Kuala Lumpur , Malezya Gezi Notları

Kategori: Asya, Kuala Lumpur, Malezya | 0
Bukit Bintang
Bukit Bintang Caddeleri, Kuala Lumpur,

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur tıpkı Bangkok gibi karmaşık, egzotik ama aynı zamanda büyüleyici bir şehir. Gördüğüm tüm büyük Asya şehirleri içinde bana en sempatik gelen yer Kuala Lumpur’du. Belkide şehrin isminin bunda etkisi vardır.

Kuala Lumpur Nerede?

Türkiye’den direkt uçuşla gidebileceğiniz bu şehrin en büyük avantajı Asya’nın aktarma noktası olmasıdır. Kuala Lumpur’dan bu kıtanın hemen hemen her yerine direkt uçuş bulma imkanınız var. Üstelik Air Asia havayolları sayesinde bu uçuşları çok uyguna bulabilirsiniz. Ben Asya gezilerimin çoğunda Air Asia kullandım, bazen rötar yapmasına rağmen bilet fiyatları ve yaptığı kampanyalar bu açığını kapatıyor.

Kuala Lumpur Gezilecek Yerler,

Batu Caves mağrası Kuala Lumpur 

Benim için ilk durak, en çok merak ettiğim Batu Caves Mağrası oldu. Konaklama için seçtiğim Bukit Bintang’daki Soleil hotelden, taksiyle pazarlık ederek 70 Ringite gidiş orada bizi beklemesi ve dönüş karşılığında anlaşarak yola koyulduk. Eğer tek kişi seyahat yapmıyorsanız bu fiyat gayet makul. Toplu ulaşımla gidebilirsiniz fakat hem zaman kaybedeceksiniz, hemde yolu ararken stres yapacaksınız bence hiç gerek yok. Yürümek veya merdiven çıkmakla ilgili sıkıntısı olanlara küçük bir uyarı resimde gördüğünüz yolu tırmanmanız gerekiyor. Bu merdiven boyuca size maymunlar eşlik edecek. 🙂 Dikkatli olun ufak tefek şeyleri alıp gözden kaybolabilirler. Hinduların kutsal ibadet yeri olan bu mağarada bir çok heykel var. Ayrıca ayinlerine de şahit olabilirsiniz. Farklı duygular hissedeceğiniz mistik bir yer. Bu gezi sizin yarım gününüzü alır planınızı ona göre yapın derim ben.

Batu Caves,
Batu Caves, Kuala Lumpur

 

Merdeka Meydanı, Kuala Lumpur 

Şehir merkezinde olan bu meydana ben yürüyerek gitmiştim. Malezya’nın bağımsızlığının ilan edildiği yer olan Merdeka Meydanı, Malay halkı tarafından son derece önemli. Bu yüzden Merdeka Meydanında, özgürlüğün simgesi olarak 100 metre uzunluğunda bir direkte Malezya Bayrağı dalgalanıyor. Görkemli bir yapının bulunduğu  meydanda bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz.

Merdeka Meydanı

ChinaTown Kuala Lumpur,

Merdeka Meydanına yürüyüş mesafesinde olan Chinatown, Kuala Lumpur’da mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri.Aynı zamanda Kuala Lumpur’da Alışveriş Yapılacak Yerler arasında ilk sırada yer alır. Genelikle taklit ürünler satılıyor bilginiz olsun. Hareketli bir yer olan Chinatown’u gezerken zaman nasıl geçiyor anlamayacaksınız.

Chinatown
Chinatown Ucuz Alışveriş Cenneti 🙂

Petronas İkiz Kuleleri, Kuala Lumpur

Kuala Lumpur’a giden herkesin önünde çekilmiş fotoğrafının olduğu en turistik yerlerden biri Petronas İkiz Kulesi, Kuala Lumpur Şehri için sembol olmuş yapılardan birisidir. 170 metre uzunluğunda ki iki kule köprü ile birbirine bağlanmıştır. Pek çok turistin içeri girip fotoğraf çektiği bu binaya giriş elbette ücretli. Petronas İkiz Kuleleri Giriş Ücreti ise 20 Dolar. Bence kuleden daha keyifli olan şey binanın tamamıyla birlikte kendini kadraja sığdırmaya çalışanların halleridir. 🙂

Botanik Park Kuala Lumpur 

Tam anlamıyla şehrin içinde bir cennet. Muhteşem fotoğraflar çekeceksiniz. Şehrin içinde yemyeşil bir alan. Pek çok etkinliğin yapıldığı bu parkta, Göl ve hayvanat bahçesi de bulunuyor. Yeşilin her tonunu barındıran botanik parkı, Kuala Lumpur Gezilecek Yerler Listesine almalısınız.

botanik garden
Botanik Bahçesi
 
botanik bahçesi
Botanik Bahçesinden Manzaralar

Bukit Bintang, Kuala Lumpur,

Şehrin hem alışveriş yapıp hemde restaurant, bar ve gece kulüplerine kolayca ulaşabileceğiniz oldukça hareketli ve renkli bölgesidir. Şehrin en büyük ve görkemli alışveriş merkezi Pavilion da bu bölgededir. Geceleri Kuala Lumpur’un Bukit Bintang Bölgesinde bulunan barlarda ve restaurantlarda vakit geçirebilirsiniz. Burada çok sayıda masaj salonu var. Benim tavsiyem  otelinizi merkezi bir yer olan Bukit Bintang’da tutmanız.

Bukit Bintang
Bütün Markaları Bulabileceğiniz Bukit Bintang Caddeleri

Kuala Lumpur’da Alışveriş,

Tam bir alışveriş cenneti olan Kuala Lumpur’da aradığınız her mağazayı bulabilirsiniz.  Özelikle Kuala Lumpur’da Elektronik Eşya Fiyatları çok uygun. Kuala Lumpur Cep Telefonu Fiyatları, Türkiye’ye Göre 1000-1500 TL arasında daha ucuz. Her türlü elektronik eşya ihtiyacınızı Türkiye’deki fiyatlardan ucuza alabileceğiniz Low Yat Plaza,  Bukit Bintang’da bulunuyor. Alışveriş yaparken dikkatli olmak da fayda var bazen sahte yada bozuk ürün satıldığına dair şikayetler geliyormuş.

Malezya Gece Hayatı İçin Buraya Tıklayabilirsiniz.

Kuala Lumpur Gezi Notları arasında benim aklımda kalanlar bunlar oldu. Bana göre Kuala Lumpur, tüm Asya’nın en güzel şehridir. Eğer alışveriş yapmakta listenizde varsa buraya 3,4 gün ayırabilirsiniz.

 

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir