GÜMÜŞLER MANASTIRI, NİĞDE

Gümüşler Manastırı
Gümüşler Manastırı

Bu gün size doğduğum şehir Niğde’nin, önemli tarihi yapılarından biri olan Gümüşler Manastırından bahsedeceğim. Bildiğiniz gibi Niğde’de Kapadokya bölgesinde bulunuyor. Dönem dönem kazı çalışmalarının yapıldığı Niğde’nin bir çok bölgesinde tarihi kalıntılara rastlanmıştır. Tyana Su Kemerleri bunların en güzel örneklerinden biridir. Tyana’yı da başka bir yazıda detaylı şekilde anlatmaya çalışacağım.

Niğde’ye 9 km mesafedeki Gümşler Kasabasında bulunan manastır, 10.yüzyılda yapılmış olmasına rağmen son derece sağlam bir şekilde günümüze ulaşmış ender yapılardan birisidir. Manastır sağlamlığı kadar büyüklüğü sebebiyle de ilgi çekiyor. İçinde mezarlardan, yaşam alanlarına pek çok bölme bulunuyor. Bir diğer özelliği ise manastırın büyük bir kaya kütlesi içine oyulmuş olmasıdır. Manastırın bundan bin yıl önce yapıldığı düşünülürse ne kadar etkileyici olduğunu anlamak daha kolay olur.

Gümüşler Manastırını asıl önemli yapan ise  içinde bulunan Meryem Ana ve Hz İsa temalı resimlerdir. Manastırda Meryem Ananın Hz İsa’yı kucağına aldığı anın resmedildiği fresk ise dünyaca ünlüdür. Hangi açıdan bakılırsa bakılsın Meryem Ananın gülümsemesi o açıdan rahatlıkla görülebilmektedir. İşin en ilginç tarafı ise Meryem Ananın Gülümsediği başka bir fresk Dünya üzerinde yoktur.

Yolunuz Niğde’ye düşerse tarihe şahitlik eden Gümüşler Manastırına uğramadan geçmeyin.

Hepinize keyifli tatiller. 🙂

Gümüşler Manastırı
Gümüşler Manastırı
Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir