Pasaportsuz Gidilebilen Ülkeler 2018

Kategori: İp Uçları, Vize İp Uçları | 0
Pasaportsuz Gidilebilen Ülkeler
Pasaportsuz Gidilebilen Ülkeler

Dünyada pek çok ülkenin vatandaşları başka ülkelere seyahatlerinde vizesiz, hatta pasaportsuz giriş imkanına sahipken, ne yazık ki Türkiye’den vize almadan gidilen ülkeler sayısı oldukça az olduğu gibi, pasaport gerekmeden sadece kimliklerimizle seyahat edebildiğimiz ülke sayısı da yok denecek kadar az.

“Serbest dolaşım” ile seyahat özgürlüğünün önündeki bu büyük fırsat, örneğin Avrupa Birliği ve Schengen üyesi ülkelerin vatandaşlarına kendi aralarında ve birçok ülkede sınırsızken, Türkiye Cumhuriyet vatandaşlarının sınırsız seyahat edebildiği ülke sayısı iki iken, Şubat 2019 itibariyle dört oldu. Artık sadece kimlikle Moldova’ya gitmek de mümkün. Ancak bu ülkelere pasaportsuz seyahat için yeni çipli kimlik gerekiyor.

Turizmin önünde önemli engellerden biri olan vize gerekliliği, vize almanın psikolojik sorunları, o aşıldığında da vize almak için hazırlanan bir sürü evrak sebebiyle, vize; hem maddi olarak bir sürü külfet getirdiği gibi çokça gereksiz zamanımızı da alıyor. Yani hem nakit, hem vakit çalıyor bizlerden. Gördüğümüz muamele de cabası.

Şuan itibari ile Pasaportsuz Gidilebilen Ülkeler saysı dört oldu.

Gürcistan
Gürcistan

Sadece Kimlikle Gidilebilen Ülkeler

1.Gürcistan

Kuzeydoğu komşumuz Gürcistan’la, gerçek anlamda dostluk ve komşuluk ilişkilerimiz var. Doğu ve Orta Karadeniz şehirlerinden aktarmasız otobüsle Artvin – Batum üzeri Gürcistan’a gidilebilir. Artvin Hopa’dan dolmuşla Batum’a giriş yapılabilir. Ayrıca, İstanbul başta bazı şehirlerimizden Batum ve başkent Tiflis’e aktarmasız uçak seferleriyle seyahat de çok kolay ve hızlı.

Ayrıca vizesiz Ukrayna üzerinden de Gürcistan’a gitmek mümkün. Ancak bu durumda nüfus cüzdanına ek olarak pasaportunuzu da yanınızda bulundurmanız gerekli.

Kuzey Kıbrıs
Kuzey Kıbrıs

2.Kuzey Kıbrıs

Dünya’da az sayıda devletin ‘ülke’ statüsünde kabul ettiği, yani ‘tanıdığı’ Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti karşılıklı olarak nüfus cüzdanı ile seyahat edebildiğimiz ülkelerden. Özellikle Gece Hayatı ve Casinoları ile Kıbrıs son derece popüler tatil yerlerinden birisi.

Ukrayna
Ukrayna

3. Ukrayna

Karadeniz’in karşı kıyısı, Avrupa’nın en büyük ülkesi Ukrayna’ya da 1 Haziran 2017’den itibaren sadece kimlik ile seyahat edilebiliyor. 3 ay kadar süreyle gezilebilecek ve ziyaret edilebilecek Ukrayna’ya gitmek için diğerlerine göre bir fark var: Yeni çipli kimlik. Elimizdeki mevcut pembe kırmızı nüfus cüzdanlarıyla Ukrayna’ya seyahat edilemez, ancak yeni çipli kimlik veya vizesiz şekilde pasaport gereklidir.

Moldova Vizesi

4. Moldova 

Şubat 2019 itibari ile Moldova’da Pasaportsuz Sadece Kimlikle Gidilen Ülkeler arasına katıldı. Dikkat edilmesi gereken önemli nokta Pasaportsuz ülkelere giriş yaparken yeni tip çipli kimlik kartlarını kullanmanız gerekiyor. Moldova’da Kimlik ile 180 gün içinde 90 gün kalabilirsiniz.

Hepinize Mutlu Tatiller.

Vizesiz Gidilebilen Ülkeler Listesi İçin Buraya Tıklayanız.

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir