Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Kategori: İp Uçları | 0

Bana göre dünyanın en zahmetli işi çünkü gereksiz görüyorum. Schengen Vizesi genel olarak bize hem zaman hem para kaybettiriyor. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarından Vize İstemeyen Ülkelerin sayısı her geçen gün artarken maalesef Avrupa Ülkeleri halen bizden bir sürü evrak toplayarak alabildiğimiz Schengen Vizesini istiyor. Benim tavsiyem yaklaşık bir kaç gününüzü ve 100 Euronuzu harcayıp alacağınız Schengen Vizesi yerine, Vizesiz Gidilen Ülkelerden birini seçerek bu 100 Euroyla tatilinizi 2 gün daha uzatmanız.

Schengen Vizesi Nedir?

Avrupa Birliği Ülkelerini ziyaret etmek için almak zorunda olduğumuz izin belgesine genel olarak Schengen Vizesi diyoruz. Şimdi Schengen Vizesi ile gidilen ülkeleri gezmek isteyenler için, Schengen Vize Ücreti, Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve En Kolaya Schengen Vizesi Hangi Ülkeden Alınır gibi sorulara cevap vermeye çalışalım.

Schengen Vizesi İle Gidilen Ülkeler,

Schengen Vizesi İsteyen Ülkelerin Listesi, Hollanda,  Almanya, Estonya, İsviçre, Finlandiya, İsveç, Yunanistan, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta,  Norveç, Avusturya, Polonya, Belçika, Portekiz,  Slovakya, Slovenya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Bulgaristan, Danimarka, Hırvatistan ve Fransa.

Schengen Vizesi Ücreti,

Schengen Vizesi çıkartmak isteyen T.C Vatandaşları eğer herhangi bir aracı kurum kullanmazlarsa Schengen Vize Ücreti Olarak 60 Euro ödemek zorundalar. Eğer aracı kurum vasıtasıyla vize almak isterseniz vize ücretine ek olarak 25 Euro dan başlayan komisyon ödemelisiniz.

Schengen Vizesi Başvurusu Hangi Ülkeden Yapılır,

Genel olarak giriş yapmak istediğiniz ülkeden almanız gerekiyor. Schengen Vize başvurusu yapanlar birden çok ülkeyi gezmek istiyorlar. Eğer tatil planınızda birden çok ülke varsa en çok kalacağınız ülkeden başvuru yapmalısınız ya da ilk giriş yapacağınız ülkenin vizesine başvuru yapmanız gerekmektedir.

Schengen Vizesi İçin Gerekli Belgeler,

1- Pasaport

Seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 6 aylık, pasaportunuz kullanım süresi olmalı.

2- Vize Başvuru Formu

İnternetden indirebilirsiniz veya Konsolosluktan temin edebilirsiniz. Önemli olan Vize Başvuru Formunu eksiksiz doldurmalısınız.

3- Biyometrik Fotoğraf

En az 2 adet son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğrafla başvurmalısınız.

4- Otel Rezervasyonları

Gideceğiniz tüm ülkelerde kalacağınız otellerin rezervasyon belgelerini sunmalısınız.

5- Uçak Bileti

Gidiş ve dönüş uçak biletleri ile birlikte yapacağınız ara uçuşların biletlerini de sunmanız gerekiyor.

6- Seyahat Sağlık Sigortası

Seyahat süreniz boyunca en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sigortası yaptırmalısınız.

7- Dilekçe 

Konsolosluğa yazılmış ziyaret sebebinizi belirten dilekçe yazmalısınız.

8- Gelir Belgesi

Günlük 60 Euro olmak üzere tüm seyahatiniz boyunca size yetecek nakit parayı banka hesabınızda göstermelisiniz. Ayrıca Kredi Kartı ekstresi, araç ruhsat fotokopisi, varsa kira geliri gösteren kira sözleşmesi, tapu belgesi, son 3 ay banka hesap hareketleri ve maaş bordrosunu evraklar arasında bulundurmalısınız.

9- Davetiye

Bir akrabanızı ziyaret veya iş dolayısıyla gidiyorsanız adınıza yazılıp göçmen bürodan onaylı davetiye işiniz kolaylaştıracaktır.

Schengen Vizem Ne Zaman Onaylanır?

Ortalama 1 hafta ile 1 ay arasında bir süre sonrasında vize sonucuyla ilgili size geri dönüş yapılmaktadır.

Yukarıda belirttiğim evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlarsanız normal şartlarda Schengen Vizesi almamanız için hiç bir sebep kalmaz. Şunu da unutmayın herhangi bir sebepten size vize vermeyebilirler. Vize için ödediğiniz tutarı da geri alamazsınız.

Hepinize Mutlu Tatiller.

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir