Malezya Nerede

Malezya Nerede

Malezya, Güney Doğu Asya’da bulunur ve başkenti Kuala Lumpur’dur.  Malezya toprakları, Borneo Adası’nın kuzey batısında ve Malay yarım adasının güneyinde bulunmaktadır. Başkent Kuala Lumpur, söz konusu toprakların Malay Yarım Adası’ndaki bölümünde yer alır.

Malezya, iki başkentli bir ülkedir. Putrajaya şehri, Malezya’nın idari başkenti, Kuala Lumpur ise Malezya’nın kültür ve finans başkentidir. İki nehrin kesiştiği çamurlu kavşak anlamına gelen Kuala Lumpur, aynı zamanda Güney Doğu Asya ülkelerinin en gelişmiş ve büyük başkentlerinden birisi. Merkezi ve çevresi oldukça kalabalık bir şehir. Kuala Lumpur cadde ve sokak bakımından da iyi planlanmış bir şehir.

Malezya’nın 1980’li yıllarında ekonomik olarak yaptığı atılımlar sonucu zamanla dünya çapında metropole dönüşmeye başlamış. Bu süreçte, şehirdeki iş alanları her geçen gün artarken peş peşe birbirinden meşhur gökdelenlerde yapılmaya başlanmış. Ekonomik olarak gelişip büyüdükçe Kuala Lumpur’a göçlerde artmış. Şehirde birden çok etnik kökenli insanın, farklı din ve kültürün barış içerisinde yaşaması, farklı farklı dil konuşuluyor olması bu göçü daha hızlandırmış.

Coğrafi olarak, değişik yükseltideki dağ ve tepelere, ovalara ve düzlüklere sahiptir. Bu dağ, tepe ve düzlükler, ovalar çıplak değildir. Malezya’da Tropikal iklim hüküm sürmesi nedeniyle tamamen değişik türden ağaçlar ve bitki örtüsüyle kaplıdır. Ancak Kuala Lumpur genelde düz bir coğrafi yapıya sahip, ancak etrafında dağlar var. Şehir içinde kendini hissettirmeyecek ölçüde yükseltiler var.

Malezya, özellikle de Kuala Lumpur, çok kültürlü ve değişik etnik kökenlerin yaşadığı bir yer. Farklı kültürlerin yaşadığı Malezya’da, resmi din, İslam. Halkın yarısından fazlası Müslüman olan ülkede, Budizm, Hinduizm, Hristiyanlık, Şamanizm, Teoizm, Konfüçyüsçülük, Bahailik gibi birçok din var. Müslüman olanların çoğunluğunu Malay’lar oluşturuyor. İslam’dan sonra ikinci büyük din Budizm’dir. Budizm, Çinli halkının dinidir. Hintliler ise Hindu dinini benimsemiştir.

Malezya Haritası
Malezya Haritası
Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir