SULTANAHMET CAMİİ

Sultanahmet Camii, Türk ve İslam dünyasının en ünlü anıtlarından birisidir. İstanbul’a gelen yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettikleri en önemli yerlerden biri olan bu önemli yapı, Sultanahmet’e yapılan gezilerde Topkapı Sarayı, Ayasofya ve Yerebatan Sarnıcı ile beraber mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelir.

Geçmiş yıllarda gerek Hristiyan İmparatorlar olsun, gerek Müslüman İmparatorlar, Padişahlar ve Sultanlar olsun, tanrıya olan inançlarını en iyi ve en güzel biçimde ifade etme şekli olarak, birbirinden ihtişamlı kiliseler, camiiler, mabedler yaptırma konusunda sürekli yarış halinde olmuşlardır. 17.Yüzyılın en önemli eserinden biri olan Sultanahmet Camii, Mimar Sinan’dan sonraki Türk mimarlığının en önemli ustası olan Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa tarafından yaptırılmıştır.

Cami Mavi, yeşil ve beyaz renkli İznik çinileriyle bezendiği için ve yarım kubbeleri ve büyük kubbesinin içi de gene mavi ağırlıklı kalem işleri ile süslendiği için Avrupalılarca “Mavi Cami (Blue Mosque)” olarak adlandırılır. Ayasofya’nın 1934 yılında camiden müzeye dönüştürülmesiyle, İstanbul’un ana camisi konumuna ulaşmıştır.

Aslında Sultan Ahmet Camisi külliyesiyle birlikte, İstanbul’daki en büyük yapı komplekslerinden biridir. Bu külliye bir cami, medreseler, hünkar kasrı, arasta, dükkânlar, hamam, çeşme, sebiller,türbe, darüşşifa, sıbyan mektebi, imarethane ve kiralık odalardan oluşmaktadır. Bu yapıların bir kısmı günümüze ulaşamamıştır.

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir