İSTANBUL’DA GÖRÜLMESİ GEREKEN 5 TARİHİ YAPI

Türkiye’nin en büyük ve en kalabalık metropolü olan İstanbul aslında çok eski bir tarihe sahiptir. Asya ve Avrupa kıtalarını birleştiren, yüzyıllar boyunca pek çok imparatorluğa ev sahipliği yapan, uğruna savaşlar yapılan, Fatih Sultan Mehmed’in fethederek bir çağ kapatıp yeni bir çağ açtığı şehirdir İstanbul. Bu görkemli şehrin tarihine tanıklık eden, bizce en az bir kerede olsa mutlaka görülmesi gereken tarihi yerlerini sizler için sıraladık. Keyifli günler.

Sultanahmet Camii

1.Sultanahmet Camii: Sultanahmet Camii, Türk ve İslam dünyasının en ünlü anıtlarından birisidir. İstanbul’a gelen yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettikleri en önemli yerlerden biri olan bu önemli yapı, Sultanahmet’e yapılan gezilerde Topkapı Sarayı, Ayasofya ve Yerebatan Sarnıcı ile beraber mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Haftanın yedi günü ziyaret edilebilecek olan bu tarihi camii ile ilgili tüm merak ettiklerinize buradaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Ayasofya

2. Ayasofya: Doğu Roma İmparatorluğu tarafından 4.yy da yaptırılan ve günümüze kadar ihtişamını korumayı başarmış bu yapı, Müslümanlar tarafından camii olarak kullanıma açılması ve Hristiyanlar tarafından da kilise olarak kalması gerektiği tartışmalarıyla da uzun yıllardır gündemden düşmemiştir. Şuan da müze olarak ziyaretçilerin hizmetinde olan bu görkemli yapı hakkındaki tüm bilgilere buradaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Yerebatan Sarnıcı

3. Yerebatan Sarnıcı: İstanbul’un en görkemli tarihi yapılarından birisi de Ayasofya’nın güneybatısında bulunan Yerebatan Sarnıcı’dır. Bizans imparatorluğu tarafından yaptırılan bu büyük yeraltı sarnıcı, suyun içinden yükselen ve sayısız gibi görülen mermer sütunlar sebebiyle halk arasında “Yerebatan Sarayı” olarak isimlendirilmiştir. Hakkında pek çok rivayetler olan ve Sultanahmet’e yapılan gezilerin olmazsa olmaz uğrak durağı olan bu yer hakkındaki tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

 

Topkapı Sarayı

4. Topkapı Sarayı: Dünyanın en etkileyici mekânlarından biridir. Bugün ziyaret ettiğimiz bu saray bir saraydan çok, küçük bir şehirdir adeta. Fatih Sultan Mehmet tarafından 1478 yılında yaptırılan saray, Saray Burnu’nun her iki cephesinden görülecek şekilde yapılandırılmıştır. Haliç, Karaköy, Üsküdar ve Marmara Denizi’nden bakınca son derece ihtişamlı görünmektedir. İstanbul’un en ihtişamlı yapısı olan bu sarayı mutlaka ziyaret etmek ve tarihi hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Topkapı Sarayı hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

Süleymaniye Camii

5. Süleymaniye Camii: 1551-1558 yılları arasında Kanuni Sultan Süleyman’ın isteği üzerine İstanbul Eminönü Semtinin Süleymaniye bölgesinde Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir. Mimar Sinan’ın 85 yaşında yaptığı bu eseri kalfalık eseri olarak bilinmektedir. Birçok deprem ve doğal afet geçirmesine rağmen 450 yıldır ayakta kalan ve Mimar Sinan’ın deyimi ile “Kıyamete kadar yıkılmayacak” olan Süleymaniye Camii, İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken en görkemli yapılardan birisidir. Süleymaniye Camii hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir