Karadenizin En Güzel Kamp Alanları

Şehrin gürültüsü ve kalabalığından sıkıldıysanız, hem doğa ile başbaşa kalayım hemde yeşilliğe ve oksijene doyayım diyorsanız tercih edilecek yerlerin başında Karadeniz Bölgesi geliyor. Sizin için şehir hayatını bir nebzede olsa unutacağınız ve doğanın tadını çıkarabileceğiniz Karadeniz Bölgesi’nin en güzel Kamp Alanlarını listeledik.

Gito Yaylası

Gito Yaylası
Gito Yaylası

Dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz bitki türlerini içeren Gito Yaylası muhteşem bir doğaya sahip. Rize’ye bağlı Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Gito Yaylası 2400 rakıma sahip olup, eşsiz güzelliğiyle sizleri büyüleyeceğinden emin olabilirsiniz. Bölge olarak zaten Doğu Karadeniz Bölgesinde yer alması sebebiyle yeşile gözünüzün doğacağı kesin. Hatta yeşilin bilmediğiniz renklerini bile görebilme şansınız bulunmakta. Ne de olsa Karadeniz yeşili ve mavisi ile bir başka güzel.

Gito Yaylası Kamp Alanı şehir gürültüsünden kaçmak ve doğa ile başbaşa kalmak isteyenlerin tercih ettiği serin ve oksijeni bol bir yer. Gito Yaylası‘nın niteliklerine bakılacak olursa da kamp alanı olarak kullanmanın yanında ayrıca trekking, foto safari gibi renkli alternatifleri de barındırmaktadır. Ayrıca Kaçkar’ların görkemli manzarasını seyredebilme için en güzel fırsatınız olacak. Bunun yanında Fırtına Vadisi gibi insanın içini ürperten manzarayı izlemek bile ayrı bir keyif.

Gito Yaylası’na nasıl gideceğinize gelince; Söz konusu Karadeniz olunca zorlu bir yolculuğa hazır olun derim. Hemşin üzerinden yaylaya ulaşmanız daha kolay olduğundan bu seçeneği değerlendirebilirsiniz. Şayet Çamlıhemşin üzerinden gitmek istiyorsanız ilk durağınız Çat Yaylası olacak ve ardından Gito. Yaylaya çıkış için harcayacağınız muhtemel zaman ise iki saattir.

Yaylada barınma açısından çok mükemmel olmasa da derme çatma olmayan evler bulunmaktadır. Burada isterseniz pansiyonda da kalabilirsiniz. Yaylanın sonunda kışın bile hizmet veren bir pansiyon bulunmakta. Şirin bir yer olduğunu söyleyebilirim. İşletme sahiplerinin yakınlığı ve samimiyeti sizi buraya geldiğinizde pişman etmeyecek kadar güzel. Gito Yaylası‘nda kamp kurmak ise ayrı bir heyecan. Manzara ve doğal güzelliklerin içerisinde kendinizi rüyada gibi hissedeceğinizden eminim. Özellikle bulutlar yaylanın altında kaldığında inanılmaz bir manzaraya şahitlik ediyorsunuz. Çadırınıza uzanıp yıldızların dokunacak kadar gözüktüğü gökyüzünü seyretmek muhteşem geliyor insana.

Pokut Yaylası

Pokut Yaylası
Pokut Yaylası

Yaz dönemlerinde özellikle ziyaretçi akınına uğrayan Pokut Yaylası Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer alıyor. Bu sebeple buraya tatile gidecekseniz öncelikle Çamlıhemşin‘e ulaşmalısınız. Çamlıhemşin’e vardıktan sonra Şenyuva’ya gidilmesi gerekiyor. Şenyuva’da bulunan Çinçiva Kafe’nin biraz ötesinde sol tarafta Pokut Yaylası yol için yol ayrımı bulunuyor. O yol ayrımından sapıldıktan sonra Pokut yolunu takip ederek Pokut Yaylası’na varmış oluyorsunuz. Pokut Yaylası’na çıkan yol çok dik ve toprak bir yol olması sebebiyle altı yüksek bir araba ile çıkmanızı tavsiye ediyoruz.

Gelelim Kamp kuracağımız yere; Normal şartlarda Pokut Yaylası’nda kamp yapmak yasaklandı. Yayla halkı da bu bölgede kamp yapan kişilere pek sıcak bakmıyor. Yine de kamp yapmayı isteyen olursa Pokut Yaylası’nı yukarıdan görmekte olan bir tepe mevcut. O tepeye tırmanıp kamp yapılabilir. Yeme işini dert etmeyin bunun için konak evleri mevcut. Kişilerin yanında su taşımasına da gerek yok. Karadeniz bölgesinde hemen hemen her bölgede temiz su temin bulabilirsiniz. Potuk Yaylası yaz aylarında bile çok fazla soğuk olabilmekte ve bu sebeple yanınıza tulum veya kalın kıyafetler mutlaka bulundurun. Özellikle yurt içinden oldukça yoğun bir şekilde ziyaretçi akınına uğrayan bu bölgeye gelenler genellikle tepeye çıkmakta zorlandığı için günübirlik gezileri tercih ediyor. Eğer özel aracınızla değilde otobüsle gidecek olursanız Çamlıhemşin’den Yayla’ya düzenli otobüsler kalkmakta.

Buraya geldiğinizde yapabileceğiniz ikinci bir seçenek pansiyonda kalmak. Orada yaşayan aileler tarafından işletilen bir kaç pansiyon bulunmakta. Özellikle Gürcü asıllı ailelerin yanı sıra pek çok göçmen ailenin açtığı bu mekanlarda yöresel tatları da mutlaka deneyin. Uzun süreli kalırsanız indirimde almanız mümkün.

Pokut Yaylasında yapabileceğiniz şeylere gelecek olursak, enfes manzarasına karşı muhlama yiyebilirsiniz. Yaklaşık olarak 4 kilometre uzaklıkta bulunan Sal Yaylası’na yürüyüş yapılabilir ve kısa  bir yürüyüşün ardından pınara gidilip buz gibi su direkt kaynaktan içebilirsiniz. Yukarıda belirttiğim gibi tepeye tırmanıp kamp yapabilir, doğanın keyfini çıkarabilirsiniz. İstanbul’a yaklaşık olarak 14 saat uzaklıkta olan bu bölgede yapılabilecek en güzel şeylerden biri özellikle kalabalık şehirlerden gelenler için, sessiz ve rahatlatıcı bir ortama sahip olan Pokut Yaylası’nda dinlenmek.

Macahel Yaylası

Macahel Yaylası
Macahel Yaylası

Türkiye’nin oksijen deposu olan, yeşiliyle insanların gönlünde taht kuran Karadeniz bilinmeyen birçok güzelliğinden biriside Macahel Yaylası‘dır. Yeşilin her tonunu görebileceğiniz yaylaları, dereleri, akarsu ve şelalelerine sahip Artvin Macahel Yaylası kesinlikle görülmesi gereken yerlerden birisidir. Macahel ismi aslen Gürcüce’dir. Türk kayıtlarında bölgenin ismi Camili olarak anılır. Bunun nedeni ise yaylayı oluşturan köyler arasında birisinin isminin Camili ismine sahip olmasıdır. Türkiye ile Gürcistan sınırının hemen dibinde yarısı Gürcistan tarafı topraklarına dahil diğer yarısı Türkiye topraklarında olan bu muhteşem yer arayacağınız tüm güzellikleri bir arada barındırır. Artvin Macahel Yaylası içerisinde 18 adet köy barındırır. İki ülke topraklarında yer aldığı için köylerin bir kısmı Gürcistan tarafında diğer bir kısmı ise Türkiye tarafında yer alır. Türk tarafında yer alan köylerin sayısı 6’dır. Bu köyler Efeler, Camili, Kayalar, Uğur, Maral ve Düzenli köyleridir.

Macahel Yaylası’na nasıl gideceğimize gelirsek, Artvin ülkemizin en kuzey doğusunda bulunan sınır ilimiz olduğu için ülkeyi boydan boya geçmemiz gerekecek. İstanbul ile Artvin arası karayolu ile yaklaşık 1405 km uzunlukta. Yaklaşık 17 saatlik bir araç yolculuğu ile İstanbul’dan Artvin’e ulaşabilirsiniz. Kendi aracınızla Macahel Yaylası’na gidip gezebilirsiniz. Fakat bölgeyi tam olarak tanıyan birilerine danışmak yada bölge ile ilgili harita bulundurmak sizin için iyi olacaktır. Yol boyunca gördüğünüz her manzaranın keyfini çıkaracaksınız. Artvin’in Borçka ilçe merkezinden Karagöl Köyüne doğru yönelip daha sonra oradan Camiliye ulaşabilirsiniz. Yaylaya ulaşmak için alacağınız yolda sizi yüksek dağlar beklemektedir. Bunların en güzeli 2900 metre rakımlı Cankurtaran Geçidi’dir. Camili’ye ulaştığınızda Artvin Macahel Yaylası tüm güzelliği ile ayaklarınızın altında olacaktır.

Yayla çevresindeki birçok doğal güzellik ile anca birkaç günde gezilebilecek bir alana sahip. Bu nedenle günübirlik bir tur asla yeterli olmayacaktır. Birkaç gün ayırmanızı kesinlikle tavsiye ederiz. Yaylada konaklamak için Camili Köyünde pansiyonlar mevcut. Bunların arasında Tema Vakfı tarafından yaptırılan ve faaliyete sokulan bir pansiyon da dahil. Yaylada yapabileceğiniz birçok aktivite bulunmakta. Daha yaklaşır yaklaşmaz başlayacak olan manzara sizi daha girişte heyecanlandırmaya başlayacak. Birçok yürüyüş alanı, doğal gölü ve çok yüksek olan maral şelalesine ev sahibi olan Artvin’in bu doğa harikası yaylasını gezip görmeli ve keşfetmelisiniz. Maral Şelalesi’ni ise oraya kadar gitmişken muhakkak ziyaret etmelisiniz.

Livera Camping

Livera Camping
Livera Camping

Yeşil bir alanda karavan ya da çadır ile doğal bir tatil hayal ediyorsanız Livera Camping Maçka Trabzon tam istediğiniz gibi bir tatil yaşatacaktır. Dileyen bu alanda orman içinde çadırını kurarken dileyen kişiler ise alanda yer alan tesislerde kalabilir. Karavan için alanda konaklama ücreti 50 lira ile 70 lira arasında değişmekte. Çadır ücreti ise kişi başı olarak 20 lira ile 25 lira arasında değişiklik göstermektedir. Bu alan içinde tuvalet, su ya da sıcak su ve rehberlik gibi pek çok hizmet bir arada bulunuyor. Yanlız dikkat edilmesi gereken husus kampçılığın olmazsa olmazı olan ateşin her alanda her yerde yakılmasına izin verilmiyor. Doğaya zarar vermemek adına ateş yakılacak özel bölgeler hazırlanmış. Ayrıca kamp alanının en güzel yanlarından biri doğal güzelliği korumak adına enerjiler rüzgar ve güneşten elde ediliyor. Böylece kamp alanının en doğal halini koruyarak doğaya oldukça az şekilde zarar verilmiş.

Kuş cıvıltıları eşliğinde güzel bir kahvaltı ile güne başlayıp, doğanın, ormanın ve yeşilin her tonuna rastlamak mümkün.  Livera Camping Maçka Trabzon yöresel lezzetleri tatmak adına da tam olarak sizi tatmin edecek güzelliğe sahip. Sadece yurt içinden değil yurt dışından gelen misafirlerin de konakladığı bu alanın içinde, kapalı alanın yanında yöresel kıl çadırdan yapılmış olan açık ve yarı açık alanlar da bulunmakta. Yöresel köy ürünleri ile hazırlanan kahvaltı size tarifi imkansız bir lezzet şöleni yaşatacak. Aynı şekilde öğle ve akşam yemekleri de damak tadınızı zenginleştirecek son derece çeşitli ve lezzetli yemeklerin keyfine varacaksınız.

Kümbet Yaylası

Kümbet Yaylası
Kümbet Yaylası

Giresun Kümbet Yaylası adından da anlaşılacağı üzere Giresun il sınırları içerisinde yer almaktadır. Yaylaya ulaşabilmek için Giresun’un Dereli ilçesine gidilmesi gerekmektedir. Sonrasında buradan yukarı doğru gidildiği takdirde yaylaya ulaşılacaktır. Giresun ile yayla arasındaki mesafe yaklaşık olarak 52 km dir. Kendi aracıyla gitmeyi tercih etmeyenler için Dereli Köyü merkezinde yaylaya ulaşım sağlayan toplu taşıma araçları bulunmaktadır. Giresun Kümbet Yaylası içerisinde herhangi bir kamp tesisi bulunmamaktadır, bu nedenle de kamp kurmak tamamen ücretsizdir. Kamp alanında tuvalet hizmeti bulunmaktadır fakat temizlik malzemelerinizi yanınızda bulundurmayı ihmal etmeyin. Yayla çevresinde yeme- içme ihtiyaçları için tesisler bulunmaktadır. Tabi isterseniz kendi yemeğinizi de hazırlayabilirsiniz çünkü yayla içerisinde ateş yakmak serbesttir. Genelde geceleri soğuk olduğundan ateş yakmak gerekecektir. Giresun Kümbet Yaylası bölge halkının oldukça sık gittiği bir yer olduğundan özellikle yaz mevsimlerinde kalabalık olmaktadır. Ayrıca temmuz ayının ortalarında yaylaya özel şenlikler düzenlendiğinden buraya gitmeyi düşünüyorsanız göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Giresun Kümbet Yaylası oldukça yüksek bir rakıma sahip olduğundan yaz aylarında dahi soğuk olabiliyor ve yayla da yoğun bir sis dumanıyla karşılaşmanız mümkün. Ayrıca hava durumu çok çabuk değişiklik gösterdiğinden dolayı hangi mevsimde olursa olsun kampa gitmeden önce mutlaka tedarikli olun. Son olarak yaylada tatil yapmak isterseniz ancak çadırda kalmak istemezseniz sizin için alternatif olabilecek yayla evleri ve moteller mevcut. Önceden randevu alarak buralarda kalabilirsiniz. Yine Kümbet Yaylası mevkiinde bungalov tarzı evlerde bulunmakta. Bütün buralar dışarda kalmayı tercih etmeyenler için ideal seçenekler çünkü Giresun Kümbet Yaylası gündüzleri oldukça kalabalık olmasına rağmen geceleri tamamen ıssızlaşabiliyor.

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir