• Lycian Way
  • Lycian Way View
  • Lycian Way Map
  • Lycian Way View
  • Patara Beach way
  • Backpacker
  • LYcian Way View
  • Ölüdeniz, Fethiye

Likya Yolu Gezi Notları

Kategori: Akdeniz Bölgesi, Antalya, Fethiye, Türkiye | 0

Likya Yolu Dünyanın En İyi 10 Yürüyüş Rotası arasında kendine yer bulmuş, Türkiye’nin ise açık ara en iyi uzun mesafe yürüyüş yoludur. Fethiye’den başlayıp Antalya’da son bulan Likya Yolunun Uzunluğu 535 kilometredir. Likya yolu 1999 yılında Kate Clow tarafından hizmete açılmıştır.  Muhteşem manzaralar sunan bu yürüyüş rotası bedeninize iyi geleceği kadar, ruhunuza da iyi gelecek. Yürüyüş yolu üzerinde manzaraların yanı sıra, tarihi kalıntılara da sıkça rastlayacaksınız. Yol boyunca doğayla baş başa kalacağınız bir yolculuk sizi bekliyor.

Lycian Way
Likya Yolu Başlangıcında Ölüdeniz Manzarası

Benim Likya yolu ile tanışma maceram izlediğim bir filmle başladı. Reese Witherspoon’un oynadığı Wild (Yaban) filmi benim içimdeki yol tutkusunu ateşledi. Eğer sizde böyle bir yolculuğa çıkmayı planlıyorsanız, bu filmi mutlaka izleyin. En iyi Yol Filmleri yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Backpacker
Likya Yolu Sırt Çantam

Likya Yolu Yürüyüşünde Hangi Malzemeler Gerekiyor?

Yürüyüş rotaları araştırmalarım sonucunda Likya yolunu 1 haftalık sürede gidebildiğim yere kadar yürümeye karar verdim. Tabi ki bu yürüyüş için planlama yapmak gerekiyor. Öncelikle alışveriş yapmak şart. Ben ilk olarak yürüyüş ayakkabısı, çadır ve uyku tulumu aldım. Size de tavsiyem uzun süre yürüyüşe dayanıklı ve rahat bir ayakkabıyla bu yolu yürümeniz, bence en önemli konu ayakkabı seçimi. Yol boyunca çok fazla şey taşımamanızı tavsiye ederim. Bir süre sonra çantanızdaki kullanmadığınız gereksiz şeyleri taşımak sizi fazlasıyla zorlayacaktır. Ben yukarıdakilere ek olarak şapka, matara ve uyku tulumunun altına sermek için mat aldım. Bolca su ve size enerji verecek şeylerden yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederim. O kadar çok su içtim ki bazı yerlerde su kaynağına varamadan suyumun bittiği oldu. Bunların dışında hiç bir şeye ihtiyacınız olmayacak.

Lycian Way View
Likya Yolu Manzaraları

Likya Yolu Konaklama,

Yol boyunca çadır dışında,  yol üstündeki köylülerin işlettiği pansiyonlarda kalma imkanınız da olacak. Çadır tatilini sevmiyorsanız konaklama yerlerinizi buna göre ayarlamaya çalışabilirsiniz. Yeme içme konusunda ise yine köylülerin işlettiği küçük ev yapımı yemekler servis eden lokanta cafe karışımı yerleri tercih edebilirsiniz. Yol üstünde gözleme yapan çok sayıda teyzeye rastlayacaksınız. Ben öğle yemeklerini genelde bu şekilde hallettim.

Lycian Way View
Likya Yolu Çadırım Ve Manzaram

Likya Yolu Ne Zaman Yürünür?

Yürüyüş için en uygun tarihler İlkbahar ve Sonbahar aylarıdır. Yazın sıcakta bu yolu yürümenizi tavsiye etmem. Bahar aylarında bile bu bölgenin oldukça sıcak olduğunu sizde bilirsiniz. Ayrıca bu mevsimler dışında fazla yürüyen olmadığı için bir çok yer kapanıyor, Bazı köylüler yazı geçirmek için yaylalara çıkıyor. Planınızı Nisan-Mayıs veya Eylül-Ekim aylarında yapabilirsiniz.

Lycian Way Map
Likya Yolu Haritası

Likya Yolu Nasıl Gidilir? Likya Yolu Ulaşım

Yolculuğa İstanbul >> Dalaman arsındaki uçuşla başladım. Uçuş saatimi sabah erken alarak, vakit kaybetmeden havaalanındaki toplu taşımayı kullanarak Fethiye’ye geçtim. Sabah 10 gibi yürüyüş rotasının başladığı yerdeydim. Böylece 1 hafta sürecek olan Likya yolu maceram başlamış oldu.

Sizde kendi kapasitenize, zevkinize ve nerede ne kadar kalmak istediğinize göre bir rota çıkartıp onu uygulamaya çalışın.

Yol boyunca işaretleri takip ederek yolunuzu kolayca bulabilirsiniz. Endişelenmeyin kaybolmanız imkansız. 😉 Sadece manzaranın ve huzurun tadını çıkartın. Kendiniz zorlamadan her gün yürüyebildiğiniz kadar yürüyün. Hava kararmadan mutlaka konaklayacağınız yerde olun yeter.

Fethiye’de Başlayan bir haftalık maceramı Patara’da bitirdim. 2 gün Patara’da dinlenip denizin ve plajın keyfini çıkarttım. Türkiye’nin en güzel plajlarından birisi olan Patara plajı buraya kadar gelmişken bir kaç gün konaklamayı kesinlikle hak ediyor. Patara Plajı yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

LYcian Way View
Likya Yolu Manzaraları

Sonuç olarak manzaraları ve doğasıyla kendine hayran bırakan Likya yolu benim en özel ve değişik tatil deneyimlerim arasında yerini aldı. Sizde bana göre Türkiye’nin en iyi plajları arasında yer alan, Kabak koyu ve Patara plajında denize girme keyfini yaşamadan, Alınca’da muhteşem manzarayı izlemeden ve köylerde gözlemelerin tadına bakmadan dönmeyin.

Ege Bölgesi Kamp Alanları İçin Tıklayın.

Hepinize sağlıklı ve huzurlu tatiller.

 

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir