Pamukkale Antik Havuz

Türkiye’nin İncisi Pamukkale Travertenleri

Kategori: Aydın, Ege Bölgesi, Pamukkale, Türkiye | 5

Bugün, dünyada başka bir eşi olmayan diğer bir cennetimiz, Pamukkale Gezi Notlarını sizlerle paylaşacağım. Güzelliğini kelimelerle ifade etmek imkansız, mutlaka görmelisiniz. Adının hakkını verircesine bembeyaz bir pamuk yığınını andırıyor. Bu kadar fazla yabancı turistin Pamukkale Gezisi planlayarak akın akın gelmesi oldukça normal. Böyle bir güzelliği başka yerde bulmaları imkansız. Eğer henüz bir planınız yoksa bile, umarım Pamukkale Travertenleri Gezi Notları yazısı, ileri de Pamukkale’nin gezi planlarınız arasında yer almasını sağlar.

Denizli ili sınırları içinde bulunan Pamukkale Travertenleri Gezilecek Yerler arasında, Hierapolis Antik Kenti, Antik Kleopatra Havuzu  ve Laodikeia Antik Kenti de bulunuyor. Eğer tarihe meraklıysanız, Pamukkale’ye gitmeden Denizli Tarihi ile ilgili kısa bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

Unesco Dünya Mirasları Listesine alınmış olan Pamukkale Travertenlerinin, bir kaç yıl öncesine kadar çarpık yapılaşma sonucu bozulan doğası, yapılan çalışmalar sonucu tekrar eski haline dönmüştür.

Hierapolis Antik Kenti Tarihi,

Hierapolis Antik Kenti, tarih kitaplarında Kutsal Kent olarak adlandırılmaktadır. Bunu sebebi ise şehirde bulunan çok sayıda ki kilise ve tapınaklardır. Hierapolis Antik Kenti, Bergama Krallı II. Eumenes tarafından MÖ. II. YY. başlarında kurulmuştur. Kent adını, Bergma Kralının karısının adı olan Hieradan almıştır. Antik Kent içinde Tiyatro, Su Kanalları, Surlar ve geniş bir cadde bulunmaktadır.

Pamukkale Travertenleri Hikayesi, 

Bana çok ilginç gelmedi ama merak edenler için yazayım. Efsaneye göre çoban Endymion ve sevgilisi Selene burada buluşurlarmış. Bir gün çoban Endymion Selene ile buluşmuş fakat ineklerini sağmayı unutmuş. İneklerin memelerinden akan süt de Pamukkale Travertenlerini oluşturmuş.

Pamukkale Travertenleri Oluşumu,

Çevrede bulunan çok sayıda kaynak suyu travertenler üzerinden akarken bir jel tabakası bırakıyor. Bu jel tabaka ise aslında Kalsiyum Karbonat. Kalsiyum Karbonat ise zamanla sertleşerek kaya formunu alıyor ve Pamukkale Travertenlerini oluşturuyor.

Pamukkale Travertenleri Ulaşım,

Denizli, Pamukkale Travertenleri Arası Mesafe yaklaşık 18 KM. Özel araçları ile gidecekler, Google Maps veya tabelaları takip ederek kolayca bulabilirler. Ben, Pamukkale Travertenlerine Ulaşımı şu şekilde sağladım. İstanbul’dan Denizli Çardak Havaalanına, Pegasus Havayollarından 120 TL ye aldığım gidiş-dönüş bileti ile geldim. Çardak Havaalanı, Pamukklae Travertenleri Ulaşımı ise, önce servisle şehir merkezine gidip, oradan da otogarda bulunan Pamukkale minibüslerini kullanarak sağladım. Siz de rahatlıkla bu yolu kullanabilirsiniz.

Pamukkale Travertenleri Ziyaret Saatleri,

Pamukkale Travertenleri Ziyaret Saatleri, yaz ve kış dönemi olmasına göre değişiyor.

Yaz Dönemi 5 Nisan – 2 Ekim,

Pamukkale Travertenleri Açılış Saati: 08.00 Kapanış Saati: 21:00

Kış dönemi  3 Ekim – 14 Nisan

Pamukkale Travertenleri Açılış Saati: 08:00 Kapanış Saati: 17:00

Pamukkale Travertenleri İletişim: Tel: (0258) 241 08 66(0258) 242 41 53

Pamukkale Travertenleri Giriş Ücreti,

Pamukkale Travertenleri Giriş Ücreti 2018 yılında 35 TL iken Ekim ayında yapılan yaklaşık %45 lik zam ile 2019 Pamukkale Travertenleri Giriş Ücreti 50 TL oldu. Aldığınız bilete Hierapolis Antik Kenti Giriş Ücreti de dahildir.

Pamukkale Travertenleri Müze Kart Geçer Mi?

Evet, Müze Kart sahipleri Pamukkale Travertenleri ve Hierapolis Antik Kentine ücretsiz giriş yapabilir.

 

Hierapolis Antik Havuz Giriş Ücreti,

Diğer adıyla, Kleopatra Havuzu Giriş Ücreti sadece yüzmek isteyenlerden alınmaktadır. Kişi Başı 32 TL ödeyerek bu antik havuzda yüzebilirsiniz. Eğer sadece dolaşmak ve fotoğraf çekmek isterseniz her hangi bir ücret ödemezsiniz.

Bunları Unutmayın,

Travertenler üzerinde çıplak ayak dolaşmak zorunda olduğunuz için, ayakkabılarınızı koyabileceğiniz bir çanta almayı,
Kleopatra Antik Havuzunda yüzmek isterseniz, yanınıza şort, mayonuzu almayı
Pamukkale Travertenleri Kafe Fiyatları abartılı olduğu için yanınıza atıştırmalık bir şeyler almayı
Çekeceğiniz çok sayıda video ve fotoğraflar için telefonunuzun bataryasını doldurmayı unutmayın.

Denizli İl Kültür Turizm Müdürlüğünün hazırlamış olduğu, aşağıda gördüğünüz video ilginizi çekebilir.

Pamukale Gezisi sırasında Travertenler içindeki müzeyi gezmeyi ihmal etmeyin. Müze içinde muhteşem heykeller var. Aşağıda gördüğünüz Hades Heykeli de bunlardan biri.

God Hades
Tanrı Hades Heykeli

 

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

5 Responses

 1. eirport

  Sayın moderatörüm, adminim, yöneticim yorumlara ikon koyuver bi zahmet da 🙂

 2. Hasret Nisa

  Bir TÜRK vatandaşı olarak bu ülke için can vermiş şehitlerin torunu olarak bu doğal güzelliklerin sahipleri olarak tarihi doğal ülkemizin en önemlisi hepimizin olan bu eserleri doğal güzellikleri görmek için para veriyorsak bu yerler nasıl bize ait sayılıyor ki . Başka bir ülkeden gelen turistle aynı parayı ödüyoruz üstelik aynı parayı ödeyerek gördüğümüz yerler sözde TÜRKLERE AİT. Bize emanet edilen toprakları bile parayla görebiliyorsak diyecek hiç bir şey kalmamıştır . ÇOK YAZIK…

  • pintigezgin

   Bencede haklisiniz. Tabi ki bu tip yerlere bakim için makul bir fiyat ödenebilir. T.C vatandaslarindan alinan ucret maalesef bana göre de oldukça yuksek. Kisitli butcesiyle buralari gezmek isteyen Turk vatandaslari mutlaka goz onune alinmali. Yorumunuz icin tesekkurler.

 3. recai

  Gidip geri donuluyor yetkililer 10 15 bin tl maaş aldıkları için ücretler onlara normal geliyor. her ay en az 5 10 aile gidip kapısından geri donuyor bu faiş ucretlerle karsılasınca

  • pintigezgin

   Zaten kısıtlı olan bütçesiyle kendi tarihini öğrenmek isteyen Türk Vatandaşlarından bu parayı istemek, bana göre tam anlamıyla saçmalık. 35 TL zaten yüksekti 50 TL çok çok yüksek. Ayrıca maalesef 2019 Yılı Müze Kart Fiyatı 70 TL oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir