Tayland’da Yaşamak

Bugün Tayland tatili yapmış hemen hemen herkesin kafasında oluşan soruya cevap vermeye çalışalım. Acaba Tayland’da  yaşayabilir miyim? Tayland pahalı mı? Biliyorum bunlar bir çok insanın cevabını merak ettiği sorular. Hepsine yazının yazıldığı gün çekilmiş fotolarla güncel fiyatlar üzerinden cevap vereceğim.

Tayland sıcakkanlı insanları, güvenli olması, doğasının bozulmamış olması, plajları, adaları, havanın daima sıcak oması sebebiyle hepimizin ilgisini çeken bir ülke. Baştan söyleyeyim bundan 4 yıl önce fiyatlar son derece uygundu. 100 bahtı >> 6.5 TL ye alabiliyordunuz. Bugün ise 100 bahtı >> 17 TL ye alabiliyorsunuz. Kendimizi kandırmayalım ekonomimiz berbat. Eğer bu hızla giderse Tayland, Türkler için cazip bir ülke olmaktan çıkacak. 4 yılda paramızın Tayland Bahtı karşısındaki değer kaybını görüyorsunuz.

Rent condo room
Bangkok’da Kiralayabileceğiniz Condo

 

Tayland Tatil Maliyeti İçin Buraya Tıklayın. Şimdi dönelim konumuza, ev kirasıyla başlayalım.

Tayland’da Yaşam Maliyeti,

Tayland’da Ev Kiraları,

Başkent Bangkok’da condo denilen, bizim ise 1+0 dediğimiz, dayalı döşeli, havuzlu, spor salonlu, otoparklı, güvenlikli site tarzında bir daire kiralayacağınızı varsayalım. Tutuğunuz bölgeye göre değişmekle birlikte 5.500 Baht civarında aylık kira ödersiniz. Genelde 3 aylık kirayı peşin alıyorlar bilginiz olsun.

Eğer daha küçük az bilindik bir yerde doğayla iç içe yaşamayı tercih ederseniz, örneğin Beyaz tapınağın olduğu Chiang Rai gibi, 2500 Baht civarında bir ücret ödeyerek normal ev kiralayabilirsiniz.

Tayland Yeme İçme Fiyatları,

Thai Halkı genelde yemeğini dışarıda yiyor. Evlerinde yemek hazırlama adetleri bizde ki gibi değil. Genelikle gece pazarlarında veya sokak satıcılarından yiyorlar. Tayland’da Yemek Fiyatları, 50 Baht 300 Baht arasında değişiyor. Deniz ürünleri ülkemize kıyasla ucuz. Sokaklarda satılan yemek yerseniz,50-150 Baht, ortalama bir restaurantda fiyatlar ise 150-300 Baht arasında değişiyor. Eğer Avrupa veya Amerikan yemekleri yemek isterseniz (pizza, hamburger v.s.) minimum 200 Bahttan başlıyor. Hazır noddle, bizde ki makarna tarzı yemekleri, 7/11 marketlerde 10 Bahttan başlayan fiyatlara alabiliyorsunuz. Tropikal meyvelerin fiyatları ise Durian dışında uygun. Örneğin 1 kilo muz 30 Baht.

Tayland Market Fiyatları,

Uzak doğunun meşhur marketi 7/11 da çekilmiş fotoğraflarla da yeme, içme, temizlik gibi konularda bir kaç örnek vererek aşağı yukarı bir fikir sahibi olmanızı sağlamaya çalışalım. Peynir, Zeytin gibi bizim en çok aradığımız ürünlerin fiyatları ise Türkiye’ye göre daha yüksek ve genelikle büyük marketlerde bulunabiliyor. Tayland yemekleri yerseniz yaşam maliyetiniz oldukça düşük olacaktır. Genelikle Avrupa yemekleri daha pahalı oluyor.

Milk Price, Bangkok
Marketlerde Süt Ürünleri Fiyatları

Resimde gördüğünüz üzere Tayland’da benimde bayıldığım 😉 meyveli sütlerin fiyatları 10-20 baht arasında değişiyor.

Water Price,Bangkok
7/11 Su Fyatları

Tayland Su Fiyatları ise küçük su 6 baht, 1,5 litrelik su ise 14 baht.

Şampuan Ve Duş Jeli Fiyatları
Şampuan Ve Duş Jeli Fiyatları

Şampuan ve duş jeli, en küçük boylarının fiyatları ise 20 baht dan başlıyor.

Tayland Market Price
Tayland Kuruyemiş Fiyatları

Atıştırmalık ve kuru yemiş fiyatları ise 10 baht dan başlıyor.

Coke Price, Bangkok
Kola Fiyatları

Kutu kolanın fiyatı ise 14 baht.

Tayland Benzin Fiyatları,

Benzin fiyatları ise 1 Lt benzin 27 baht. Bizim paramızla 3.2 Tl yapıyor. Türkiye’den ucuza alabileceğiniz şeyler meyveler ve benzin. Benzini de zaten herkes bizden ucuza alıyor.

Tayland Bira Ve Sigara Fiyatları,

Bu fiyatlara ek olarak bira ve sigara gibi ürünlerde yaklaşık Türkiye ile aynı fiyata hatta daha yüksek fiyatlara satılıyor. Sigara Fiyatı 140 Baht. Bira Fiyatları 60-150 Baht arasında mekanın kalitesine göre değişiyor.

Ben size sadece bir kaç güncel fiyat paylaşımı sundum. Herkesin ihtiyacı farklıdır. Bazı şeyler ucuz olduğu gibi genel olarak fiyatlar bizle aynı diyebiliriz. Tabi ki büyük marketlerden çok daha uyguna alabilirsiniz.

Yaşam maliyeti olarak bakarsanız İstanbul ile Bangkok birbirine çok yakın. Sözün özü ucuz diye, yaşamak için Tayland’a gelinmez. Umarım bu yazı size yardımcı olmuştur. Eğer hayalinizde Tayland’da yaşamak varsa hiç bir şeyin size engel olmasına izin vermeyin. Bence muhteşem ve tam yaşanılacak bir ülke.

Bol şans 😉

 

 

 

 

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

8 Responses

 1. eirport

  iyi de tatil dediğin 10-15 gün bilemedin en fazla 1 ay, 3 aylık kira ne iş 🙂

 2. eirport

  Metin sayfalar yeni sekmede açılıyor özelliklemi yaptınız, eskisi daha iyiydi kanımca

 3. eirport

  Birde yorum cevapları mail olarak gönderilebiliyormu? Yaptığım yorum cevaplarını 2 saat aramak zorunda kalıyorum, nereye ne yorum yaptım unuttuğumda cabası 🙂 (çok oldum galiba sanırsam) 🙂

 4. UĞUR

  PEKİ BURALARDA İŞ BULABİLMEK İÇİN NE GİBİ KRİTERLERE SAHİP OLMAMIZ GEREKLİ

  • pintigezgin

   Kendiniz bir şeyler yapabilirsiniz. Mesela pek çok Türk Tayland’da restaurant açmış. Dondurma veya Hediyelik eşya dükkanı da yapılabilecek işler arasında. Daha önce İngilizcesi iyi olanlar öğretmenlik yapabiliyordu ama son zamanlarda bu biraz zorlaştı. Tayland’la çalışan Türk Firmaları da sizin için başka bir opsiyon olabilir. Normal işler bulmak Tay Dili bilmeyenler için oldukça zor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir