TATİLDE MALİYETİ DÜŞÜRME YOLLARI

Kategori: İp Uçları | 2
Uzak doğu
Uzak doğu

Tatil planı yaparken ucuz otel ve uçak bulma yöntemlerini sizlerle paylaşmıştık. Şimdide tatilde yapacağınız bazı harcamaları örneğin yemek, yol gibi, nasıl daha ucuza mal edebileceğinizi anlatmaya çalışacağım. Benim çıktığım tatillerin süresi uzun olduğu için tatil planı yaparken olduğu gibi (uçak bileti, otel v.s.) tatilde de bazı şeyleri ucuza getirmeye çalışıyorum. Özelikle uzak doğuya yaptığım seyahatler sırasında bazen zorunluktan bazen de ihtiyaçtan dolayı kendimce bulduğum yöntemleri sizlerle paylaşacağım. Bu yöntemleri geliştirme nedenime gelirsek, benim için çokta önemli olmayan kalemlerdeki masrafları kısıp önemli olanlara daha fazla para ayırmak için bu yöntemleri uyguladım.

Ucuz otel bulma yolları için buraya, ucuz uçak bileti yolları için buraya tıklayabilirsiniz.

Şimdi sizin için bir kaç tanesini detaylı olarak anlatayım. Belki sizde kendi tatilinizde uygulamak istersiniz.

Yeme İçme: 

Tatlil de maliyeti düşürme yollarının en önemlisi yemektir. Özelikle uzak doğuda bir tatil yapıyorsanız bu sizin kolayca ve isteyerek uygulayabileceğiniz bir yöntem. Herkes bilir uzak doğu mutfağı Dünyaca ünlü olmasına rağmen bizim damak tadımıza çokta uygun değil. Yanlış anlaşılmasın, kulaktan dolma bilgilerle söyleyenlerin dediği gibi onlar böcek yiyorlar demiyorum. Yemekleri bizim yemeklerle kıyasladığında oldukça sağlıklı. Genel olarak deniz ürünleri ve sebze ağırlıklı besleniyorlar. Bizde çok tüketilen ekmek ve tuz masaya neredeyse hiç gelmiyor. Yemekleri bizim damak tadımızdan çok uzak olduğu kadar, kahvaltı anlayışları ise bizim kahvaltımız göz önüne alındığında hiç yok diyebiliriz. Peynir, zeytin bulmak imkansız. Şansınız varsa uzun arayışlardan sonra bir Avrupa restaurantın da yumurta ve kızarmış tost ekmeği bulursunuz ve inanın bu kahvaltıya da kişi başı 20 tl den az ödemezsiniz.

Size Boracay adasından örnek vereceğim. İlk gün sabah kahvaltısı için dışarı çıktığımda uzun süre dolaştıktan sonra bulduğum bir mekana girdim. Domates, salatalık, reçel, yumurta ve ananastan oluşan kahvaltı tabağıyla birlikte gelen sallama çaya yaklaşık 30 tl ödedikten sonra, kendi yöntemlerimi burada da uygulamaya başladım. Aynı yöntemi Marmaris’de kişi başı 25 tl kahvaltı parası ödediğim de uyguladım. Kısacası yurt içi yurt dışı fark etmez bu yöntemi uygulayarak gereksiz harcamalardan kurtulabilirsiniz.

Artık hemen hemen her otel size, su ısıtıcısı, 2 sallama çay ve  2 kahveyi ücretsiz olarak veriyor. Size düşense bir market bulup her yerde bulunan sarelle, reçel, krem peynir gibi damak tadınıza uygun bir kaç çeşit kahvaltılık ile birlikte tost ekmeğini alarak bundan sonraki kahvaltılarınızı odanızda yapmak. Böylece her gün 20-30 tl ödeyip vasat bir kahvaltı yapmak yerine bir kez markette 20-30 tl ödeyerek yine vasat ama damak tadınıza daha yakın ve size enerji verecek bir kahvaltı edebilirsiniz.

[masterslider id=”6″]

Öğle yemeğini ise daha önceki yazılarda da anlattığım gibi, bir birinden lezzetli tropikal meyvelerden deneyerek geçiştire bilirsiniz. Üstelik bu meyvelerin fiyatları oldukça uygun. Örneğin Tayland’da 20-30 bahta (2,5-3,5 tl)  bir kilo muz alabilirsiniz. Sizlere bir kaç meyveyi özellikle önermek istiyorum. Mangosteen, Rambutan, Mango, Durian  mutlaka denemeniz gereken meyveler. Bunları tadarak hem lezzetli meyveleri denemiş hemde çok ucuza öğle yemeğini yemiş olursunuz.

Yol Masrafı :

Tatlil de maliyeti düşürme yollarından biriside ulaşımdır. Her ne kadar uzak doğuda taksi ücretleri bizim ülkemize göre uygun olsa da, uzun mesafelerde bütçemizi zorlayabiliyor. Size önerim taksimetre açmayan taksileri kullanmayın eğer mecbursanız sıkı pazarlık edin. Genelde havaalanın da kullandığım taktiği sizinle paylaşmak istiyorum. Uçaktan indikten sonra sizin gibi turistlerle konuşarak gideceğiniz bölgeye göre taksi ücretini paylaşabilirsiniz. Özelikle 1 veya 2 kişi seyahat ediyorsanız ve taksi kullanmanız gerekiyorsa, bu yöntem çok işinize yarayacaktır. Genelde havaalanları şehrin dışında olduğu için en yüksek yol ücretini buralarda ödersiniz. Bunun dışında bir diğer yöntemde havaalanı giriş kapısından çıkarak, müşteri bırakan taksilerle pazarlık yaparak daha ucuza gidebilirsiniz. Merak etmeyin taksicide boş dönmek yerine uygun bir fiyata sizi götürmeyi kabul edecektir.

Gece Hayatı :

Gece kulübü
Gece kulübü

Tatilde en çok can yakan bir diğer masraf ise gece hayatıdır. Her zaman en pahalı içkiler gece kulüplerinde içilir. Bu yüzden size tavsiyem gece kulübüne gitmeden önce, fiyatı daha uygun yerlerde bir kaç kadeh içerek gece kulübüne gitmeniz olacaktır. Bu yöntem sizin hem tasarruf etmenizi hemde çok daha ucuza içeceğiniz bir içkiye defalarca fahiş fiyat ödemenizi önleyecektir.

Sonuç olarak yukarıdaki yöntemleri uygulama sebebinizi asla ucuza kaçmak yada cimrilik olarak düşünmeyin. Buralardan yaptığınız tasarrufla, sizin için çok daha önemli olan başka şeylere para harcama şansınız olacak. Örneğin ben tekne turlarına, parasailinge ve masaja ayırdığım bütçeyi diğer kalemlerden kısarak dengeliyorum.

Hepinize eğlencesi bol tatiller 😉

 

 

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

2 Responses

  1. eirport

    Peynir ekmek yiyerekte maliyeti düşürebiliriz ama tatile gidiyorsun azcık paraya kıyıp tadacaksın bence BMC 🙂

    • pintigezgin

      Burada amac senin icin onemli seylere daha cok para ayirmak. Eger yemek sizin icin daha onemliyse digerlerinden kisip yemege daha fazla ayirabilirsin. 😉😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir