Kapadokya Gezilecek Yerler Listesi

Kapadokya Gezilecek Yerler Ve Giriş Ücretleri

Yılın her ayı, yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen bölge olan Kapadokya’nın Gezilecek Yerlerini ve Müze Giriş Ücretlerini sizlerle detaylı bir şekilde paylaşmak istiyorum. Kapadokya Tarihi ve Doğası ile diğer bölgelerden farklı bir konumda bulunuyor. Balonlar eşliğinde muhteşem manzaralar sunan Kapadokya Gezilecek Yerler açısından oldukça fazla alternatife sahip. Kışı ayrı yazı ayrı güzel olan Kapadokya’da, benim favori mevsimim ise karlar altında büyüleyici olduğu mevsim olan kış dır. Hem yazını hem de kışını defalarca görmüş birisi olarak size tavsiyem, eğer bütçeniz ve zamanınız varsa her iki mevsimde de gitmeniz olacak.

Kapadokya At Çiftlikleri
Kapadokya At Çiftlikleri

Kapadokya Nerede?

İç Anadolu Bölgesinde yer alan Kapadokya, bilinenin aksine Nevşehir’in bir ilçesi değil Nevşehir’i de içine alan büyük bir bölgenin adıdır. Kapadokya Bölgesi Niğde, Kayseri, Aksaray ve Nevşehir illerinin oluşturduğu bölgenin adıdır aslında.

Kapadokya Gezilecek Yerler Listesi,

Size tavsiyem Kapadokya Gezisi sırasında mutlaka bir müze kart çıkarttırın. Hemen hemen tüm Kapadokya Gezilecek Yerlere müze kartla giriş yapabiliyorsunuz. Müze Kart Fiyatı ve Müze Kart Geçen Yerler Listasinin Tamamına Buradan Ulaşabilirsiniz.

Derinkuyu Yeraltı Şehri, Kapadokya

Derinkuyu Yeraltı Şehri, Kapadokya Bölgesinde çok sayıda bulunan yer altı şehirleri arasında, Kaymaklı Yer Altı Şehri ile beraber en büyük olanıdır. Kapadokya Gezi Planınız içinde mutlaka yer almalı.

Derinkuyu Yeraltı Şehrinde Müze Kart Geçerli.

Nevşehir Derinkuyu Yeraltı Şehri Giriş Ücreti, 35 TL. 

Kaymaklı Yeraltı Şehri,

Benim ilgimi en çok çeken yerlerin başında yer altı şehirleri geldiği için Kapadokya Gezilecek Yerler Listesine iki yeraltı şehri ile başladım. Kaymaklı Yeraltı Şehri bölgenin en büyüklerinden birisi.

Kaymaklı Yeraltı Şehrinde Müze Kart Geçerli

Nevşehir Kaymaklı Yeraltı Şehri Giriş Ücreti, 35 TL

Göreme Açık Hava Müzesi

Nevşehir Mazı Yeraltı Şehri,

İlk ikisine göre daha küçük olan Mazı Yeraltı Şehri, Ürgüp’e 18 Km uzaklıkta ve Kaymaklı Yeraltı Şehrinin 10 km. doğusunda bulunuyor.

Mazı Yeraltı Şehri Giriş Ücreti, 10 TL.

Mazı Yeraltı Şehrinde Müze Kart Geçerli

Kapadokya Özkonak Yeraltı Şehri,

Yağmacılardan ve savaşlardan korunmak için inşa edilmiş olan bir başka yeraltı şehri de Özkonak Yeraltı şehridir. 1972 yılında ziyarete açılmış 4 kattan oluşmuştur.

Kapadokya Özkonak Yeraltı Şehri Giriş Ücreti 15 TL

Kapadokya Özkonak Yeraltı Şehrinde Müze Kart Geçerli.

Kapadokya Karanlık Kilise,

12. yüzyıl başlarında yapıldığı düşünülen Kilise, sadece küçük bir pencereden çok az ışık aldığı için Karanlık Kilise olarak adlandırılmıştır. Zengin ve iyi korunmuş süslemelere sahip Kilise de, Kapadokya Gezilecek Yerler Listesinde olmalı.

Karanlık Kilise Giriş Ücreti, 15 TL.

Karanlık Kilisede Müze Kart Geçmez.

Göreme Açık Hava Müzesi,

En çok ziyaret edilen yerlerden birisi olan Göreme Açık Hava Müzesi her daim kalabalıktır. Göreme Merkeze yürüme mesafesinde bulunan müzeye kadar gelmişken, Göreme merkezi de gezmenizi öneririm. Göreme de yemek yenecek güzel restaurantlar bulabilirsiniz.

Göreme Açık Hava Müzesi Giriş Ücreti 45 TL.

Göreme Açık Hava Müzesinde Müze Kat Geçerli.

Zelve Paşabağlar Örenyeri,

Çok geniş bir alana yayılan Zelve Paşabağlar Örenyeri, Göreme Açık Hava müzesi ile beraber en çok ziyaret edilen yerlerden birisidir. Zorlu bir parkurda yürüyerek gezeceğiniz örenyerinde bolca fotoğraf çekebilirsiniz.

Zelve Paşabağlar Örenyeri Giriş Ücreti, 15 TL.

Zelve Paşabağlar Örenyeri Müze Kart Geçerli.

Avonos Çömlek Atölyeleri
Avonos Çömlek Atölyeleri

Avanos Çömlek Atölyeleri,

Avonos Hem çömlek yapımı hem alışveriş hem de nehir kıyısında gezi için ideal yerlerden birisidir. Kendi çömleğinizi yapabilir yada yapılış aşamalarını izleyebilirsiniz. Yöresel Ürünler alışverişi sırasında fiyatlar ilk başta çok yüksek çekilse de pazarlıkla makul seviyelere indirilebiliyor. Pazarlık Sünnet dir. 🙂

Kapadokya Gün Batımı Noktası,

Günün her saati eşsiz bir manzara sunan Kapadokyanın Gün Batımı İzleme Noktası, (Sunset Point) Kapadokya manzarasıı izlemek için ideal bir yer. Gün batımında şarap servisi yapan seyyar dükkanların oturma yerlerinde  gün batımı manzarası eşliğinde şarabınızı yudumlarken romantik ve huzur dolu dakikalar geçirebilirsiniz.

Sunset Point (gün Batımı Noktası )

Kapadokya Uçhisar Kalesi,

Muhteşem manzaraya sahip bir başka yer de Uçhisar Kalesi dir. Aslında Kapadokya Bölgesinin en büyük Peri Bacalarından birisi  olan Kale, aynı zamanda tüm bölgeyi izleyebileceğiniz bir manzara noktasıdır.

Uçhisar Kalesi Giriş Ücreti 10 TL.

Uçhisar Kalesinde Müze Kart Geçerli.

Benim Kapadokya’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler Listesinde sizlerle paylaşacaklarım bunlar. Zamanı geniş olanlar Nevşehir Müzesi, Gümüşler Manastırı, Ihlara Vadisini de mutlaka görmeli.

Hepinize Mutlu Tatiller.

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir