Phaselis Plajı Antalya

Phaselis Koyu, Antalya

Kategori: Akdeniz Bölgesi, Antalya | 0

Phaselis Koyu, ülkemizin tartışmasız en güzel koyları arasında yerini alır. Doğa ve tarihle iç içe çam ormanları arasındaki bu koy, mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisidir. Çok eski bir geçmişe sahip Phaselis Antik Kenti, muhteşem plajı yanında yazın bile serin kalmasını sağlayan çam ormanları ve tarihi kalıntılarıyla, hem deniz hem kültür turizmi açısından son derece önemlidir. Phaselis Plajı Gezilecek Yerler listenizde mutlaka bulunmalı. Antalya’nın en güzel plajlarından birisi olan bu muhteşem koy içinde ve yakın çevresinde konaklayabileceğiniz bir tesis bulunmuyor. Phaselis Koyuna  en yakın konaklama yerleri  Tekirova, Kemer, Çamyuva’da bulunuyor.

Phaeselis Plajı Giriş Ücreti,

Phaeselis Plajı 2019 Yılı Giriş Ücreti 30 TL olup, Müze Kart sahipleri hem plaja, hemde tarihi kalıntıları ücretsiz olarak giriş yapabilir.

Phaselis Antik Kenti Hikayesi,

Efsaneye Göre Phaselis’in sahibi Cylabras adında bir çobanmış. Rodoslu’lar, Cylabras’a araziye karşılık mısır veya kurutulmuş balık verebileceklerini söylemişler. Cylabras’da balığı tercih etmiş ve sürüsüyle Phaselis’i terk etmiş. Hikayesi çok enteresan değil ama merak edenler için yazmak istedim.

Phaselis Antik Kenti Tarihi, 

Pahaselis Antik Kenti, Rodoslu’lar tarafından MÖ VII yüzyılda kurulmuş dönemin en önemli liman kentlerinden birisidir. Persliler’i yenen  Büyük İskender’i de ağırlamış olan Phaselis Antik Kenti içinde antik tiyatro, su kemerleri, geniş taşlı caddeler bulunmaktadır. Büyük İskender’den sonra bir çok kez el değiştiren Phaselis, İ.Ö. 167 yılında Likya Birliğine katılmıştır. Komşu Kent olan Olympos ile birlikte sıkça korsan saldırına maruz kalmıştır. İ.Ö. 43 yılında ise Büyük Roma İmparatorluğunun yönetimine girmiştir. 300 yıl süren Roma egemenliği altında en iyi dönemini yaşamamıştır.

Phaselis Antik Kenti, Antalya
Phaselis Antik Kenti

Phaselis Plajı Nerede,

Antalya il sınırları içinde ki Phaselis Koyu, Kemer ve Tekirova arasında yer almaktadır.

Phaselis Plajı Ulaşım,

Phaselis Koyu, Antalya’dan 50 Km uzaklıktadır. Kemer’den ise 15 Km uzaklıktaki Pahaselis Örenyeri tabelasından içeri girdikten 1 Km sonra çam ağaçları içinde ki bu muhteşem koy karşınıza çıkacak.

Antalya Phaselis Koyu Toplu Taşıma Ulaşım için  Antalya otogardan kalkan Kumluca minibüslerine binip, Phaselis girişinde inerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Antalya Phaselis Koyu Ulaşım Ücreti 12 TL.

Kemer Phaselis Koyu Minibüs İle Ulaşım için ise Kemer saat kulesi yanından kalkan minibüslerle Phaselis Ören yeri girişine kadar ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kemer Phaselis Ulaşım Ücreti 4 TL

Yolunuz Antalya’ya düşerse bu muhteşem koyu mutlaka görmelisiniz. Bu muhteşem koya, günü birlik bir Phaselis Plajı Gezisi planı yaparsanız sizi pişman etmeyecektir. 🙂

Türkiye’nin En Güzel Plajları Yazımız İçin Buraya Tıklayın.

Phaselis Koyu
Phaselis Plajı
Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir