Limyra Antik Kenti

Kategori: Akdeniz Bölgesi, Antalya, Türkiye | 0

Limyra Antik Kenti Hakkında Kısa Bilgi,

Antalya Gezilecek Yerler arasında bulunan bir başka tarihi yer de Limyra Antik Kentidir. Tarihi M.Ö. 5. yüzyıla kadar dayanan Lymra Antik Kenti en son olarak Rodoslulardan alınarak Roma İmparatorluğuna bağlanmıştır. Bizans döneminde Limyra, Piskoposluk merkezi olarak kullanılmıştır. Yapılan kazılar sonunda 6 Piskoposun mezarına rastlanması bunun en büyük kanıtıdır. Günümüze kadar sağlam bir şekilde ulaşamamasının en büyük sebepleri ise yaşana doğal afetler ve Arap istilaları olarak gösterilmektedir. Limyra Antik Kenti kalıntıları geniş bir alana yayılmış olmakla birlikte günümüze en sağlam şekilde gelen yapı Antik Tiyatrodur. Antik şehrin sütunları ve diğer kalıntıları fotolarda görüldüğü gibi derenin altında kalmıştır.

Ayrıca Limyra, Likya Bölgesinin en çok kaya mezarına sahip kentleri arasında yer almaktadır. Antik kentte dört yüzü aşkın kaya mezarı bulunmaktadır.

Limyra Antik Kenti

Limyra Antik Kenti Nerede,

Limyra Antik Kenti, Akdeniz Bölgesinde Antalya ili sınırları içinde bulunuyor. Limyra Antik Kentinin Finike ilçesine uzaklığı 7 Km. Antalya Merkeze uzaklığı ise 110 Km dir.

Limyra Antik Kenti Giriş Ücreti, 

Limyra Antik Kenti 2019 Yılı Giriş Ücreti 6 TL olarak belirlenmiştir. Maalesef neredeyse her 6 ayda bir Müze Giriş Ücretlerine zam yapılıyor. Bazı Müzelerin Giriş Ücretleri en son yapılan zamla 72 Lirayı buluyor. Umarım bu uygulamaya bir son verilir.

Limyra Antik Kenti Müze Kart

Limyra Antik Kenti Müze Kartla Ücretsiz Giriş yapabileceğiniz yerlerden birisidir. Her zaman olduğu gibi size tavsiyem mutlaka bir müze kart sahibi olmanız yönünde olacaktır.

Limyra Antik Kenti Çalışma Saatleri

Limyra Ziyaret Saatleri Yaz Dönemi: 08:30-19:30 (15 Nisan-2 Ekim)

Limyra Ziyaret Saatleri Kış Dönemi: 08:30-17:30 (3 Ekim-14 Nisan)

Limyra Antik Kenti Tiyatro

Antalya Gezisi planlıyorsanız, tarihe ve doğaya biraz ilginiz varsa yeşille kucaklaşmış Limyra Antik Kentine mutlaka uğramalısınız. İçinden geçen nehrin berrak suları altında parlayan tarihi kalıntıları, çevrede bulunan ağaçların gölgesinden izlemenin keyfi bir başka oluyor. Fotoğraflarda gördüğünüz gibi bir birinden güzel manzaralarla karşılaşacaksınız. Günümüze, tiyatro dışında ayakta kalmayı başarmış pek bir şey olmamasına rağmen, doğanın kucağında olması bu antik kente yapacağınız geziyi çok keyifli yapıyor.

Hepinize Mutlu Tattiller.

Limyra Antik Kenti
Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir