PASAPORTA TELEFON KAYIT ETTİRME

Kategori: İp Uçları | 1

Yurt dışına tatile gittiğimizde alışveriş yaparken, gözlerimizin aradığı şeylerden ilki teknolojik aletler oluyor. Ülkemizdeki yüksek vergi dilimlerinden dolayı, pek çok ülkede elektronik cihazlar bizden çok daha uygun fiyata satılıyor. Tabi eğer cep telefonu almışsak ülkemizde kullanmak için harcını yatırıp pasaportumuza kaydettirmek zorundayız. Aksi halde bir süre sonra telefon kapanarak kullanılamaz hale gelecektir. Bu işlemler gözünüzü korkutmasın oldukça basit ve çok kısa vaktinizi alıyor. Yurt Dışından Aldığınız Cep Telefonunu Nasıl Kayıt Ettirmeliyim?

Pasaporta Telefon Nasıl Kaydettirilir?

Yurtdışından Alınan Telefonu Kaydetme 1.Adım:

İşlemlere başlamadan önce yanınıza cep telefonunuzu, ülkeye girişi tarihi üzerinden 120 gün geçmemiş pasaportunuzu ve harç ödemesi yapacağınız banka kartınızı hazır bulundurun. Ardından E-devlet sitesine giriş yapın. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) hizmet alanından “IMEI Kaydet” yazısına tıklayın.

IMEI Kaydet Yazan Yere Tıklayın

2.Adım:

Tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi bir bilgilendirme ekranı gelecektir. Metni okuyarak devam tuşuna tıklayın.

Bilgilendirme Metnini Okuyup Devam Tuşuna Tıklayın

3.Adım:

Devam et dedikten sonra karşınıza harç bedelini yatırabileceğiniz bankalar çıkacaktır. Bu bankaların kartları sizde yoksa ödemenizi İnternet Vergi Dairesi üzerinden yapmak için “Cep Telefonu Harcı Ödeme” linkine tıklayabilirsiniz. Buraya tıkladığınızda E-devlet sitesi üzerinden ödeme sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfadan diğer banka kartlarıyla da ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Ne kadar harç ödemeniz gerektiğini ödeme sayfasından görebilirsiniz.

4.Adım:

Ödeme işlemini bitirdikten sonra artık kayıt işlemlerimize başlayabiliriz. İlk önce kişisel bilgilerimizi yani Başvuru Türümüzü ve Cep Telefonu numaramızı giriyoruz.

Kişisel Bilgilerimizi Giriyoruz

İkinci olarak cihaz bilgilerimizi gireceğiz. Yani cep telefonumuzun IMEI numarasını yazacağız. Eğer IMEI numaranızı bilmiyorsanız cep telefonunuzun arama ekranına *#06# yazarak öğrenebilirsiniz.

IMEI Numaramızı Giriyoruz

IMEI numaramızı da girdikten sonra son ekrana geliyoruz yani yurda giriş bilgilerimize. Ülkeye giriş yaptığımız tarih, giriş yaptığımız belge türü ve Pasaport numaramız girildikten sonra devam et butonuna tıklayacağız. Eğer yurda giriş tarihini hatırlamıyorsanız pasaportunuza havalimanında giriş damgası vuruluyor. Bu damgadaki tarihe bakabilirsiniz. Eğer hala bulamadıysanız, dönüş uçak biletinizi atmadıysanız oradan da bakabilirsiniz.

Ülkeye Giriş Yaptığımız Belge Detaylarını Giriyoruz.

5.Adım:

Bu adıma geçmek için ödemenizin yapılmış ve onaylanmış olması gerekmektedir. Bazen ödeme yapıldığında sistemde hemen görünmüyor ve sistemde görünmesi 12 saat kadar sürebiliyor. Ödeme hala sisteme geçmediyse karşınıza “Ödemeniz bulunmamaktadır.” uyarısı çıkacaktır. Eğer ödeme yaptıysanız ve sisteme geçtiyse “Ödemenizin onayı alınmıştır. Başvuru işlemine devam edebilirsiniz.” ekranı gelecektir. İşleme devam etmeden önce  ekrandaki bilgilerinizi mutlaka gözden geçirerek tekrar kontrol edin. Eğer doldurduğunuz bilgilerde hata yoksa “Onayla” butonuna tıklayabilirsiniz.

Bilgilerinizin Doğruluğunu Kontrol Ederek Onayla Tuşuna Basabilirsiniz.

6.Adım:

Kayıt işlemlerinizde bir hata yoksa “Kayıt İşleminiz Tamamlanmıştır” diye bir ekran gelecek karşınıza. İşlemler bu kadar basit. Artık cihazınız kaçak değil kayıtlı oldu.

Kaydınızın Başarıyla Tamamlandığı Uyarısı

Telefonunuzun kaydının olup olmadığını IMEI sorgula bölümünden de sorgulayarak kontrol edebilirsiniz.

Hepinize sağlıklı, mutlu ve keyifli günler dileriz.

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir