Seyahate Çıkarken Mutlaka Almanız Gerkenle

Tatile Çıkarken Yanınızda Olması Gerekenler

Bu yazıda yanınızda mutlaka bulundurmanız gereken bir kaç önemli eşyayı sizinle paylaşacağım. Bunları yanınızda bulundurun ve seyahatiniz sırasında karşılaşacağınız küçük olumsuzlukların tatilinizi etkilemesine izin vermeyin. Pasaport, Yurtdışı çıkış harcı ve paranızı unutmayacağınızı varsayarak bir kaç hatırlatmada ben yapıyorum. 🙂

1- Powerbank yani Türkçe adıyla taşınabilir şarj cihazı :

Powerbank
Powerbank

Günümüzde teknolojinin geldiği noktaya bakarsak, valizinize ilk koymanız gereken taşınabilir şarj cihazı olmalı. Düşünün muhteşem bir manzara gördünüz ama telefonunuzda yada fotoğraf makinenizde şarjınız bitmiş. Tam bir kabus. Benim tavsiyem, 10.000 mah den büyük olanları tercih etmelisiniz.

Not : Taşınabilir şarj cihazlarını uçaklarda mutlaka kabin içinde taşımalısınız bagajda taşımak kesinlikle yasak bilginiz olsun.

2- Taşınabilir hard disk (Hard-disk driver):

Benimde sıkça başıma gelen sorunların başında telefon yada fotoğraf makinesinin hafızasının dolmasıdır. Yanınızda bilgisayar varsa onu kullanarak yada bulduğunuz herhangi bir bilgisayar ile hafıza kartındaki fotoğraflarınızı kolayca hard-diske aktarıp kendinize yeni fotoğraflar için yer açabilirsiniz. Ayrıca dilediğiniz film, dizi veya şarkıyı burada depolayarak yanınızda götürebilirsiniz.

3- Evrensel seyahat adaptörü :

Seyahat Adaptörü
Seyahat Adaptörü

Eğer yurtdışı tatili planlıyorsanız mutlaka seyahat adaptörünüz olması gerekiyor. Bir çok ülkede farklı girişlere sahip prizler, telefon veya fotoğraf makinanızı şarj etmenize engel olur. Her yerde bulabileceğiniz fiyatı 10 – 20 TL olan adaptörler ile bu sorunu çözebilirsiniz.

4- İlaçlar :

Ağrı Kesici, Ve grip İlaçları
Ağrı Kesici, Ve Grip İlaçları

Hava değişimi veya denediğiniz farklı bir yemek sebebiyle, baş ağrısı, mide rahatsızlığı yada grip gibi tatilinizi etkileyecek hasatalıklarla baş etmeniz için, bir kaç ilaç alabilirsiniz. Gittiğiniz yerde eczane bulup ona dert anlatmaktan kurtulursunuz.

5 – Kıyafet :

Çok sıcak bir yere gidiyor bile olsanız mutlaka uzun kollu bir sweatshirt yanınıza almalısınız. Sıcak ülkelerde özellikle bazı alışveriş merkezleri, uçaklar ve gemilerde klima aşırı derecede çalıştırılıyor dolayısıyla soğuk oluyor. Hasta olmamak için valizinizde mutlaka bulundurmanız gerekiyor. İlk Uzak Doğu gezimde başıma geldiği için, sonrakilerde yanıma mutlaka ince uzun kollu bir kapşonlu sweatshirt aldım. Yağmur ve ıslanmak sizin için sorunsa plastik yer kaplamayan kullan at yağmurluklardan da alabilirsiniz.

6 – Küçük Çanta : 

Göğüs Üzerinde Taşıyabileceğiniz Çanta
Göğüs Üzerinde Taşıyabileceğiniz Çanta

Paranızı, pasaportunuzu ve gerekli olacak bir kaç eşyayı yanınızda bulundurabilmeniz ve güvende tutmanız için, sağlam ve güvenilir bir çantaya sahip olmalısınız. Ben genelde göğüs üzerinde taşınan (chest bag) çantaları tercih ediyorum. Benim için önemli olan her şeyi gözümün önünde tutuyorum.

7 – Aksesuar :

Tatillerde Güneş hem dostumuz hem düşmanımızdır. Eğer kendinizi korumazsanız tatiliniz zehir olabilir. Bu sebeple güneş gözlüğü ve şapka yanınızda mutlaka olamalı.

8 – Banka Ve Kredi Kartları :

Kredi Kartı ve Banka Kartı
Kredi Kartı ve Banka Kartı Sizi Zor Durumlardan Kurtarabilir.

Başınıza gelecek olumsuz bir durumda (hırsızlık yada paranızı kaybetmeniz) kullanabilmeniz için yanınızda bulunması gereklidir. Seyahate çıkmadan yurtdışına açtırmanız ve eğer limitiniz yüksekse düşürmenizi tavsiye ederim. 1 banka 1 kredi kartı yeterli olacaktır. Bunları farklı yerlerde taşımanızda önemli bir ayrıntıdır. Birisi kaybolursa diğeri sizin güvenceniz olur.

Not : Yurtdışında gereksiz kullanımdan kaçının. Genelde, kur farkı ve komisyonlar oldukça yüksek oluyor.

9 – Bagaj Hakları :

Genelde kabin bagajı hakkı 7 Kg, bagaj hakkı ise 20 – 30 Kg arasında değişmektedir. Bunları uçuştan önce öğrenip valizlerinizi ona göre hazırlamanız da fayda var. Valizlerinizin toplamı, bagaj hakkınızdan yüksekse sizden ekstra ücret alırlar.

Havayolu firmaları bagaj hakları yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Havayolu firmaları bagaja alınmayan ürünler yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir