Hasan Boğuldu Gezi Rehberi

Kategori: Balıkesir, Marmara Bölgesi, Türkiye | 0

 

Hasan Boğuldu Gölet
Hasan Boğuldu Gölet

Hasan Boğuldu Giriş Ücreti,

Edremit Akçay yolu üzerinde Hasan Boğuldu tabelası ile yoldan çıkarak dağa doğru ağaçların içinden geçen güzel bir güzergahı var. Girişi 20 lira olan ve içerisinde üzerinde piknik masalarının olduğu bir deresi, daha yukarıda da ufak bir göleti bulunuyor. Suyu hem buz gibi hemde tertemiz. Kendi mangalınızı getirip mangal keyfi yapabilir veya içerideki restaurantta kilo ile et kanat ne isterseniz sipariş vererek pişmiş şekilde yiyebilirsiniz. Ben öyle yapıyorum fiyatları gayet uygun.

Hasan Boğuldu Piknik
Hasan Boğuldu Piknik

Hasan Boğuldu Hikayesi,

Hasan Boğuldu’nun hüzünlü birde hikayesi var. Hülya Avşar’ın oynadığı bir filmde vardı o hikayeyi anlatan. Hikayeden bahsedecek olursam,
“1800’lü yılların sonlarıdır. Sarıkız Tepesi’nin eteğinde, kıl çadırlardan kurulu yüksek obanın güzel kızı Emine ile Zeytinli Köyü’nün yakışıklısı Hasan’ın aşkını anlatır efsane. İki genç, her çarşamba kurulan Edremit pazarında karşılaşır, birbirlerine sevdalanırlar ve buluşmaya başlarlar. Hasan bahçıvandır, Emine getirdiği süt, peynir ve balı Hasan’a verir, ondan sebze meyve alır. Her pazar dönüşü birlikte Zeytinli Köyü’ne kadar yürürler, ardından Emine dört saatlik zahmetli dağ yolundan obasına döner. İki genç evlenmek isterler, Oba bu evliliğe karşı çıkar. Durum obanın en yaşlı dedesine anlatılır, o da Hasan’ı sınava tabi tutar. Hasan 60 kiloluk tuz çuvalını Zeytinli’den obaya taşıyacaktır.
Dört saatlik zahmetli yolun ilk dilimi Beyoba geçilir, ikinci dilim Sütüven Şelalesi’dir. Dere içinden de geçmek gerekecektir. Taşlar üzerinden atlamak Hasan’ı yorar. Tuz çuvalı nedeniyle sırtı yanan Hasan’ın dizleri de titremeye başlar. Şelaleye gelince Hasan’ın gücü biter ve yere düşer. Emine Hasan’ı yüreklendirmeye çalışır ama boşuna, Hasan ayağa kalkamaz. Hasan “kaçalım” der, Emine yanaşmaz. Hasan’ın, “Senin köyüne gelemiyorum, köyüme de dönemem” yalvarışları arasında obasına döner ya, pişman olur. Geri dönmek ister, ailesi bırakmaz. Sabahın ilk ışıklarında Hasan’ı aramaya giden Emine, günlerce arar Hasan’ı.. .Günler sonra, çılgın sular arasında Hasan’a hediye ettiği işli örtüyü bulur, anlar ki Hasan sularda akıp gitmiştir. Emine de bu örtü ile kendisini çınara asar. O günden sonra buranın adı Hasan Boğuldu, dallarını suyun içinde sallandıran çınarın adı da Emine Çınar olur.”

Hasan Boğuldu
Hasan Boğuldu

Hasan Boğuldu’nun daha yukarısında Kaz Dağları Milli Parkı bulunuyor ama oraya çıktığımda rehberiz girilemediğini söyledi girişteki güvenlik. Gezemeden geri döndüm. Görevli boşa gelmiş olmayın bal alın desede ben yinede boşa gelmiş oldum 🙂

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir