Şirince, İzmir

Şirince Gezi Notları

Kategori: Ege Bölgesi, İzmir, Türkiye | 0

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz İzmir’in en turistik yerlerinden biri olan Şirince, zeytin ağaçları arasına kurulmuş yemyeşil bir köy. Efes Harabeleri Gezisi planlarken, buraya çok yakın olan Şirince’ye uğramadan geçmek olmazdı. Zamanım kısıtlı olduğu için rotama 1 günlük Şirince Gezisi ekledim. Bu yazıda Şirince Gezilecek Yerler, Şirince’de Ne Yapılır, Şirince Köyü Ulaşım, Şirince Fiyatlar, Şirince Tarihi gibi sorulara cevap bulabilirsiniz.

Şirince Köyü Hikayesi,

Şirince Köyü adını dünyaya ilk olarak, Maya Takvimine göre 21 Aralık 2012 de gerçekleşeceği düşünülen kıyamet gününde Fransa’nın Bugarach Köyü ile birlikte yaşamın devam edeceği yer olarak duyurdu. Şirince Köyü Efsanesi böylece başlamış oldu. Pek çok yerli ve yabancı turist bu kehanete inansın yada inanmasın Şirince’ye akın etti. Zaten güzel ve adı gibi Şirin olan köy, bu tarihten itibaren İzmir’in en turistik yerlerinden birisi oldu.

Şirince Selçuk
Şirince Sokakları

Şirince Köyü Fiyatları,

Tabi ki talebin artması sonucu Şirince’de Fiyatlar da arttı. Şirince’de Tatil Planı yapıyorsanız aşağıda ki fiyatlara bir göz atmak isteyebilirsiniz. Ben Şirince Gezisi Planımı Ekim ayında yaptım. Fiyatları incelerken bunu göz önünde bulundurmayı unutmayın. Muhtemelen yüksek sezon olan Haziran, Temmuz ve Ağustosta bu fiyatlar çok daha artacaktır.

Şirince Pansiyon Fiyatları,

Ekim ayında Şirince Pansiyonları Konaklama Fiyatları ortalama, çift kişi için 250 TL, tek kişi için ise 150 TL. Bütçeniz kısıtlı ise size tavsiyem fiyatların çok daha uygun olduğu Selçuk’da kalın. Selçuk-Şirince arası sadece 15 dakika. Selçuk Otel Fiyatları ise Ekim ayı için ortalama, çift kişi 120 TL, tek kişi 60 TL. Gördüğünüz gibi Şirince Pansiyon Fiyatları, Selçuk Otel Fiyatlarından 2 kat daha fazla.

Şirince Ulaşım Fiyatları, 

Eğer sizde benim gibi Selçuk’da konaklayıp, Şirince’ye minibüs ile gidip geleceksiniz, Selçuk Şirince Ulaşım Ücreti kişi başı 4 TL. İşin içine Şirince Köyü girince doğal olarak Minibüs fiyatları da biraz artıyor.

Şirince Yeme İçme Fiyatları,

Şirince Köy Kahvaltısı bol çeşitli olduğu için önce gözünüzü doyurmayı başarıyor. Siz de benim gibi bir kahvaltı düşkünü iseniz, Şirince’nin organik köy kahvaltısını mutlaka deneyin. Genelikle köylülerin yaptığı organik reçel, bal, zeytin çeşitleri ile süslenmiş Şirince Köy Kahvaltısı Fiyatları ise ortalama 30 TL. İstanbul’da yaşayan birisi olarak fiyat bana uygun geldi.

Vaktiniz varsa Şirince’de öğle ve akşam yemekleri yemenizi tavsiye ederim. Oldukça lezzetli yemeklerle ilgili tavsiyelerimi aşağıda Şirince’de Ne Yapılır kısmında paylaşacağım. Ortalamada ise bir tabak yemek 25 TL civarında. Sipariş ettiğiniz yemeğe göre yanında patates kızartması ve salata getiriliyor. Tabak dediğime bakmayın gerçekten doyabileceğiniz kadar dolu oluyor.

Şirince Doğal Karadut Suyuna her yerde rastlayacaksınız. Şirince Karadut Suyu Fiyatı 10 TL. Dünyaca meşhur Şirince Şaraplarının fiyatları ise hepinizin bildiği üzere, seçtiğiniz şarabın yapım yılı ve üzümün kalitesine göre değişiyor. Kahvaltı sonrası kahve keyfi yapmak isteyenler ise Şirince’de Kumda Türk Kahvesi içmek için 7 TL ödemeliler.

Şirince, Yemekleri
Şirince, Selanik Usulü Tavuk Sote

Şirince Nerede, Şirince Ulaşım,

İzmir’in en güzel köylerinden birisi olan Şirince, Selçuk ilçesinde bulunuyor. Şirince’nin İzmir’e mesafesi 80 Km. Şirince Selçuk Arası Mesafe ise yaklaşık 8 Km.

Özel aracı ile gelecekler, zaten Google Maps kullanarak istedikleri yere gidebilir. Ben toplu taşıma ile gelecekler için ulaşım yollarını anlatayım. Şirince’ye pek çok yerden direkt ulaşım yok. Yapmanız gereken Selçuk İlçesine gelerek buradan Şirince’ye ulaşım sağlamak.

İzmir Şirince İZBAN İle Ulaşım için, İzmir Şehir Merkezinde bulunan istasyonlardan, Selçuk ilçesine giden trenler ile ucuz ve rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

İzmir Şirince Arası Otobüs İle Ulaşım ise biraz daha pahalı olmakla birlikte her saat başı kalkan otobüsler ile mümkün. İzmir Selçuk Arası Otobüs Fiyatı ise 20 TL.

İzmir Havalimanı Şirince Ulaşım için ise, İzmir Adnan Menderes Havalimanından kalkan Selçuk servisleri ile önce Selçuk İlçesine gelmeniz gerekiyor.

Selçuk İlçesine Ulaşım yapabileceğiniz bazı yerlerin otobüs bileti fiyatlarını aşağıda ki listede bulabilirsiniz.

Didim – Selçuk Otobüs Bileti 20 TL.

Milas – Selçuk Otobüs Bileti 25 TL.

Bodrum – Selçuk Otobüs Bileti 35 TL.

Ortaca – Selçuk Otobüs Bileti 45 TL.

Fethiye – Selçuk Otobüs Bileti 55 TL.

Konya – Selçuk Otobüs Bileti 65 TL.

Çanakkale – Selçuk Otobüs Bileti 65 TL.

Selçuk Şirince Ulaşım Ücreti, İzmir’in Selçuk İlçesine geldiğinizde ise 4 TL ödeyerek yapacağınız kısa bir yolculukla Şirince’ye ulaşabilirsiniz. Selçuk Şirince Ulaşım, Selçuk ilçe merkezinde ki otogardan kalkan minibüsler ile 8 Km uzaklıkta bulunan Şirince’ye 15 dakikada ulaşabilirsiniz.

Şirince İzmir
Şirince İzmir

Şirince Tarihi Hakkında Kısa Bilgi,

Aslında bir Rum Köyü olan Şirince Köyüne, mübadele yıllarında Rumların köyü boşaltması ile Makedonya ve Selanik’den gelen Türkler yerleşmişler. Halen Rum Köyü etkilerini taşıyan Şirince’ye, turizme açıldıktan sonra ise farklı şehirlerden gelen çok sayıda insan yerleşmiştir.

Şirince Gezilecek Yerler Listesi, Şirince’de Ne Yapılır 

Şirince Sokakları,

Şirince’yi bu kadar turistik yapan şeylerin başında renkli Şirince Sokakları geliyor. Hediyelik eşyalar, şarap mahzenleri, otantik restaurantlar, kahveciler, renkli ve mis gibi kokan sabun standları, çeşitli meyvelerden yapılmış reçel standları ile rengarenk Şirince Sokaklarında dolaşırken vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Şirince Nişanyan Evleri,

Şirince Çarşısı Gezisi yaptıktan sonra bu köye kimlik kazandıran Nişanyan Evlerine de uğramadan dönmeyin. Dilerseniz Nişanyan Evlerinde konaklayabilirsiniz. Günübirlik geldiyseniz mutlaka bu tarihi evleri ziyaret edip, bol bol fotoğraf çekin.

Şirince, İzmir
Şirince Evleri

Şirince Aziz John Baptist Kilisesi,

Şirince Köyü Sokalarını dolaşırken rastlayacağınız Şirince Aziz John Baptist Kilisesi tabelalarını takip ederek, kısa bir tırmanışla Şirince’nin tepesinde bulunan bu kiliseye ulaşabilirsiniz. Aziz John Baptist Kilisesi Rumlar tarafından 250 yıl önce yapılmış. Daha sonraları ise Türkler tarafından Cami olarak kullanılmış. Resim sergisi de yapılan Kilise, fotoğraf çekmeyi sevenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biri. Kiliseye ulaşılan yol boyunca manzaraya, sağlı sollu kafe ve dükkanlara bakarken zamanın nasıl geçtiğini fark etmeye bilirsiniz.

Şirince Aziz John Baptist Kilisesi, İzmir
Şirince Aziz John Baptist Kilisesi,

Şirince Şarap Mahzenleri Ve Şirince Şarap Tadımı, 

Şirince Şarapları ile ünlü bir köydür. Şirince Köyü Sokaklarında sıkça rastlayacağınız şarap mahzenlerinde, çeşitli meyvelerden yapılmış alkol oranı düşük meyve şaraplarını deneyebilirsiniz. Bir şarap meraklısıysanız bu sizi tatmin etmeyecektir. Üzülmeyin şarap severler 🙂 Şirince de sizin damak tadınıza hitap edecek şaraplardan da bolca var. Yol üstünde çeşit çeşit şarapları tadabileceğiniz, Şirince Şarap Tadım Mahzenlerinden bolca var.

Şirince Şarapları
Şirince Şarap Mahzenleri

Tabi ki Şirince Gezilecek Yerleri tamamladıktan sonra, Şirince’ye çok yakın olan Efes Harabelerini mutlaka görmelisiniz.

Şirince’de Ne Yenir,

Şirince Köyünde Ne Yenir sorusunu cevabı ise damak tadına göre değişmekle birlikte benim tavsiyem, Kavala Restaurant da yediğim Selanik usulü tavuk sote, çok lezzetliydi size de tavsiye ederim. Fiyatı 25 TL. Yanında dilerseniz taze karadut suyu yada şarap içebilirsiniz. Ayrıca Şirince Ev Yemekleri denemek isterseniz, Aziz John Baptist Kilisesine çıkarken rastlayacağınız restaurantlarda, Şirince Manzarası eşliğinde çeşitli ev yemeklerini tadabilirsiniz.

Şirince’de Ne İçilir,

Şirince Köyünde Ne İçilir sorusunun cevabı ise bana göre, yukarıda yazdığım Karadut Suyu ve Şirince Şarapları dışında Şirince’nin Meşhur Kumda Kahvesi. Neredeyse her damak tadına göre içecek bir şeyler bulabiliyorsunuz. Genelde insanlar Meşhur Şirince Şarabı ve alkol oranı daha düşük Şirince Meyve Şaraplarını deniyor. Alkol kullanmıyorsanız, Şirincenin Lezzetli Karadut Suyu veya Şirince Kumda Türk Kahvesi sizin için iyi bir seçenek olacaktır.. Ben Kumda Damla Sakızlı Türk Kahvesi denedim tavsiye ederim. Fiyatı 7 TL.

Şirince Kumda Türk Kahvesi
Şirince Kumda Türk Kahvesi

Yalnızca 1 gece kaldığım Şirince’ye doyamadım. En kısa zamanda tekrar gitmek isteyeceğim yerlerden birisi oldu Şirince. Benim İzmir’in şirin köyü, Şirince Gezi Notları ile ilgili aklımda kalanlar bunlar. Siz de soru ve görüşlerinizi yorum kısmında benimle paylaşabilirsiniz.

Hepinize Mutlu Tatiller 🙂

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir