Jet Lag Nedir? Nasıl Atlatılır?

Siz de benim gibi seyahat etmeyi seviyorsanız Jet Lag denen baş belası ile tanışmışsınız demektir. Özellikle uzun uçuşlarda ve gidilen yer ile bulunduğunuz yer arasında saat farkı varsa Jet Lag yaşama ihtimaliniz çok yüksek. Özelikle tatile gidiyorsanız zaten kısıtlı olan günlerinizin bir kaçını sersem bir şekilde geçirmek gerçekten berbat bir durum. Jet Lag süresi bünyeye göre değişmekle birlikte en az 2 gün sürebilir.

Jet Lag Nedir ?

Jet Lag, çok hızlı bir şekilde değişen zaman dilimine vücudunuzun uyum sağlayamaması ve buna bağlı olarak bazı sağlık sorunlarının baş göstermesi demektir. Meydana gelen genel sorunlar, sürekli uyku hali yada uyuyamamak, kabızlık, baş ağrısı v.s gibi bünyeden bünyeye değişebiliyor.

Jet Lagdan Çabuk Kurtulma Yolları,

Benim size tavsiyem gideceğiniz yerin saatine göre seyahatinizi planlamanız. Gece uçuşu alıp sabah gideceğiniz yere varmanızda fayda var. Örneğin  Malezya’ya gideceksiniz. Kuala Lumpur ile İstanbul arası zaman farkı 5 saat. Yani burada saat akşam 8 fakat Malezya’da Gece 1 olacak. 5 saatlik zaman dilimi sizi Jet Laga uğratmak için yeterli olacaktır. Otele yerleşene kadar gece 3, duş al uykuya dal derken sabah olacak. öğlen 12-1 kadar uyursanız hem ertesi gece uyuyamayacaksınız hemde tatilinizden 1 günü kaybetmiş olacaksınız. Üstüne üstlük Jet Lag etkisi devam edecek.

Ben genelikle sabah saatlerinde gideceğim yerde olmaya çalışırım. Uyku düzenine hemen uyum sağlamak için ise, akşam 10 olana kadar kesinlikle uyumam. Otele yerleştikten sonra sokağa çıkar küçük bir şehir turu yaparım.

Bilmediğiniz yemekleri, ağır ve yağlı yemekleri, baharatlı yemekleri ilk gün yemekten kaçınmak şart. Zaten zayıf düşen bünyeyi bir de yemekle zorlamanın anlamı yok.

Bolca sıvı tüketip alkol ve kahveden uzak durmakta da fayda var.

Ayrıca uçuşunuz başladığı anda saatiniz gideceğiniz yerin saatine ayarlamaya çalışın. Böylece kendiniz psikolojik olarak hazırlayabilirsiniz.Jet Lag tavsiyelerim bunlar.

Hepinize İyi Tatiller.

 

 

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir