Güzel Atlar Diyarı Kapadokya

Dünya üzerinde eşi benzeri olmayan, ülkemizin sayılı güzelliklerinden birisi de Kapadokya’dır. Her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turistin akın ettiği Masal Diyarı Kapadokya, İç Anadolu Bölgesi Gezilecek Yerler listesinde her zaman ilk sırayı almaktadır. Tatillerin de mutlaka deniz arayanlara bile, yüzyıllara dayanan Kapadokya Tarihi ve sunduğu Muhteşem Peri Bacaları Manzaraları ile, bu isteklerini unutturan Kapadokya, yaz kış ziyaret edebileceğiniz yerlerden birisidir. Eğer henüz bir Kapadokya Gezisi planlamadıysanız, gelin benim gözümden Kapadokya Gezilecek Yerler Listesine bir göz atın belki yeni rotanız Kapadokya Tatili olabilir.

Kapodokya At Çiftliği ve Manzarsı
Güzel Atlar Ülkesi, Kapadokya

Kapadokya Hakkında Kısa Bilgi,

Kapadokya Ne Demek?

Kapadokya, Pers dilinde Güzel Atlar Diyarı anlamına gelmektedir. Bu yüzden bazı yerlerde yukarıda ki resimde görüldüğü gibi at çiftliklerine rastlayacaksınız.

Kapadokya Tarihi,

Bölgede bulunan Hasan Dağı ve Göllü Dağı gibi volkanik dağların patlaması sonucu, bölgede bulunan sular kurumuş. Oluşan volkanik tabaka ise yağmur ve rüzgar tarafından şekillendirilerek şu an ki haline gelmiş.

Genellikle insanlar, Kapadokya’yı Nevşehir sınırları içinde bir yer olarak biliyor. Aslında Kapadokya bir bölgedir. Niğde, Nevşehir, Kayseri ve Aksaray illerinin tamamına Kapadokya Bölgesi denir. Aksaray Ihlara Vadisi, Niğde Gümüşler Manastırı gibi tarihi yerlerde Kapadokya Bölgesi içinde yer almaktadır. Kapadokya Bölgesindeki diğer yazılarımıza buradan göz atabilirsiniz. Bir çok ziyaret edilecek yeri bir arada bulunduran Nevşehir sınırları içinde ki alan, Kapadokya olarak biliniyor.

Kapadokya Bölgesine yaşayanların, dönemin en güçlü imparatorluğu olan Roma İmparatorluğunun baskısından kaçan hıristiyanlar olduğu düşünülüyor. Bölgede çok sayıda Katedral. Manastır ve Kilise bulunmaktadır. Oluşan peri bacaları ise yakın zamana kadar ev olarak kullanıyordu.

Kapadokya Müze Ve Ören Yerleri Giriş Ücreti,

Öncelikle sizinle Kapadokya Nevşehir de bulunan Müze Ve Örenyerleri 2019 Giriş Ücretlerini paylaşalım.

KAPADOKYA ÇAVUŞİN KİLİSESİ  2019 GİRİŞ ÜCRETİ  10.00 TL

KAPADOKYA DERİNKUYU YERALTI ŞEHRİ 2019 GİRİŞ ÜCRETİ 35.00 TL

KAPADOKYA EL NAZAR KİLİSESİ 2019 GİRİŞ ÜCRETİ 6.00 TL

KAPADOKYA KARANLIK KİLİSE 2019 GİRİŞ ÜCRETİ 15 TL Müze Kart Geçmez

KAPADOKYA KAYMAKLI YERALTI ŞEHRİ 2019 GİRİŞ ÜCRETİ 35.00 TL

KAPADOKYA  MAZI YERALTI ŞEHRİ 2019 GİRİŞ ÜCRETİ 10.00 TL

KAPADOKYA ÖZKONAK YERALTI ŞEHRİ 2019 GİRİŞ ÜCRETİ 15.00 TL

KAPADOKYA  ZELVE-PAŞABAĞLAR ÖRENYERİ 2019 GİRİŞ ÜCRETİ 15.00 TL

KAPADOKYA GÖREME AÇIK HAVA MÜZESİ 2019 GİRİŞ ÜCRETİ 45 TL

Kapadokya Müze Kart Geçen Yerler,

Müze Kartı, Kapadokya Bölgesinde pek çok yerde kullanabilirsiniz. Yukarıda ki müze kart bağlantısını tıklayarak, Kapadokya Müze Kart Geçen Yerlerin tamamını görebilirsiniz.

Kapadokya Uçak Bileti Ve Konaklama,

Kapadokya’nın  hem kışını hem yazını görmüş birisi olarak söylüyorum, kış benim favori sezonum. Eğer sıcak ve kalabalık turist grupları sizi rahatsız etmiyorsa yazın gidin, sakin, huzurlu ama soğuk ve çoğunlukla bembeyaz bir Kapadokya size daha cazip geliyorsa kış sezonunda gitmeyi tercih edebilirsiniz.

Ben Kapadokya Uçak Bileti için, İstanbul-Nevşehir gidiş dönüş 125 TL ödedim. Nevşehir Havaalanından, her yere servis bulabilirsiniz.

Kapadokya Konaklama için ise Göreme’de kaldığım mağara otele 2 kişi sabah kahvaltısı dahil gecelik 90 TL ödedim. Aşağıda ki fotoğrafta kaldığım Mağara oteli görebilirsiniz. Oldukça rahat sıcak ve temiz bir oteldi. Sizlere de Kapadokya Mağara Otellerinde kalmanızı tavsiye ederim.

Kapadokya Otelleri

Kapadokya Gezi Rehberi,

Gelelim Kapadokya Gezi Notları yazısına, ilk önce kaldığınız otelden yada turizm ofislerinden harita ve broşürler alarak kendinize bir gezi planı çıkartmanız gerekiyor. Ben Kapodokya’ya son gidişimde 4 gün kaldım ve 2 gün araç kiralayarak gezdim. Size de tavsiye ederim çünkü geniş alana yayılmış bir çok yeri araç ile 2 gün içinde gezebilirsiniz. Bir çok otel araç kiralama yapıyor. Dilerseniz kaldığınız merkezdeki ofislerden de yapabilirsiniz.

Kapadokya Gezilecek Yerler Haritası

Kapadokya Açık Hava Müzeleri : 

Göreme Açık Hava Müzesi ve Zelve Açık Hava Müzesi Kapadokya’da Görülmesi Gereken Yerler arasındadır.

Göreme Açıkhava Müzesi,

Kaya yerleşim yeri olarak M.S. 4. yüzyıldan itibaren manastır hayatına ev sahipliği yapmıştır. Göreme Açık Hava Müzesinde gezebileceğiniz yerler arasında, Kızlar ve Erkekler Manastırı, Aziz Basileus Kilisesi, Elmalı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise ve Tokalı Kilise bulunuyor.

Zelve Açık Hava Müzesi,

Muhteşem manzaralara şahit olacağınız Zelve Açıkhava Müzesinin, Kapadokya bölgesinin ilk yerleşim yerlerinden birisi olduğu düşünülüyor. Kayalar içine oyulmuş evlerde yakın zamana kadar yaşayan insanlar vardı. Göreme Açıkhava Müzesinden sonra en çok ziyaretçi çeken açıkhava müzesidir.

Oldukça geniş bir alana yayılmış bu açık hava müzelerinin her birini gezmek için ihtiyacınız olan tek şey sağlam bacaklar. 😉 Bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Açık Hava Müzelerinin her birini gezmek yaklaşık 2 saatinizi alacak.

Göreme Açık Hava Müzesi

Kapadokya Üç Güzeller Peri Bacaları,

Kapadokya Gezilecek Yerler arasında mutlaka görmeniz gereken doğa harikalarından birisidir. Anne, baba ve çocuk gibi görünen, 2 büyük ve 1 küçük peri bacasından oluşan, Üç Güzeller Peri Bacaları özelikle gün batımında fotoğraf çekmek için uğrayacağınız yerlerden biri. Burada da pek çok hediyelik eşya dükkanı var. Alışveriş yapıp fotoğraf çekerek yolunuza devam edebilirsiniz.

Kapadokya Uçhisar Kalesi,

Uçhisar Kalesi, bana göre Kapadokya Balon Turu ile birlikte en güzel manzarayı sunuyor. Uçhisar Kalesini gezerek hem tarihe hemde müthiş bir manzaraya şahitlik edeceksiniz. Ayrıca kale çevresindeki birbirinden renkli hediyelik eşya dükkanlarından alışveriş yapabilirsiniz.

Kapadokya Derinkuyu ve Kaymaklı Yeraltı Şehirleri,

Kapadokya Bölgesinde çok sayıda yeraltı şehri bulunmaktadır.

Bunlar, Kaymaklı Yeraltı Şehri, Derinkuyu Yeraltı Şehri Mazı Yeraltı Şehri, Özkanak Yeraltı Şehri ve Tatlarin Yeraltı Şehridir.

Büyük ihtimalle hepsini gezme fırsatınız olmayacağı için benim favorilerim olan, Kaymaklı Ve Derinkuyu Yeraltı Şehirlerini gezmenizi tavsiye ederim. Giriş Ücretleri ikisininde 25 TL. Kapadokya’yı Müze Kart çıkartarak gezmek daha mantıklı.

Derinkuyu Yeraltı Şehri Bilgi,

4 Km alana kurulmuş yeraltı şehrinin 2.5 Km olan kısmı ziyarete açılmış durumda. Tamamının 12 veya 13 katlı olduğu düşünülen yapının ise 8 katı ziyaretçilere açık durumda. 8 katın derinliği 50 metreyi buluyor. Tamamının ise 85 metre derinlikte olduğu düşünülüyor. Yazın bile gitseniz içerisi oldukça soğuk. Soğuk havayı sevmeyenler yanlarına uzun kollu bir şeyler mutlaka alsın. Hititler Döneminde yapılmış fakat yoğun olarak Bizans İmparatorluğu zamanında kullanıldığı düşünülmektedir. Bana göre Kapadokya Gezilecek Yerler planınızda mutlaka olmalı.

Kaymaklı Yeraltı Şehri,

Kapadokya Gezisi sırasında görmeniz gereken bir başka yeraltı şehri de, tamamı 8 kat olan Kaymaklı Yeraltı Şehridir. Şehrinin, 4 katı ziyarete açık durumda. Hititler Döneminde yapılmış bir başka yeraltı şehri olan Kaymaklı, Roma ve Bizans Dönemlerinde genişletilmiş.Tüm yeraltı şehri de bir topluluğu barındıracak şekilde dizayn edilmiş. İçinde, odalar, salonlar, şarap depoları, su mahzenleri, mutfak, erzak depoları, havalandırma bacaları, su kuyuları, kilise, dışarıdan gelecek tehlikeleri önlemek için, kapıyı içten kapatan büyük sürgü taşları yer alıyor.

Kapadokya Avanos Gezilecek Yerler,

Avanos’da el yapımı hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Ayrıca bunların yapılış aşamalarını da görebilirsiniz. Avanos Çömlek Atölyeleri  size kendi sanat eserlerinizi yaratabilme fırsatı sunuyor 🙂 Nehir kenarında yürüyüş yaparak Avanos Köprüsü üzerinde fotoğraf çekebilirsiniz.

Avanos Çömlek Atölyeleri

Kapadokya Yemekleri,

Birbirinden lezzetli İç Anadolu yemekleri tadabileceğiniz Kapadokya’da, Testi Kebabı, Sac Tava ve çeşitli garnitürlerle servis edilen pideleri denemeden dönmeyin. Yeme İçme fiyatları normalin biraz üstünde olsa da oldukça lezzetli olduğunu söylemeliyim.

Kapadokya Yemekleri

Kapadokya Balon Turu Fiyatları,

Biliyorum Kapadokya denince herkesin ilk aklına gelen, hemen hemen tüm fotoğraflarda karşımıza çıkan Kapadokya Balon Turu. Size kötü haber vermek istemem ama Kapadokya’da Balon Turu Fiyatları oldukça yüksek. Eğer en yoğun dönem olan yaz aylarında giderseniz, Kapadokya Balon Fiyatları 100 Euroya kadar çıkabiliyor. Bu fiyat genelikle yabancı turistlerden istenen fiyat. Pazarlıkla siz biraz daha aşağıya çekebilirsiniz. Kış dönemi olan düşük sezonda giderseniz 150-300 TL arasında bir ücrete Balon Turu yapabilirsiniz.

Benim Kapadokya Gezilecek Yerler hakkında sizlerle paylaşacaklarım bunlar. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmında benimle paylaşabilirsiniz.

Hepinize Mutlu Tatiller.

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

  1. Kilzon

    Bende görmedim daha bir kez daha şaşır o zaman 🙁 emekli olunca gidip görecem söz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir