Knidos Antik Kenti

Knidos Antik Kenti, Datça

Kategori: Datça, Ege Bölgesi, Marmaris, Muğla, Türkiye | 0

Bana göre Türkiye’nin en güzel tatil beldelerinden birisi olan Datça’da bulunan, Knidos Antik Kenti Hakkında merak edilen bir kaç önemli bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Eğer huzurlu ve doğayla iç içe bir tatil planlıyorsanız, Datça sizin aradığınız yer olabilir. Datça’yı bu kadar özel yapan şeyler arasında akvaryum gibi koyları, yemyeşil doğasının yanı sıra, tarihe bir yolculuk yapmanızı sağlayan Knidos Antik Kenti bulunuyor.

Knidos Antik Kenti Tiyatro

Knidos Antik Kenti Hakkında Kısa Bilgi,

Knidods Antik Kenti, Datça yarımadasının en uç kısmında Akdeniz ve Egenin birleştiği bir noktada bulunuyor. Tekir Burnu üzerine bulunan Knidos Antik Kenti,yaklaşık 7 Kilometrelik alana kurulmuş önemli bir liman kenti. Kentin M.Ö. 2000 yılında kurulduğu düşünülüyor.

Knidos Antik Kentini özel yapan şey ise tarihte rastlanan İlk Çıplak Afrodit Heykelinin burada bulunmuş olmasıdır. Antik çağlarda her şehir kendine koruyucu bir tanrı yada tanrıça seçermiş. Knidos’un koruyucu olarak Afrodit’i seçmiş. Bu yüzden tarih boyunca görülmüş en görkemli ve güzel Afrodit Heykelini Knidos’lular yapmış. Günümüzde heykelin yeri halen bilinmiyor. Bir çok antik kentte rastladığımız gibi yabancılar tarafından gemilere yüklenip kaçırılmış olması bana göre mümkün.

Benim tavsiyem, Knidos Antik Kenti ziyaretinizi gün batımına doğru yapmanız, muhteşem bir gün batımı manzarasını izleme şansını yakalayabilirsiniz. Zamanınız varsa, yolunuz Datça’ya düşerse yol üstünde bulunan bükleri gezdikten sonra,  Knidos Antik Kentine uğramayı ihmal etmeyin.

Knidos Antik Kenti

Knidos Antik Kentine Nasıl Gidilir,

Knidos Antik Kentine gitmek için ya özel aracınız olması gerekiyor yada taksiyle ulaşım sağlamanız gerekiyor. Genelde insanlar 4,5 kişilik guruplar halinde taksi kiralayarak, çok daha uyguna ulaşım sağlayabiliyorlar. Otostop çekmek de bir başka yöntem 😉

Knidos Antik Kenti Nerede,

Knidos Antik Kenti, Ege Bölgesinde, Muğla ili sınırları içinde yer alan Datça yarım adasında bulunuyor. Datça merkezden 35 Km uzaklıkta bulunan Knidos Antik Kentinin yolu zaman zaman stabilize yola dönüşüyor. Yol uzun sürse de muhteşem manzaralar sunduğu için sıkıcı olmuyor. Yol üzerinde bulunan birbirinden güzel Büklerde denize girip serinleyebilirsiniz.

Knidos Antik Kenti, Datça

Knidos Antik Kenti Giriş Ücreti,

Knidos Antik Kenti Giriş Ücreti 2019 yılı için 12 TL olarak belirlenmiştir.

Knidos Antik Kenti Müze Kart Geçer Mi,

Knidos Antik Kentine, Müze Kart sahipleri ücretsiz olarak giriş yapabiliyor. Henüz Müze Kart sahibi değilseniz linki takip ederek, Müze Kart Fiyatı, Müze Kart Geçen Yerler hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Hepinize Mutlu Tatiller,

Knidos Antik Kenti, Datça
Knidos Antik Kenti
Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir