Selçuk Gezi Notları

Selçuk, İzmir Gezi Notları

Kategori: Ege Bölgesi, İzmir, Türkiye | 0

Bugün sizlerle İzmir’in güzel ilçesi Selçuk Gezi Notlarını paylaşacağım. Selçuk adını pek çoğumuz daha önce duymuştur. Bunun sebebi Selçuk, Efes Antik Kenti Ve Şirince Köyü gibi ülkemizin en turistik 2 bölgesine çok yakın olmasıdır.  Yukarıda ki bağlantıları tıklayarak detaylı yazılara ulaşabilirsiniz. Aslında Selçuk merkezde de çok sayıda iyi korunmuş tarihi eser bulunmaktadır. Şehrin tam ortasından geçen Tarihi Selçuk Su Kemerleri, Selçuk Kalesi ve İsa Bey Cami bunlardan bir kaç tanesi. Gelin şimdi birlikte Selçuk Gezi Notlarına ve Fiyatlara bakalım. 

Selçuk Nerede? İzmir, Selçuk Ulaşım

Selçuk, Ege Bölgesinde İzmir il sınırları içinde yer alıyor. İzmir Selçuk Arası Mesafe 74 KM. İzmir, Selçuk arası ulaşım için en iyi seçenek Selçuk merkezine kadar gelen treni kullanmak. Hem ucuz hem de keyifli bir yolculukla Selçuk’a ulaşabilirsiniz. Elbette dileyenler her yarım saatte bir kalkan otobüslere binerek Selçuk’a ulaşabilirler. Ben Aydın’dan Selçuk’a gelmiştim. Aydın Selçuk Arası Yolculuk minibüs ile yaklaşık 1.15 dak. sürüyor. Aydın-Selçuk Ulaşım Fiyatı ise 9 TL. 

Selçuk Gezilecek Yerler,

İzmir’in Selçuk ilçesi genelikle, Efes Antik Kenti ve Şirince Köyüne ulaşım için kullanılsa da Selçuk Gezilecek Yerler açısından şehir merkezine yürüyüş mesafesinde bazı seçenekler sunuyor. 

Selçuk Kalesi, 

Şehrin Merkezinde hakim bir tepede bulunan Selçuk Kalesi, yürüyerek ulaşım sağlayabileceğiniz kadar merkeze ve otogara yakın konumda. Pek çok defa depremler ve savaşlar sebebi ile surları ve içinde bulunan binalar yıkılmış. Selçuk Kalesi geçirdiği restorasyon sonrası fotoğraflarda gördüğünüz günümüzde ki halini almış. Selçuk Kalesinin diğer ismi ise Ayasuluk Kalesi. 14. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu tarafından ele geçirilince ismi de Ayasuluk olarak değiştirilmiş. Selçuk Kalesini gezerken en çok dikkatimi çeken büyük sarnıç oldu. Bu sarnıç ile kale içinde ki çeşme ve hamamın su ihtiyacı karşılanmaya çalışılmış. Çevrede bulunan tarihi kalıntılar ile birlikte Selçuk Kalesini gezmek yaklaşık 2 saatinizi alacaktır.

Selçuk Kalesi Giriş Ücreti,

Selçuk Kalesi Giriş Ücreti 2019 yılı için 15 TL olarak belirlenmiştir. 

Selçuk Kalesi Girişinde Müze Kart Geçer Mi ?

Evet, Müze Kart sahipleri Selçuk Kalesine ücretsiz giriş yapabilir.

 
Selçuk Kalesi Ve Tarihi Kalıntılar

Selçuk Su Kemerleri,

Bir diğer görülmesi gereken yer ise Selçuk şehir merkezinde sıkça rastladığımız Tarihi Selçuk Su Kemerleri. Selçuk merkezde oturup bir şeyler içerken, özellikle akşam vakti ışıklandırma ile muhteşem bir görselliğe sahip oluyor. Su Kemerleri, Selçuk Merkezde olduğu için her hangi bir çaba sarf etmenize gerek yok. Aşağıda ki fotoğrafı bitki çayı içerken bir kafeden çekmiştim.

Selçuk Su Kemerleri

İsa Bey Cami

Selçuk Kalesine çok yakın olan ve kaleye çıktığınız da rahatlıkla görebileceğiniz İsa Bey Cami, 1373 yılında Aydınoğulları tarafından yapılmıştır. Anadolu Türk Mimarisinin en önemli eserlerinden birisi olduğu düşünülüyor. Eğer Selçuk Gezisi planlıyorsanız İsa Bey Camini listenize eklemelisiniz. 

İsa Bey Cami

Selçuk’da Ne Yenir?

Benim tavsiyem Selçuk merkezde otogarın hemen arkasında bulunan balıkçıda yemeğinizi yemeniz. Ben 2 gecelik konaklamam boyunca akşam yemeklerimi burada yedim. Balıklar taze ve siz sipariş verdiğiniz an pişiriliyor. Hatta pek çok insan buradan alıp evine götürüyor. Porsiyonları küçük fakat fiyatlar uygun, balıklar taze ve lezzetli tavsiye ederim. Yemek Fiyatları ise, Hamsi Porsiyon 10 TL. Çupra 25 TL.

Selçuk Yeme İçme
Selçuk’da Ne Yenir

Selçuk Konaklama Fiyatları,

Ben merkezde otogara yakın konumda ki Dreams Otelde kaldım. Yemek yediğim balıkçıya ve merkeze yakındı. Konaklama için tek kişilik odaya 70 TL ödedim. Sadece konaklama için bence yeterliydi. Temiz ve merkezi olduğu için ben memnun kaldım. Çevrede çok sayıda otel var gittiğiniz aya göre (sezon dışı ise) rezervasyonsuz gidip pazarlık ederek konaklayabilirsiniz. 

Selçuk, İzmir Gezi Notları

Selçuk Gezi Notlarımdan sizlerle paylaşacaklarım şimdilik bu kadar. Siz de soru ve görüşlerinizi benimle yorum kısmında paylaşabilirsiniz. Hepinize Mutlu Tatiller. 

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir