Jakarta Gezi Notları

Kategori: Asya, Endonezya, Jakarta | 0
Jakarta,Endonezya
Jakarta,Endonezya

Endonezya gezimin ilk durağı olan başkent Jakarta, benim beklentilerimin aksine (trafik ve kalabalık bekliyordum) insanı rahatsız eden bir şehir değildi. Sadece 2 gece kalmış olmamın da bunda etkisi olabilir. Havaalanından itibaren Jakarta gezim boyunca İstanbul’dan daha kötü bir trafiğe ve kalabalığa rastlamadım. Bizim gibi dini Müslüman olan Endenozya’da aynı zamanda pek çok farklı inanca sahip insan yaşıyor. Özelikle Bali adasında Hindular nüfusunun yüzde 80 nini oluşturuyor. Adalar Ülkesi olan Endonezya’ya en çok turist, yakın olması sebebiyle Avusturalya’dan geliyor.

Senayan, Jakarta
Senayan, Jakarta

Ben Jakarta’nın Senayan bölgesinde konakladım. Genelde iş merkezleri ve alışveriş merkezlerinin olduğu Senayan’da otele yerleştikten hemen sonra kısa bir keşif gezisi yaptım. Yüksek binaların yanında yeşil alanlara da sahipti ve her yer son derce temizdi.

Endonezya Halkı sıcak kanlı ve yardımsever. Her konuda (İngilizce bilmeseler bile) size ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorlar. Türklere karşıda sempatileri var. Bazı dizilerimiz Endonezya’da yayınlandığı için bir kaç kelime Türkçe bilenlerde var. Tüm Asya Ülkelerinde olduğu gibi burada da en çok dikkat etmeniz gereken konu, taksiciler. İnanılmazlar. Her türlü yolu deneyip sizden fazla para almaya çalışıyorlar. Aman Dikkat. En büyük kozları da paralarında bulunan bol sıfırın sizin kafanızı karıştırması. Siz para birimine bir an önce alışmaya bakın. Örnek vermek gerekirse taksimetrede 27.000 rupi yazmasına rağmen benden ısrarla 270.000 rupi isteyen taksici. Tabi ki ben ısrar edince ve biraz sinirlenince, İngilizce bilmiyorum yanlış anladın özür dilerim demeye başladı. Taksimetre açtırın taksimetre açtıramıyorsanız çok sıkı pazarlık edin.

Gelelim Jakarta’da ne yapılabilir konusuna.

Thousand Adaları, jakarta
Thousand Adaları, Jakarta
Thousand Adaları, jakarta
Thousand Adaları, Jakarta

Jakarta’lı arkadaşların tavsiyesiyle aldığım Thousand İsland Jakarta turu, dolu dolu bir gün sürdü. Çok enteresan bir deneyimdi. Yaklaşık 100 kişilik teknede tek yabancı bendim, geri kalan herkes Endonezya’lıydı. 3 farklı adaya gittik. Kelor, Cipir, Onurust adaları. Sabah 8 de başlayan tur Akşam 7 de bitti. Jakarta’da bu kadar çok ada olduğunu şahsen bilmiyordum. Size de tavsiyem gideceğiniz şehirde yaşayan bir kaç kişiyle mutlaka iletişime geçin. Hem ucuza gezebilirsiniz, hemde orada yaşayan insanlarla daha çok iletişim kurarak, kültürlerini daha yakından tanıma fırsatınız olur. 1 tam günlük bu gezi için 85.000 rupi ödedim.

Bu adaların aynı zamanda tarihi önemi de var. Bağımsızlığını ilan etmeden önce Hollanda sömürgesi olan Endonezya’da, Holanda’lıların izlerini halen görebilirsiniz. Hollanda’lılar zamanında şehri savunmak için bu adalara, yaşam alanları, kilise, gözetleme kuleleri ve elbette tonlarca ağırlıkta toplar yaptırmışlar. Adalarda müzede bulunuyor meraklı olanlar buraları da gezebilir.

Thousand Adaları, jakarta
Thousand Adaları, jakarta

 

Bu tekne turunda yüzebilirsiniz, bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz, Endonezya’lı arkadaşlarla tanışıp sohbet edebilir ve Endonezya yemeklerini deneyebilirsiniz. Yanınıza mutlaka Şapka, güneş kremi alın tüm gün güneşin altında kalacaksınız bilginiz olsun. Turu düzenleyen arkadaşla baya bir sohbet ettik. Eğer bu tura katımak isteyen varsa iletişim numarasını verebilirim. 🙂

Thousand Adaları, jakarta
Thousand Adaları, jakarta

Sadece 2 gece kaldığım Jakarta’da gezecek çok zamanım olmadı. Kısa şehir turu ve ada gezisi sonrasında Bali adasına sabah 8.00 uçuşuyla geçtim.

Jakarta’da kaldığım otel ise Senayan bölgesinde ki Red Doorz Hoteldi. Aşağıda ki videoda oteli ve gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

Endonezya yemekleri, diğer Asya ülkelerinin aksine bizim damak tadımıza daha uygun. Endonezya seyahatim boyunca sık sık Endonezya yemeklerini denedim. Size de tavsiye ederim  Ben ilk günden bir mide rahatsızlığı geçirmek istemediğim için sokak yemekleri yerine bir Endonezya restaurantında adını şimdi hatırlayamadığım 🙂 resimdeki yemeği denedim.Tabi ki acemilikten çok acı olmasın demeyi unuttum ve maalesef ağlaya ağlaya yedim. Tadı güzeldi ama içine koydukları çili biberden dolayı acıydı ama yinede yılmadım yedim. 😉 İçecekle beraber bu yemeğe 100.000 rupi ödedim.

Endonezya Yemekleri
Endonezya Yemekleri

Jakarta gezisinden sizinle paylaşacaklarım şimdilik bunlar. Eğer sizde bir Jakarta gezisi planlıyorsanız ve zamanınız da varsa, benim gibi yapmayıp en az 3 gün ayırın.
Hepinize keyifli tatiller.

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir