Olimpos Antalya

Olimpos Gezi Notları

Kategori: Akdeniz Bölgesi, Antalya, Türkiye | 0

Yunan Mitolojisinde Olimpos, Tanrıların yaşadığı dağ olarak geçmektedir. Olimpos benim En İyi Tatil Yapılacak Yerler Listesinde, favorilerim arasında yer almaktadır. Olimpos Tarihi, doğası ve tertemiz denizi ile insanı kendine hayran bırakıyor. Eğer şu ana kadar Olimpos Gezisi Planı yapmadıysanız, en yakın zamanda mutlaka listenize eklemelisiniz.

Olimpos Konaklama Fiyatları,

Olimpos Ağaç Evleri, doğayla iç içe ve konforlu olması sebebiyle konaklamak için en çok tercih edilen yerlerdir. Olimpos da pek çok ağaç ev bulunmaktadır. Ben de konaklama mı Olimpos Ağaç Evlerinde yapmıştım. Ekim ayında yaptığım Antalya Gezisi sırasında, gecelik 80 TL ödeyerek sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahil konaklamıştım. Yemekler ve kahvaltı benim için yeterliydi, beklentiyi çok yüksek tutmayın. Olimpos Konaklama Fiyatının bu kadar uygun olmasının sebebi, sezon sonu olmasıdır. Eğer siz Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında Olimpos’a gidecekseniz bu fiyatlar 2 hatta 3 kat artabilir. Hemen hemen her pansiyonun bahçesinde portakal ağaçları var. Ekim ayında portakallar olgunlaştığı için manzara harika oluyor bilginiz olsun.Ekim Ayında Olimpos, ucuz, sakin ve hava mükemmel. İmkanı olanlar Olimpos Tatili için mutlaka Ekim ayını seçmeliler.

Ayrıca Kamp yapmayı seviyorsanız, Olimpos Kamp için en ideal yerlerden birisidir. Olimpos sırt çantalı gezginler tarafından da sıkça tercih edilen bir yer olduğu için, bölgede çok sayıda kamp alanı bulunmaktadır. Olimpos Kamp Alanları Listesine linki takip ederek ulaşabilirsiniz.

Olimpos Konaklama
Olimpos Ağaç Evleri

Olimpos Nerede,

Olimpos Antik Kenti, Akdeniz Bölgesinde bulunuyor. Olimpos Antalya ilinin Kumluca ilçesine bağlıdır. Olimpos ayrıca Bey Dağları Milli Parkı içinde yer alıyor. Bazı merkezlerin Olimpos’a mesafesini aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

Olimpos Antalya Arası Mesafe 85 KM

Olimpos Kemer Arası Mesafe 28 KM

Olimpos İstanbul Arası Mesafe 720 KM

Olimpos Ankara Arası Mesafe 530 KM

Olimpos İzmir Arası Mesafe 460 KM

Olimpos Plaj Yolu
Olimpos Plaj Yolu

Olimpos Ulaşım,

Antalya Havalimanı Olimpos Ulaşım için en kolay yol, Havalimanından kalkan tramvay ile Antalya otobüs garajına gelmek ve buradan da Kumluca otobüslerini kullanarak Olimpos girişinde inmektir. Olimpos girişinde sizi bekleyen ve her 30 Dakikada bir kalkan Olimpos Minibüsleri sizi kaldığınız otele kadar götürecektir.

Antalya Olimpos Arası Ulaşım Ücreti, 15 TL

Olimpos İçi Ulaşım Ücreti 5 TL

Olimpos Fiyatlar,

Tekrar belirtmekte fayda var aşağıda yazdığım fiyatlar, Ekim ayı fiyatlarıdır. Sizin gittiğiniz tarihe göre değişiklik gösterebilir.

Olimpos Konaklama Fiyatları,

Bir kişi Gecelik 80 TL kahvaltı akşam yemeği dahil. 2 kişi giderseniz daha uyguna kalabilirsiniz. Ben bu fiyatı bir kaç otel dolaşıp pazarlık yaparak aldım. Eğer siz de sezon başlamadan yada sezon bitişinde giderseniz mutlaka bir kaç yerden fiyat alın.

Olimpos Yeme İçme Fiyatları,

Gözleme 10 TL, Kola 5 TL, Bira 15 TL, Çay 2 TL

Yemek 20-40 TL arası yediğiniz yemeğe göre değişiyor.

Olimpos Antalya Otobüsle Ulaşım Fiyatı 15 TL

Olimpos İçi Minibüsle Ulaşım Ücreti 5 TL

Olimpos
Olimpos Otelde Akşam Yemeği
Olimpos
Olimpos OtelinKahvaltısı

Olimpos’a Ne Zaman Gidilir ?

Olimpos Tatili Yapacaklar, Nisan ayından başlayarak Ekim sonuna kadar istediği tarih de gidebilir. Sıcaklık bu aylarda 30 derece civarındadır. Haziran, Temmuz, Ağustos Olimpos’un en yoğun zamanıdır ve sıcaklık 35 derece civarındadır. Bey Dağları arasında yer aldığı için sezonda bile Antalya’nın kavurucu sıcağından etkilenmezsiniz.

Olimpos Gezilecek Yerler,

Daha çok denize girmek ve doğa ile iç içe bir tatil planı yapanların tercih ettiği Olimpos, Gezilecek Yerler açısından da seçenekler sunmaktadır. Çıralı Plajı, Olimpos Plajı, Olimpos Antik Kenti, Yanartaş Mağarası bunlardan bazılarıdır.

Olimpos Antik Kenti,

Olimpos, Likya Bölgesinin en önemli antik kentleri arasında yer almaktadır. Diğer antik kentlere göre doğal afetler sebebi ile günümüze çok sağlam şekilde gelememiştir. Olimpos Plajı yolu üzerinde yer alan Antik Kenti, plaja giderken gezebilirsiniz. Orman içinde yer alan Olimpos Antik Kenti içinde, Antik Tiyatro, Hamam, Bazilika, Tapınak ve çok sayıda Nekrapol bulunmaktadır. Muhteşem orman manzarası içinde Olimpos Plajı yolu boyunca sağlı sollu pek çok tarihi kalıntıya rastlayacaksınız.

Olimpos Antalya
Olimpos Antik Kent

Olimpos Antik Kenti Giriş Ücreti,

Olimpos Antik Kenti Giriş Ücreti 2019 yılı için 20 TL. Olimpos Antik Kentinde Müze Kart ile ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Eğer Olimpos’da konaklamayı düşünüyorsanız Müze Kart çıkartmanızı şiddetle tavsiye ederim. Çünkü Olimpos Plaj Yolu, Antik Kent içinden geçiyor. Her giriş de 20 TL ödemek yerine Müze Kart almak daha karlı olacaktır.

Olimpos Antik Kenti
Olimpos Antik Kenti

Olimpos Plajı,

Bana Türkiye’nin En Güzel Denizi Nerede diye sorsalar, kesinlikle Olimpos ve Çıralı’da derim. Olimpos ve Çıralı Plajları bir birine çok yakın. Deniz gerçekten muhteşem. Ben Olimpos’u ve Olimpos’un denizini Filipinler’de bulunan El Nİdo‘ya benzettim. Her iki yerde yüksek dağlar arasına kurulmuş, her ikisinin de denizi muhteşem ve her ikisi de yemyeşil. Olimpos Plajında, Şezlong ve Şemsiye bulunmuyor.

Olimpos Plajını aynı zamanda Caretta Carettalara da ev sahipliği yapmaktadır. Ağırlıkları 150 Kg civarında olan bu dev kaplumbağalar, her yıl Temmuz ve Ağustos aylarında plaja çıkarak yumurtalarını bırakmaktadır. Birazda bu sebeple Olimpos Plajı halen el değmemiş bakir yerler arasında yer alıyor.

ÖNEMLİ: Plajı taşlık olan bu plajlarda mutlaka deniz ayakkabısı kullanmalısınız.

Olimpos Plajı
Olimpos Plajları

Olimpos Plajı Giriş Ücreti,

Olimpos Plajı Giriş Ücreti 2019 yılı için 20 TL. Olimpos Plajına Müze Kart sahipleri ücretsiz giriş yapabilir.

Eğer Müze Kart almak istemiyorsanız gişede Olimpos’da konakladığınızı belirterek 10 günlük Pass Kart alabilirsiniz. 10 Günlük Olimpos Plajı Giriş Kartı Ücreti 30 TL.

Olimpos Antalya
Olimpos Plajları

Yanartaş Mağarası,

Çıralı Plajı yamaçlarında bulunan Yanartaş Mağarasına, Plaj girişinden itibaren yaklaşık 1 saatlik bir yürüyüşle ulaşılabiliyor. Yanartaş Mağarasına araç ile ulaşım yoktur. Çok güzel bir manzaraya sahip Yanartaş Mağarası,kayaların arasından sızan gazın yıllardır hiç sönmeden yanması ile meşhurdur. Yürümeyi seviyorsanız doğanın içinde yapacağınız, uzun ve biraz da yorucu bir yolcukla mağaraya ulaşabilirsiniz. Bilginiz olsun Yanartaş Mağarası Gezisi sizin 3 saatinizi alacaktır. Yanartaş Mağarası Giriş Ücreti 6 TL.

Yanartaş Efsanesi,

Ephyra Kralı Galakaus’un oğlu Hipponoes, kardeşini öldürdükten sonra Argos Kralı tarafından Likya Kralına gönderilir. Likya Kralı’da onu Olimpos Dağında yaşayan Chimera adında bir canavarla dövüşmesi için görevlendirir. Hipponoes, Pegasus’a binerek Chimera ile dövüşür ve mızrağıyla onu yerin 7 kat altına gönderir. Chimera ölmez halen yerin yedi kat altından alevler göndermeye devam eder. Yunan Mitolojisinde Yanartaş’ın Hikayesi bu şekilde yer almaktadır.

Olimpos Dağ Tırmanışı,

Olimpos’da yerli ve yabacı turistlerin en çok tercih ettiği aktivitilerden biri de dağ tırmanışıdır. Olimpos’un dik dağlarına özelikle sabah saatlerinde tırmanan pek çok turist var. Sadece tırmanış için bile Olimpos’a gelenler var. Burada oluşabilecek kazalar için bir ambulans da hazır bulundurulmaktadır.

Antalya Gezilecek Yerler arasında en özel yerlerden birisi olan Olimpos, Bey Dağları arasında doğa ile iç içe muhteşem bir tatil yeridir. Yapacağınız 3 yada 4 günlük tatil planı ile bu muhteşem yerin keyfini doyasıya çıkartabilirsiniz.

Soru ve görüşlerinizi yorum kısmında benimle paylaşabilirsiniz. Hepinize Mutlu Tatiller.

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir