Selime Manastırı Manzara

Selime Manastırı, Kapadokya

Selime Manastırı diğer adıyla Selime Katedrali Kapadokya bölgesinin en büyük manastırıdır. Ihlara vadisine çok yakın manastır, vadinin Selime çıkışındadır. Selime Manastırı Giriş Ücreti ödemeden Ihlara vadisi girişinde aldığınız bilet ile Selime Manastırına giriş yapabilirsiniz. Manastırı Müze kart sahipleri ücretsiz gezebilir.

Müze Kart geçen yerleri ve Türkiye’de ki tüm müzelerin giriş fiyatlarını öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Selime Manastırı
Selime Manastırı, Kapadokya

Manastır 2 kattan oluşuyor. Kervanların uğrak yeri olan manastır aynı zamanda kale görevi de görüyormuş. Burada kurulan pazarlar sayesinde kervanlara ev sahipliği yapan manastırın bir diğer özelliği ise ilk yüksek sesli ayinin burada yapılmış olmasıdır. Manastır manzarası ve büyüklüğüyle yerli yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Fakat yerliden çok yabancı turistin Ihlara Vadisi ve Selime Manastırını ziyaret ettiğine, sizde gittiğinizde şahit olacaksınız. Maalesef bu bölgede yaşamasına rağmen manastırı yada Ihlara vadisini bir kez bile görmeyen insanlar var.

Selime Manastırının hemen yanında Selçuklular tarafından yapılmış, Selime Türbesi de bulunuyor. Türbede manastırın manzarasına ayrı bir güzellik katıyor. Türbe hakkında çok fazla bilgi edinemedik. Selçuklular tarafından 13 yy da yapıldığı biliniyor.

Selime manastırı gezisi yaklaşık 2 saatinizi alacaktır. Selime manastırı gezisini Ihlara vadisi gezisi ile birleştirebilirsiniz.

Ihlara Vadisi gezi notları için Buraya tıklayabilirsiniz.

Kapadokya gezi notları için Buraya tıklayabilirsiniz.

 

Selime Manastırı
Selime Manastırı, Kapadokya
Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir