Çingene Kız Mozaiği

Zeugma Mozaik Müzesi Ve Gaziantep Gezi Notları

Gaziantep denilince benim aklıma ilk gelenler muhteşem yemekler ve Zeugma Mozaik Müzesi oluyor. Zaten buraya gitme sebeplerim de bunlardı. Gaziantep’de yaşayıp kilo almamak bana göre neredeyse imkansız. 😉 Kebaplar, çorbalar, tatlılar o kadar lezzetli ki insan kendini tutamıyor. Her yıl bir kaç kez, kısa da olsa yurt içinde tatile gitmeye çalışıyorum. Gaziantep gezisine de meşhur Çingene Kız Mozaiği görme isteğim vesile oldu diyebilirim.

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi,

Antep Mozaik Müzesi
Antep Mozaik Müzesi

Dünyanın En Büyük 2. Mozaik Müzesi olan Zeugma Mozaik Müzesi mutlaka görülmesi  gereken yerlerden birisidir. Eğer tarihe merakınız varsa bu müzeyi listenizin başına ekleyin. Müzede bulunan her eserin altına küçük açıklamalar yapılarak ziyaretçilerin müzeyi bilinçli gezmeleri sağlanmış. Ayrıca Müze girişinde video salonu kurularak, müzede bulunan eserler hakkında bilgi edinmenizi sağlıyorlar. Bana göre Türkiye’nin en güzel müzelerinden birisi Zeugma Mozaik müzesidir.

Zeugma Mozaik Müzesi
Müze Size Görsel Bir Şölen Sunuyor

Müze içindeki eserler ile ışıklar müthiş bir ortam oluşturmuş. İnsan kendini başka bir zamanda hissediyor. Müzenin en gözde eseri, Çingene Kız Mozaiği bakışlarındaki etkileyiciliği ortaya çıkartmak amacıyla, özel olarak ışıklandırılmış oda da sergilenmektedir.

Eserlerin tamamını gezerek uzun süre vakit geçireceğiniz bu müzeye zamanınız kısıtlı gitmemenizi tavsiye ederim. İçinde hediyelik eşya dükkanı ve kafesi olan müzeden küçük hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Otobüs ve minibüsle ulaşımı kolayca yapabilirsiniz.

Zeugma Mozaik Müzesi Giriş Ücreti,

Zeugma Mozaik Müzesi Giriş Ücreti 2019 yılı için 20 TL olarak belirlenmiştir.

Zeugma Mozaik Müzesi Müze Kart Geçer Mi ?

Müze Kart sahipleri ücretsiz olarak Zeugma Mozaik Müzesine girebiliyor. Müze Kart Fiyatı Ve Geçen Yerlerin Listesi

Gaziantep Zincirli Bedesten Çarşısı,

Gaziantep’in en eski çarşılarından biri olan Zincirli Bedesten Çarşısında baharatlardan küçük hediyelik eşyalara bir çok şeyi bulabilirsiniz. Çarşı adeta bir renk cümbüşü. İnsan kendini bir şeyler almaktan alıkoyamıyor. Eğer ihtiyacınız varsa kurutulmuş sebzeleri ve baharatları buradan alabilirsiniz.

Zincirli Bedesten Çarşısı, Gaziantep
Zincirli Bedesten Çarşısı

Gaziantep Bakırcılar Çarşısı,

Bakır işlemelerinin en güzellerini göreceğiniz bu çarşıda, bakır ustalarını çalışırken görme fırsatınız da olacak. Bir şeyler satın almadan duramayacağınız bir yer daha. Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi işçiliğe hayran kalmamak elde değil.

Bakırcılar Çarşısı
Bakırcılar Çarşısında El İşlemesi Eserler

Bunlara ek olarak ben, Gümrük Hanı ve Gaziantep kalesini görmenizi de tavsiye ederim. Geri kalan zamanınızda sizde Gaziantep’in meşhur tatlarınıdenemeyi ihmal etmeyin. 😉

Gaziantep’de Ne Yenir ? Gaziantep Yemek Fiyatları,

Çok detaya girmeden bir kaç öneri sunayım size, eğer giderseniz denemeden dönmeyin.

Gümrük Hanında Kahveci Seddar’dan içtiğim Türk kahvesi benim hayatımda içtiğim en güzel kahveydi. Mutlaka deneyin günün yorgunluğunu atmanıza yardımcı olacaktır. Eğer Türk kahvesine düşkünseniz sadece bunun için bile Antep’e gidebilirsiniz.Şaka yapmıyorum. 😉

Gaziantep İmam Çağdaş hem kebap hemde meşhur Antep baklavalarını denemelisiniz. Yemekler gerçekten lezzetli fakat bence biraz pahalı bunun sebebi de isim yapmış olması sanırım.

Antep tatları
Bol Fıstıklı Künefe

Antep’in Meşhur Beyran Çorbası, bol fıstıklı ve sütle servis edilen künefeyi, katmeri, menengiç kahvesini ve lahmacunu denemeden dönmeyin.

Ayrıca güne, Antep usulü serpme kahvaltıyla başlamanızı da şiddetle tavsiye ederim. İlk amaç gözü doyurmak ise Antep’de bunu başarıyorlar. Aşağıdaki resimdeki kahvaltıyı Antep’de yaşayan Halam ve ailesi ile beraber yapmıştık. Bu kahvaltı 4 kişilik, görüldüğü üzere 8 kişiyi bile doyurabilir. Buradan tekrar teşekkür edeyim. 😉

Gaziantep Breakfast
Serpme Antep Kahvaltısı

 

 

 

 

 

Takip Et pintigezgin:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir