Myanmar Gezi Notları

Kategori: Asya, Myanmar (Burma) | 0

Tayland sınırında olan Chiang Rai’den, Myanmar’a giriş işlemlerini ve vize almayı daha önceki yazıda anlatmıştım. Ben daha önceden plan yapmadığım için Myanmar’a günü birlik geçiş yaptım. Sınır kapısına yakın tapınakları ve tabi ki Tayland’lılar tarafında çok ucuz olduğu söylenen Myanmar pazarını gezdim.

En Kolay Myanmar Vizesi İçin Buraya Tıklayabilirsiniz.

Myanmar’ın Tayland sınırındaki Tachileik sınır kapısından giriş yaptıktan sonra ilk işim, çevredeki tapınakları gezmek için bir tuk tuk kiralamak oldu. Sınırı geçer geçmez pek çok tuk tuk sürücüsü sizi bekliyor. Gideceğiniz yerleri belirleyip, pazarlığınızı mutlaka yapın. Ben 300 Bahta yaklaşık 3 saat süren tur için anlaştım. Turdan sonrada hemen sınır kapısı yanında ki meşhur Myanmar pazarına bıraktı.

 

Tachileik gezisinden önce size burada kurulan pazardan bahsetmek istiyorum. Tayland halkının çok sık gittiği bu pazar Tayland’da ki fiyatlarla kıyaslandığında gerçekten de çok ucuz. Daha çok içki, sigara, giyim ve elektronik eşyalar bulunuyor. Elbette bir çok şey orjinal ürün değil. 100 bahta bek çok kıyafet alabilirsiniz. Tayland’da 145 Baht olan sigarayı buradan 80 Bahta alabiliyorsunuz. Bu yüzden bir çok Tayland’lı alışveriş için burayı tercih ediyor. Sizde bu pazara uğramayı ihmal etmeyin.

Tachileik gezisinde uğradığım tapınaklar ise şöyle,

Shwedagon Pagoda Tapınağı Tachileik, Mayanmar :

 

Bu tapınakla ilgili bir kaç bilgiyi videoda aktarmaya çalıştım. Her ne kadar adını söyleyemesem de 🙂 Tapınak içinde aşağıda ki resimde gördüğünüz gibi oldukça büyük Budha heykelleri var. Bahçesinde ise haftanın her gününü temsil eden heykeller var. Doğduğunuz güne göre burada dua ediyorsunuz. Elbette bu söylediklerim Budistler için geçerli.

Shwedagon Pagoda Tapınağ Myanmar
Shwedagon Pagoda Tapınağ

 

Çin Tapınağı, Tachileik, Myanmar :

Myanmar Çin Tapınağı
Çin Tapınağı Tachileik, Myanmar

Çin tapınağı diğer tapınaklara göre daha bakımlı ve güzeldi. Çinliler Asya genelinde olduğu gibi Myanmar’da da varlıklarını hissettiriyorlar. Hem Tayland’da hemde Myanmar’da sık sık Çin Tapınaklarına rastlıyorsunuz. Bahçesinde aşağıda ki resimde gördüğünüz üzere bir de kule var. Tapınağın çevre düzenlemesi diğerlerine göre daha iyiydi. Güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Çin Tapınağı Tachileik, Myanmar
Çin Tapınağı Tachileik, Myanmar

Phra Jow La Keng Tapınağı :

Phra Jow La Keng Tapınağı
Phra Jow La Keng Tapınağı

İlk olarak bu tapınağa gittim. Eğer bahçesine arabalar park etmemiş olsa çok güzel fotoğraflar çekebilirdim. Güvercinleri ilk defa bu kadar çok olduğu bir yer gördüm Asya’da. Bütün tapınaklarda olduğu gibi burada da tütsü kokularından dolayı olsa gerek, girdiğiniz anda bir rahatlama hissediyorsunuz. Tachileik’de ki diğer tapınaklardan farklı olarak bu tapınağın girişinde büyük bir gong var. Fotoğraf çektirmek için ideal. 😉

Phra Jow La Keng Tapınağı Tachileik
Phra Jow La Keng Tapınağı Tachileik
Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir