Göynük Kanyonu Antalya

Göynük Kanyonu Gezi Notları

Kategori: Akdeniz Bölgesi, Antalya | 0

Göynük Kanyonu Gezisi

Kemer Gezilecek Yerler arasında bulunan Göynük Kanyonu, muhteşem bir doğaya sahiptir. Heybetli dağların arasından akan buz gibi suyun oluşturduğu göletler, yemyeşil bir doğa ve Trekking Meraklıları için 4.5 KM uzunluğunda yürüyüş yoluna sahip Göynük Kanyonu, günübirlik programla gezebileceğiniz bir yer. Ayrıca Dünyanın En İyi 10 Yürüyüş Yolu arasında gösterilen Likya Yolu, Göynük Kanyonu içinden geçiyor. Kanyon içinde Likya yoluna ait yönlendirme tabelalarına rastlayacaksınız.

Ben sabah 8 de yola çıkarak yaklaşık 5 saat süren Göynük Kanyonu Gezisini tamamladım. Günün geri kalan zamanımda ise Göynüğe çok da uzak olmayan Phaselis Plajı ve Antik Kentini gezip, denize girdim. Eğer sizin de zamanınız kısıtlıysa benim yaptığım planı uygulayabilirsiniz. Göynük ana yoldan Phaselis Koyuna minibüs bulabilirsiniz. Göynük, Phaselis Plajı Minibüs Ücreti 5.5 TL.

Göynük Kanyonu, Doğayı ve yürüyüş yapmayı sevenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden birisidir. Aşağıda ki resimde gördüğünüz gibi dinlenmeniz ve piknik yapabilmeniz için alanlar olduğu gibi, hemen hemen her 100 metrede bir, manzaraya kurulmuş banklar da bulunuyor. Antalya Gezisi Planı yapıyorsanız Göynük Kanyonunu da listenize eklemeyi ihmal etmeyin.

Göynük Kanyonu Antalya
Göynük Kanyonu Piknik Alanı

Göynük Kanyonu Nerede?

Türkiye’nin En Güzel Kanyonları arasında gösterilen, Göynük Kanyonu Antalya il sınırları içinde bulunuyor. Göynük Kanyonu, Kemer Arası Mesafe 4.5 KM. Göynük Kanyonu, Antalya Şehir Merkezi Arası Mesafe 36 KM.

Göynük Kanyonuna Nasıl Gidilir?

Göynük Kanyonu Ulaşım için farklı alternatifler bulunuyor. İsterseniz toplu taşıma kullanarak isterseniz arabanızla Göynük Kanyonuna kolayca ulaşabilirsiniz. Google Maps kullananlar zaten yolu kolayca bulabilir. Google Maps kullanmayanlar ve topu taşıma ile Göynük Kanyonuna Ulaşım sağlayacaklar aşağıda ki yolları takip ederek ulaşım sağlayabilir.

Göynük Kanyonu Yol Tarifi,

Antalya Göynük Kanyonu Ulaşım için öncelikle, Antalya Kumluca yoluna girip yaklaşık 36 Km sonra, sağ tarafta göreceğiniz büyük kemer şeklinde ki Göynük yazısından içeri girmeniz gerekiyor. Daha sonra Göynük Merkezden tekrar sağa dönerek 3 KM devam ettikten sonra yolun sonunda olan Göynük Kanyonuna ulaşabilirsiniz.

Kemer Göynük Kanyonu Ulaşım, özel araç ile gelecek olanlar Kemer Antalya yolunun 4. Kilometresinde sol tarafta kalan Göynük yazısından içeri girerek 3 KM daha devam edip Kanyona ulaşım sağlayabilirler.

Göynük Kanyonu Toplu Taşıma İle Ulaşım,

Antalya Göynük Ulaşım, Öncelikle otogardan kalkan Kumluca minibüslerine binmeniz ve Göynük sapağında inmeniz gerekiyor. Antalya Göynük Ulaşım Ücreti 8 TL. Daha sonra ise Merkeze doğru yürüyüp aşağıda anlattığım yöntemlerden birini kullanarak Göynük Kanyonuna Ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kemer Göynük Kanyonu Minibüsle Ulaşım, Kemer Saat kulesinden kalkan minibüsleri kullanarak öncelikle Göynük Merkeze ulaşmaları gerekiyor. Kemer Göynük Minibüs Ücreti 3.5 TL.

Göynük Merkezden Göynük Kanyonuna Ulaşım için ise Atv, Motosiklet yada bisiklet kiralayabilirsiniz. Taksiler bu kısa yol için 30 TL istiyor bilginiz olsun. Ben yürümeyi sevdiğim için bu 3 Km yolu yürüyerek gidip geldim size de tavsiye ederim. Sağlık problemi olanlar veya yürümeyi sevmeyenler Kanyon içinde de 4.5 KM yürüyeceklerini unutmasınlar. 😉

Göynük Kanyonunda Ne Yapılır?

Göynük Kanyonu Aktivite,

Eskiden ücretsiz olan Kanyon, bir şirket tarafından işletilmeye başlandığı için, giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. Kanyon içinde yapabileceğiniz farklı aktiviteler mevcut. Zipline, Body Rafting, buz gibi akan suda yüzmek ve trekking bunlardan bazıları. Zipline ve Body Rafting ücretli, diğerlerini yapmak için ise sadece biraz cesaret, bir de deniz şortuna ihtiyacınız var. Su adeta buz gibi benden söylemesi.

Göynük Kanyonu Zipline Ücreti, Kanyon giriş ücreti ile birlikte 39 TL ödeyerek Zipline yapabilirsiniz.

Zipline Nedir ? Daha önce farklı yerlerde yaptığım zipline oldukça eğlenceli bir aktivite. Yüksek bir tepeden daha aşağıda ki bir merkeze, aşağı doğru eğimli gergin bir tel yardımı ile kayıyorsunuz. Güvenlik önlemlerinin alınması son derece önemli. Benim hiç unutmadığım Zipline ise, Filipinler’in El Nido Adasında yaptığım Zipline. İki ada arasına kurulan Zipline inanılmaz manzaraya sahipti.

Göynük Kanyonu Güvenlik Ekipmanları Ücreti, Kanyonun belli bir bölgesine kadar normal kıyafetlerinizle gidebiliyorsunuz. Daha ileri bölümlere devam etmek için belirli ekipmanlarınızın olması gerekiyor. Şelalenin olduğu bölüme ve Kanyonun üst kısımlarına ulaşmak için kıyafetlerinizi değiştirmeniz gerekiyor. Bunun için ödeyeceğiniz ücret ise 50 TL.

Göynük Kanyonu Kemer
Göynük Kanyonu

Göynük Kanyonu Giriş Ücreti,

Yukarıda bahsetmiştim, Kanyonun işletmesi özel bir şirkete devredildiği için girişlerde ücretli. Neyse ki Göynük Kanyonu Giriş Ücreti, Müze giriş ücretleri gibi çok yüksek değil. Göynük Kanyonu Giriş Ücreti 8 TL. Maalesef Göynük Kanyonuna Giriş de Müze Kart kullanamıyorsunuz.

Göynük Kanyonu Yeme İçme,

Kanyondan çıkıp Göynük Merkeze gelmeden hemen sağ tarafta şirin bir aile işletmesi var. Ben yemeğimi burada yedim Antalya tatilim boyunca yediğim en ucuz ve en lezzetli yemekti. Size de tavsiye ederim. Yol kenarında küçük bir köfte dükkanı, adı da Köfteci Bayram. Köftenin yanında bolca turşu ve yeşillikle servis ediyorlar. Bu menünün fiyatı ise kola ile birlikte 17 TL. Üstüne bir de çay ikram ediyorlar.  Ben bayıldım belki denemek isteyenler olabilir.

Göynük Kanyonu Antalya
Göynük Kanyonu Yemek

Benim Göynük Kanyonu Gezi Notları ile ilgili aklımda kalanlar bunlar. Gitmeden önce en çok ihtiyaç duyduğum bilgileri toparlayıp sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Soru veya görüşlerinizi lütfen yorum kısmında benimle paylaşın.

Hepinize Bol Kahkahalı Tatiller.

Göynük Kanyonu Antalya
Göynük Kanyonu Gezi
Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir