Ölmeden Önce Görülmesi Gereken Yerler

Ölmeden Önce Görülmesi Gereken Yerler

Kategori: İp Uçları | 0
Ölmeden Önce Görülmesi Gereken Yerler
Ölmeden Önce Görülmesi Gereken Yerler

Aklı sürekli yolda olan, her fırsatta yeni yerler görüp keşfetmeyi hayal eden gezginler olarak yaşadığımız dünyanın tarihine tanıklık etmiş mutlaka görülmesi gereken yerleri sizler için sıraladık.

Marakeş, Fas
Marakeş, Fas

Marakeş Medinesi olarak anılan yeri ziyaret etmek ölene kadar unutamayacağınız bir deneyim. Labirentimsi yapısı, hareketli sokak pazarları, mimarisi ve sokaklara enfes kokular yayan buraya özgü yemeklerin kokusu insanı mest ediyor. Eski şehir Medina ve yeni şehir Gueliz olarak ikiye ayrılan Marakeş, görülmesi gereken güzel camiler, saraylar ve bahçelerin yanı sıra ünlü Jemaa el Fnaa meydanı ile çarşı pazarına ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin hem orta çağ hemde modern bölgelerinde yapılacak pek çok şeyle Marakeş büyüleyici bir şehirdir.

Petra, Ürdün
Petra, Ürdün

Dünyanın bütün antik şehirleri arasında Petra’nın kendine has bir yeri var. Muazzam bir çölün ortasında, heybetli kayalara kesilerek inşa edilmiş bu yer görmeden inanılamayacak kadar güzel türden. Dünyanın yeni ‘7 Harikası’ndan biri olan Petra Antik Şehri’ni gün içinde değişen tonlarıyla görmek, mum ışıklarıyla aydınlatılmış Bedevi çadırlarında otantik çöl gecelerini yaşamak, Kızıldeniz’in berrak sularında renkli sualtı dünyasına dalış yapmak ve misafirperver insanlarını tanımak için mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi olmayı fazlasıyla hakediyor.

Küba
Küba

Bir halk düşünün ki, cep telefonunu yeni yeni kullanmaya başlayan, kıyafet-ayakkabı markası bilmeyen, diğer ülkelere iş veya evlilik harici seyahat etmeyen ama bir o kadar da hiçbir şeye muhtaç olmayan. Özellikle mutlu olmak için hiçbir şeye muhtaç olmayan. Eski Havana sokaklarını keşfetmek insanı zamanda yolculuğa çıkarıyor ve klasik arabaları, denizden esen rüzgar ile evlerde pişen yemeklerin kokusu insana mükemmel bir zaman geçirmeyi vaadediyor.

Bagan, Birmanya
Bagan, Myanmar

En iyi gün doğumu izlenebilecek olan şehirlerden birisi Bagan. Yani çoğu insana göre öyle. Hayal edin: Günün ilk ışığıyla sis ortadan kalkıyor ve Güneş neredeyse sonsuz tapınaklarla dolu görüntüyü gözlerinizin önüne seriyor. Myanmar son yılların gözde bölgelerinden biri. Görülecek yerler oldukça fazla. Burası binlerce budist pagoda ve çok sayıda manastırın bulunduğu bir antik kent. İçinde halen geleneksel kültür ile yaşayan insanların var olduğu bazı köyleri de barındırıyor. Myanmar’a ister kültürel amaçlı ister sadece fotoğraf amaçlı gidin göreceğiniz bir çok şey sizi etkileyecek.

Hoi An, Vietnam
Hoi An, Vietnam

Hội An, UNESCO tarafından tescillenmiş Japon, Vietnam ve Avrupa kültürlerinin birleştiği tarihi bir Vietnam liman şehri. Vietnam’ın Venediği olarak anılan ve zamanı adeta 17. yy. da durdurmuş gibi yaşayan bir müzeyi andıran Hoi An, Farmville oyununa benzeyen sebze tarlaları, uçsuz bucaksız pirinç yeşillikleri, nehirler, güneş batımı, fotoğraf makinanızı eskitecek bu küçük belde resmen.

Mısır Piramitleri
Mısır Piramitleri

Mısır, tarihin en büyük medeniyetlerine ev sahipliği yapmış, piramitlerin gizemi nedeniyle bütün dünyanın ilgisi hep üzerinde olan bir ülke. Piramitleri ve Mısır medeniyetlerini konu alan pek çok filme de ev sahipliği yapmış bir ülke. Dünyaca ünlü piramitlerin memleketi Mısır, gidilmesi ekonomik ve oldukça kolay olan bir yer. Tarih ve kültür düşkünü gezginler bilgiye doyarken, tatil yapmak isteyenler de Mısır’ın keyfine varabilir. Ve tabi Mısır’a gidenlerin de ilk durağı Giza Piramitleri’dir.

Jaipur, Hindistan
Jaipur, Hindistan

Kuzeydoğu Hindistan’daki Rajasthan’ın başkenti olan Jaipur buraların en şahane saraylarına ve bahçelerine sahip. Ayrıca Hindistan’ın Taj Mahal’i de içine alan meşhur Altın Üçgeni’nin de parçası. Hindistan’ın en büyük eyaleti Rajaastan’ın başkenti Jaipur, tüm şehre yayılan pembe binalarıyla “Pembe Şehir” olarak da anılıyor. Şehrin kendisi, görülecek yerlerin tümü ve özellikle 10 km uzaklıktaki Galwar Bagh unutulmaz anılar olarak hafızanıza kazınıyor. Galwar Bagh’da en üst katta yıkanan maymunlar, bir alt katta yıkanan erkekler ve en alt katta aynı durağan suyun kalıntılarında banyo yapıp çamaşır yıkayan kadınlar ve hemen kapısında sokağı tuvalet olarak kullanan insanlar.

Siem Reap, Kamboçya
Siem Reap, Kamboçya

Çoğu insan antik şehir Angkor Wat’ı görmeye gelse de Siam Reap’ın sakin, sırt çantasıyla gezip keşfedilmeyi bekleyen havası ve yemekleri de buraya ayrı bir değer katıyor. Kamboçya küçük ama ülkede birçok yanardağ, şelale, ada, balta girmemiş orman, göl, fil vadisi, doğa yürüyüşü alanları, dağ bisikleti alanları, kuş gözleyebileceğiniz yamaçlar gibi uzayıp giden ama daha çok macera arayanlara hitap eden sayısız yer var. Özellikle Angkow Wat Tapınakları büyüleyici mimarisi ile görülmesi gereken ilk sıradaki yer.

 

 

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir