Fethiye, Ölüdeniz Plajı

Ölüdeniz Hikayesi Ve Gezi Notları

Kategori: Ege Bölgesi, Fethiye, Muğla | 0

İlk kez Likya Yürüyüş Yolu sırasında tepeden gördüğüm bu muhteşem koy, nefesleri kesecek kadar güzel manzaralar sunmuştu. Likya Yolu biter bitmez, ilk otobüse atlayıp soluğu Fethiye’de almıştım. Çarşaf gibi deniz sözü sanırım Ölüdeniz Fethiye için söylenmiş. Adeta bir gölü andıran dinginlikte denize sahip bu küçük şirin ama, popüler plajda henüz denize girmediyseniz, en kısa zamanda Ölüdeniz Gezi Planı yapmanızı tavsiye ederim. Daha önce Türkiye’nin En İyi Plajları yazısını sizlerle paylaşmıştım.

Ölüdeniz Plajı kadar güzel ve renkli bir çarşı da var. Restaurantlar, hediyelik eşya dükkanları ve tur firmalarının sıralandığı bu caddelerde yürüyüş yapabilirsiniz. Dilerseniz gündüzleri denize girip güneşlendikten sonra, ilerleyen saatlerde hareketlenen renkli Ölüdeniz Gece Hayatına katılabilirsiniz.

Genellikle İngiliz turistlerin ağırlıkta olduğu Ölüdeniz’de Fiyatlar özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında biraz yüksek. Bütçesi kısıtlı olanlar başka yerlerde konaklayarak buraya günü birlik geziler planlayabilir.

Fethiye, Ölüdeniz Plajı
Fethiye, Ölüdeniz

Ölüdeniz’de Ne Yapılır?

Muhteşem Ölüdeniz Plajında denize girmek dışında, Ölüdeniz Tekne Turu yapmak için ideal yerlerden biri. Çevrede bulunan birbirinden güzel koyları tekne turları ile gezebilirsiniz. Çeşitli su sporlarını yapabilirsiniz. Eğer adrenilin ve aksiyon seviyorsanız, Türkiye’nin En Güzel Yamaç Paraşütü Yapılan Yeri olan Fethiye’de bunu deneyebilirsiniz.

Ölüdeniz’e Nasıl Gidilir?

Muğla’ya bağlı Fethiye sınırları içinde bulunan Ölüdeniz’e ulaşım için, Dalaman Havaalanını kullanabilirsiniz. Buradan kalkan Fethiye servisleri ile önce Fethiye Merkeze, sonrada minibüsleri kullanarak Ölüdeniz’e rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ölüdeniz Plajı Giriş Ücretleri,

Ölüdeniz Plajı Giriş Ücreti Kişi Başı 7 TL

Ölüdeniz Plajı Araç Başı Giriş Ücreti 25 TL kişi sayısından bağımsız

Ölüdeniz Plajı Şezlong Ücreti 10 TL

Ölüdeniz Plajı Şemsiye Ücreti 10 TL

Ölüdeniz Hikayesi,

Ölüdeniz Efsanesi gerçekten de hüzünlü bir aşk hikayesi.
Çok eskilerde gemiler su almak için bu kıyılara sandal ile çıkarlarmış. Bir gün, bir gemi kaptanının oğlu yine su almak için karaya çıktığı sırada, Belcekız’ı görür ve aşık olur. Belcekız’da delikanlıya vurulur. Gemi her geçişinde delikanlı su almak için buraya uğrar, Belcekız’da bu kıyılarda hep onu bekler. Fırtınalı bir günde delikanlı babasına burada sakin bir koy olduğunu ve fırtına geçene kadar burada bekleyebileceklerini söyler. Babası, oğlunun gönül hikayesinden haberdardır ve Belcekız’ı görmek için gemiyi kayalıklarda parçalamayı göze aldığını düşünür. Baba ve oğul tartışırlar. Bu tartışma sırasında baba oğlunun kafasına kürekle vurur ve delikanlı denize düşerek ölür. Ölüdeniz Efsanesine göre kızın beklediği yere Belcekız, delikanlının öldüğü yere Ölüdeniz denir.

Fethiye Ölüdeniz ile ilgili sizinle paylaşacaklarım şimdilik bu kadar. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmında benimle paylaşabilirsiniz. Hepinize Mutlu Tatiller.

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir