik köyüne yaklaşık bir kilometre mesafede kayalık bir alandaki dokuz farklı noktadan kaynayan şelalenin suyu, 40 metreye yakın bir yükseklikten üç kademeli olarak doğal bir havuza düşüyor. Yemyeşil bitki örtüsünün arasından bembeyaz köpüklerle süzülen şelale, izleyenlere rengârenk bir görsel şölen sunuyor. Kış aylarında aşırı soğuktan donan sarkıtlar, kaya tırmanışçıları ve dağcılar için iyi bir eğitim tırmanışı olanağı sağlıyor.

Çevresindeki dinlenme mekânları ve alabalık tesisleriyle bir mesire yeri olarak da kullanılmakta şelale alanı. Bozkırın pastel rengini yeşile boyayan çağlayan, coşkun akan sularıyla bölgeye hayat veriyor. Zengin bir ağaç dokusuyla korunan ve henüz kirlenmeyen coğrafyasıyla Girlevik, dört mevsim yerli ve yabancı gezginleri ağırlıyor. Yaz aylarında şelaleyi görmeye gelenler nedeniyle bölgenin nüfusu artıyor. Şelalenin yanı sıra, Erzincan’a 14 kilometre mesafedeki Beytahtı (Kaynayan Göl) ve Ekşisu Kaplıcaları da ziyaret edilebilir.

Adres: Girlevik Şelalesi – Çağlayan / ERZURUM

Aydınpınar Şelaleleri

Aydınpınar Şelalesi
Aydınpınar Şelalesi

Henüz yeni il olan Düzce, birbirinden güzel şelaleleriyle Rize’den sonra ülkemizin en çok bilinen bölgelerinden biri. Aydınpınar köyü Yılankaya mevkiinde bulunan Aydınpınar Şelaleleri, kent merkezine 10 kilometre mesafede yer alan ve arka arkaya dökülen beş şelaleden oluşuyor. Köyden başlayan 1,5 kilometrelik bir patikayla ulaşılan Aydınpınar, bir takım şelalesi aslında. Birbirinden bağımsız beş şelaleden her biri, önce küçük bir gölete süzülüp arkasından diğer şelalelere sularını gönderiyor. Orman dokusuyla örülü bir vadinin yamaçlarından gelen su, siyah kayalar üzerinden beş farklı çağlayana dönüşerek akıyor.

Adres: Aydınpınar Şelaleleri – Gölyaka / DÜZCE

Günpınar Şelalesi

Gürpınar Şelalesi
Günpınar Şelalesi

Darende ilçesinin 10 kilometre batısına konumlanan Günpınar köyündeki şelale, Malatya-Kayseri anayoluna 5 kilometre mesafede bulunuyor. Tohma Kanyonu ile birlikte Darende’nin en önemli turizm potansiyelini oluşturan Günpınar yaklaşık kırk metrelerden dökülüyor. Geçen yıl hazırlanan bir proje ile Tohma Kanyonu’na tahta gezi platformları yapıldı ve Günpınar Şelalesi’nde çevre düzenlemesi çalışmaları gerçekleştirildi. Bu çalışmalar sonucu doğal dokuyu bozmayacak şekilde kır lokantaları, soyunma kabinleri ve konaklama tesisi inşa edildi.

Adres: Günpınar Şelalesi – Darende / MALATYA

Kırkmerdiven Şelaleleri

Kırkmerdiven Şelaleleri
Kırkmerdiven Şelaleleri

Yükseklikleri 3 bin 300 metreye ulaşan dağların koynundaki Munzur Vadisi, ülkemizdeki en büyük milli parklardan biri. Tunceli il merkezine 8 kilometre mesafede başlayan park buzul gölleri, vadi boyunca dökülen şelaleleri ve zengin bitki örtüsüyle bu unvanı fazlasıyla hak ediyor.

Sarp yamaçlardan geçen Munzur Vadisi, Ovacık düzlüğüne gelindiğinde dört bir yandan kaynayan gözeler ve küçük şelaleler yaratıyor. Parkın doğal kaynaklarını zenginleştiren bu gözeler, Munzur suyunu oluşturarak vadi boyunca daha büyük şelaleler yapıyor. Munzur Dağları’nın meydana getirdiği iki vadiden biri olan Mercan Deresi Vadisi’ne inen yamaçlara konumlanan Kırkmerdiven Şelaleleri, dar bir kanyonda çok yüksekten akan sularıyla görsel açıdan oldukça etkileyici. Öğle saatlerinde vadiyi tamamen aydınlatan dik güneş ışınları, debisi yüksek çağlayanların üzerinde gökkuşakları meydana getiriyor. Kırkmerdiven Şelaleleri, Ovacık ilçesi yakınındaki Elbaba köyüne 5 kilometre mesafede. Ovacık yaylalarına çıkış noktasındaki bölgeye ulaşım, ancak iki saatlik bir yürüyüşle mümkün. Şelalelerin bulunduğu bölge endemik bitkileri ve yaban hayatıyla son derece ilgi çekici bir yer.

Adres: Kırkmerdiven Şelaleleri – Ovacık / TUNCELİ

Ulukaya Şelalesi

Ulukaya Şelalesi
Ulukaya Şelalesi

Bartın ili Ulus ilçesine 17 kilometre uzaklıktaki şelale, Ulukaya köyü yakınlarındaki Ulus Çayı üzerinde. Şelale 20 metrelik bir yükseklikten düşüyor, bir kilometre uzunluğundaki kanyonun içinde yaratıyor doğal güzelliğini. Kanyonun orta yerinde on metre genişliğindeki bir kaya oyuğundan yeryüzüne çıkıp, şırıltılar içinde akan dere yatağına düşüyor. Yaz aylarının en sıcak günlerinde suyu biraz azalsa da, hiçbir zaman kurumuyor. Şelale suyunun bir kısmını içmek amacıyla borularla köylerine getiren Ulukayalılar, aynı zamanda kanyondaki başka bir kaynağı da kullanıyor su gereksinimleri için. Kastamonu-Pınarbaşı’daki Valla Kanyonu ve Ilıca Şelalesi yolu üzerindeki Ulukaya Şelalesi’ne, Bartın’dan veya Karabük’ün Safranbolu ilçesinden ulaşmak mümkün.

Adres: Ulukaya Köyü – Ulus / BARTIN

Muradiye (Bendlimahi) Şelalesi

Muradiye Şelalesi
Muradiye Şelalesi

Van şehrinin en önemli turizm potansiyeli Van Gölü’nün etrafına kümelenen tarihi ve doğal güzellikler. Gölün çevresini dolaşan bir kişi kısa mesafede ve az zamanda pek çok şey görebileceği gibi, doğanın zenginliklerine dokunma fırsatı da bulabilir.

Yörenin en fazla turist çeken mekânlarından biri olan Hoşap Kalesi’nin ardından varılan Muradiye Şelalesi, kaynağını Tendürek Dağı’ndan alan Bendimahi Çayı üzerinde bulunuyor. Muradiye ilçesine 10 kilometre mesafedeki şelale, derin bir vadi içinde yaklaşık 20 metrelik bir yükseklikten düşüyor. Doğu Anadolu bozkırlarında parıldayan bu aydınlık yüzlü şelale, kış aylarında buz tutmuş haliyle fotoğrafçılara poz veriyor. İlkbaharla birlikte eriyen karların da etkisiyle artan sular, seyredenlerde bir serinlik etkisi bırakıyor. Çevresi piknik alanı olarak düzenlenecek şelalenin yakınlarında bir de asma köprü bulunuyor. Özellikle yaz aylarında yabancı turistler tarafından ziyaret edilen şelale adını, Bağdat seferi sırasında bölgede konaklayan 4. Murat’tan almış.

Yakın çevrede, Van il merkezine 82 kilometre mesafedeki Muradiye ilçesinin kalesi, tarihi bir kilise ve Bendimahi çayı üzerindeki Şeytan Köprüsü görülebilir.

Adres: Muradiye Şelalesi – Muradiye / VAN

Gölderesi Şelalesi

Göldere Şelalesi
Göldere Şelalesi

Bartın ili Kurucaşile ilçesi Kanatlı köyündeki şelale, Armutçuoğlu Dağları’ndan doğan ve toplam uzunluğu 12 kilometreyi bulan küçük bir çayın üzerinde yer alıyor. Köye üç kilometre mesafedeki şelaleye önce kayın ağaçlarıyla bezeli orman yolundan geçen, ardından kocaman yapraklı kabalak bitkilerinin arasından ilerleyen bir patikayla ulaşılıyor. İlkbaharda ormangülleriyle süslenen şelale, ağaçların gölge oyunlarına katıldığı öğle saatlerinde ışıl ışıl parıldıyor. Gölderesi çayı 300 metrelik bir yükseltiden başlıyor ve yarattığı şelalenin ardından Çambu Koyu’nda Karadeniz’e karışıyor.

Yüzyıllardır ahşap tekne yapım merkezi olan Kurucaşile’nin yakınlarında Değirmenderesi, Taşlıboğaz ve Gökyar çağlayanları ziyaret edilebilir. Ulaşımın sadece denizyoluyla sağlandığı Gökyar Çağlayanı, Kanatlı köyü yakınlarında 70 metrelik bir yükseklikten Karadeniz’e dökülmesiyle ayrı bir önem taşıyor.

Adres: Göldere Şelalesi – Kanatlı Köyü – Kurucaşile / BARTIN

Çır Şelalesi

Çır Şelalesi
Çır Şelalesi

Çır Şelalesi , Bingöl Merkez ilçesi Ilıca Bucağında Uzundere Köyü’ndedir. Köyün adını aldığı derenin, Büyük Çır Taşı adı verilen 100 m yükseklikteki kayalığın ortasından geçen bir şelaledir. Su 50 m yükseklikte alt tarafı kayalık olan dere yatağına düşerken güzel bir görünüm arz etmektedir. Ilıca Bucağı merkezine 8 km uzaklıkta olan şelaleye iki ayrı yoldan gidilmektedir. Çır Taşı’nın olduğu bölgede ayrıca kayalıklar, mağaralar bulunmaktadır. Bu kayalıklarda daha çok yırtıcı kuşlar yaşar.

Adres: Çır Şelalesi – Uzundere Köyü – Merkez / BİNGÖL

Ilısu Şelalesi

Ilısu Şelalesi
Ilısu Şelalesi

Mersin ili Gülnar ilçesinin Ilısu köyünde bulunan Ilısu Şelalesi, Gülnar’a 67 kilometre, Ermenek’e 64 kilometre ve Mut’a 89 kilometre uzaklıktadır. Erik Deresinden (olukpınarı) ve Ilısu kaynağından çıkan su kaynakları ile beslenir. Şelaleden dökülen sular 5 km sonra Ermenek çayı’na katılır. Ilısu Şelalesi, özellikle ilkbahar aylarında en coşkun seviyesindedir ve oyduğu devasa kaya çatlağından fışkırırcasına yaklaşık 70 metrelik dik bir düşüş yapar. Çevresi çam ormanları ile bezenmiş olan Ilısu Köyü ve Şelalesi görülmeye değer enfes bir doğal güzelliktir. Günümüzde bu güzellik büyük bir tehdit altındadır, Şelalenin olduğu bölgeye HES yapılması için izin verilerek bu olağanüstü doğal güzellik yok olmasa da kesin olarak çevresel yıkıma uğrayacaktır. Tüm Dünya’da doğal anıt değerindeki benzer oluşumlar kesin koruma altına alınırlar ve bölgede izin alınmadan çivi bile çakılamazken, bizde doğal değerler haraç mezat satılabilmektedir. Bölge halkı buna dur dediği zaman tüm Türkiye’nin bölgeye destek vermesi ile çok büyük bir yanlıştan dönülebilir. Önceleri çok daha yüksekten uçan su, akarsuyun aşındırma gücünden dolayı giderek alçalmıştır, şelale’nin oluştuğu zamanlarda suyun düştüğü yüksekliğin 200 metre kadar olduğu tahmin edilmektedir. Şelale, olağanüstü görselliğinin yanında, yazın serinlemek için de çok uygundur . Yüksekten düşen sular, taşlara çarparak dağılmakta ve 50-60 metre çevreye uçuşmaktadır. Şelalenin en büyük su kaynağı olan Ilısu Deresi’nin kaynağı, şelalenin 3 kilometre kadar yukarısında bulunmaktadır.

Adres: Ilısu Köyü – Gülnar / MERSİN

Suuçtu Şelalesi

Suuçtu Şelalesi
Suuçtu Şelalesi

Suuçtu Şelalesi, Türkiye’nin Bursa ilinin Mustafakemalpaşa ilçesine 18 km uzaklıkta bulunan ve ilçenin içme suyu ihtiyacını karşılayan, 38 metre yükseklikten dökülen şelale. Çataltepe mevkiinde, Muradiyesarnıç Köyü yakınlarında, Karadere üzerinde fay hattının çökmesi ile oluşmuştur. Kayın, meşe, çam ağaçlarının gölgesinde serin bir dinlenme alanı olan bu alan, etrafındaki ahşap piknik masaları ve ocakları sayesinde piknikçilerin çok rağbet ettiği bir mesire yeridir.

Adres: Muradiyesarnıç Köyü – Mustafakemalpaşa / BURSA

Ohtamış Şelalesi

Ohtamış Şelalesi
Ohtamış Şelalesi
Ordu-Ulubey: 18 km, Ulubey-Ohtamış Şelalesi: 20 km Ordu’dan Ohtamış Şelalesi 38 km dir. Ulaşım asfalt yolla sağlanmaktadır. Ulubey İlçesine 20 km, Ordu’ya 38 km uzaklıkta Ulubey ilçesi, Ohtamış Köyünde bulunan şelale, Karadeniz’in en büyük şelalesidir. 30 metre yükseklikten 90 derecelik bir eğim ile dökülmektedir.

Adres: Ohtamış Köyü – Ulubey / ORDU

Paşaca Şelalesi

Paşaca Şelalesi
Paşaca Şelalesi

Paşaca Şelalesi, Giresun ilinin Görele ilçesine bağlı Yeşildere ve Beşirli köyleri arasında yer almaktadır. Şelale, Sis Dağı eteklerinde yer almaktadır. Şelalenin üzerinde bulunduğu dere, Çavuşlu’dan denize dökülmektedir.

Adres: Yeşildere Köyü – Görele / GİRESUN

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir