Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi Gezi Notları

Kapadokya Bölgesi içinde bulunan Ihlara Vadisi, 18 kilometreyi bulan uzunluğuyla Dünyanın en büyük kanyonları arasında yerini alıyor. Ihlara Vadisi içinden geçen Melendiz çayının hayat verdiği Vadi size muhteşem manzaraların yanı sıra, huzur ve sakinlik sunuyor. Doğayla baş başa yürüyeceğiniz parkur boyunca size kurbağa ve kuş sesleri eşlik edecek. 😉

Kapadokya Gezi Yazısı İçin Buraya Tıklayın.

Ihlara Vadisi Manzaralar
Ihlara Vadisi Manzaralar

Ihlara Vadisi Nasıl Gidilir ? Ihlara Vadisi Ulaşım,

Aksaray, Niğde, Nevşehir ve Kayseri arasında bulunan ıhlara vadisi pek çok farklı ulaşım alternatifine sahip. Aksaray Merkezden Ihlara Vadisine Toplu Taşıma ile ulaşabilirsiniz. 4 farklı giriş kapısı bulunan vadiye, Ilısu tarafından giriş yaptık.

Ihlara Vadisi Merdivenleri, yaklaşık 400 basamaklı. Vadiye iniş yolu gözünüzü korkutuyorsa, Belisırma girişini kullanarak vadiye kadar aracınızla inebilirsiniz. Vadi içindeki kiliselerin bir çoğuna 100 – 150 basamak çıkarak yada patika yolu tırmanarak ulaşabiliyorsunuz. Çok zor olmamasına rağmen yürümek ile ilgili sıkıntısı olanları şimdiden uyaralım.

Ihlara Vadisi Giriş Ücreti,

65 yaş üstü ve müze kart sahipleri için ücretsizdir. Ihlara Vadisi Giriş Ücreti 2019 yılı için 30 TL, otopark ücreti 7 TL, öğrenci ve öğretmenlere ise giriş indirimli olarak sağlanıyor.

Ihlara Vadisi Yürüyüş Parkuru insanı çok yormayan keyifli bir yol. Bol bol fotoğraf ve video çekebilirsiniz. Ihlara Vadisi Yürüyüş yaptığınız parkurda yeme içme wc gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz yerler var. Üstelik doğanın içinde ve manzarası harika. Ihlara Vadisi Melendiz Çayı üstüne kurulmuş restaurant da ayaklarınız suyun içinde, bir şeyler atıştırarak dinlenebilirsiniz.

Ihlara Vadisi Kafeterya Fiyatları,

Ihlara Vadisi Gözleme Fiyatı 10 TL, çay ise 3 TL, fiyatlar uygun ortam ve manzara harika. 😉

Ihlara Vadisi Hakkında Bilgi,

Vadiyi harika doğası dışında önemli kılan bir diğer konu ise, kayalar içine oyulmuş 99 kilise bulunması. Ihlara Vadisi Kiliseleri, Hıristiyanlığın yayılmasında önemli bir yeri olan bu kiliselerde, duvarlara yapılan resimlerle İncil öğretilmiş. Maalesef diğer bütün tarihi kalıntılarda gördüğümüz tahribat burada da var. İnsanlar binlerce yıllık kalıntıların üstüne ismini yazmış.

Kiliselerin içinde ki mezarlardan mumyalar çıktığı için bazı bölümler kapatılacakmış.Yukarıda ki videoda görebilirsiniz. Bunlardan birisi de Ihlara Vadisi Kırkdamaltı Kilisesi. Biz çok şanslıydık kapatılmadan bir gün önce buraları gezme şansımız oldu.

Ihlara Vadisi Ülkemizin en önemli turistik yerlerinden birisi. Bana göre mutlaka en az bir kez gidip görülmesi gerekiyor. İnanın sizi hiç pişman etmeyecek güzellikleri var. Doğa ve tarihle iç içe çok keyifli bir gün geçireceksiniz. Eğer Kapadokya gezisi planınız varsa Ihlara’yı da buna mutlaka ekleyin çünkü aynı bölgede.

Kapadokya gezi yazısı için buraya tıklayın.

Hepinize eğlencesi bol tatiller.

Ihlara Vadisi Yürüyüş Parkuru
Ihlara Vadisi Yürüyüş Parkuru
Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir